Turok: Origins ei pyöri Xbox Series S:llä 60 FPS:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Turok: Origins ei pyöri Xbox Series S:llä 60 FPS:llä

Uutta -peliä odotetaan innolla, mutta kaikki konsolipelaajat eivät pääse kokemaan sitä täysillä tehoilla. Saber Interactiven Madridin johtaja Jesús Iglesias paljasti Gamescom 2025 -esittelyssä, että vaikka ja pyörittävät peliä 60 FPS:n nopeudella, pienempi joutuu tyytymään vain 30 FPS:ään.

Taustalla ovat konsolien tekniset erot, Series S:ssä on vähemmän muistia (10 GB vs. 16 GB) ja vain 20 Compute Unitsia, kun Series X:ssä niitä on 52. Tehossa ero näkyy teraflopseissa: Series S tarjoaa 4 ja Series X hieman yli 12 teraflopsia. Vaikka halvempi konsoli on houkutteleva hintansa vuoksi, se ei pysty pyörittämään kaikkia pelejä samalla sulavuudella kuin tehokkaampi versio.

Turok: Origins hyödyntää Unreal Engine 5 -tekniikkaa ja tarjoaa yhteistyöpelaamista ensimmäisessä ja kolmannessa persoonassa lineaarisilla tasoilla. Vaikka grafiikka ei päätä huimaa, 60 FPS:n tavoite Series X:llä ja :llä lupaa sujuvaa toimintaa. -järjestelmävaatimukset ovat vielä julkaisematta, eikä pelille ole asetettu tarkkaa julkaisupäivää.

Joten Series S:n omistajat voivat silti nauttia pelistä, mutta muistakaa, että liike ei ole yhtä sulavaa kuin isommalla veljellä. Loppujen lopuksi Turok: Origins kutsuu seikkailuun, vaikka ruudunpäivitys olisi maltillisempi.

Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville

on julkaissut yli viiden minuutin esittelyvideon tulevasta -tasohyppelypelistä. Vuoden 2013 Rayman Legendsin uudistettu versio tuo tutun vauhdikkaan pelattavuuden rinnalle kokonaan uudistetun 3D-grafiikan, elokuvallisemman tarinankerronnan ja täysin ääninäytellyt välianimaatiot.

Rayman, Globox, Barbara, Grand Minimus ja Murphy lähtevät palauttamaan rauhaa Glade of Dreamsiin, kun salaperäinen vihollinen kylvää kaaosta eri valtakuntiin. Mukana on tuttujen kenttien lisäksi uusi tutkittava valtakunta, uusia salaisuuksia ja haasteita sekä lohikäärmelentoja. Musiikkikenttiäkin saadaan neljä uutta, ja Kung Foot Evo -pelimuoto palaa uudistettuna. Seikkailun voi pelata yksin tai enintään neljän pelaajan paikallisena yhteistyönä.

Erityisesti saavutettavuuteen on panostettu. Pelissä voi säätää useita ominaisuuksia yksittäin, ja asetukset toimivat myös yhteistyöpelissä. Esimerkiksi Fairy Blessing antaa lentokyvyn ja vahingoittumattomuuden, Golden Hear lisää kestävyyttä vaikeissa kohdissa ja lohikäärmelentojen automaattinen ampuminen helpottaa ohjaamista. Lisäksi mukana on muun muassa korkean kontrastin tila, korostettavat pelielementit, muokattavat tekstitykset, painikkeiden uudelleenmäärittely sekä tila, jolla hämähäkit voi poistaa pelistä.

Pakettiin kuuluu myös Rayman Origins: Enhanced Edition. Vuoden 2011 tasohyppelyseikkailu saa teknisiä ja pelattavuutta parantavia uudistuksia, joten samalla paketilla pääsee palaamaan myös Raymanin juuriin. Rayman Legends Retold julkaistaan 3. joulukuuta 2026 :lle, |S:lle, :lle ja :lle.

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.