Turtle Beach julkaisee uusia pelitarvikkeita toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach julkaisee uusia pelitarvikkeita toukokuussa

Turtle Beach

Pelitarvikevalmistaja Turtle Beach on esitellyt useita uusia pelikuulokkeita, näppäimistöjä ja hiiriä, jotka tulevat markkinoille toukokuussa 2024. Uudet tuotteet tarjoavat pelaajille korkealaatuista ääntä, suorituskykyä ja muokattavuutta.

Kuulokkeet

  • Turtle Beach Stealth 600: Kolmannen sukupolven Stealth 600 -kuulokkeet tarjoavat matalan viiveen 2,4 GHz:n langattoman yhteyden, Bluetooth-yhteyden, tehokkaat 50 mm:n Nanoclear™-ajurit, 80 tunnin akunkesto ja tekoälyohjattu mikrofonin melunvaimennus. Hinta: 115,99 €.
  • Turtle Beach Stealth 500: Stealth 500 -kuulokkeet tarjoavat langattoman monialustayhteyden, säädettävän kelluvan kuulokepannan ja 40 tunnin akunkesto. Hinta: 93,99 €.
  • Turtle Beach Atlas Air: Atlas Air on ensimmäinen langaton avoin PC-pelikuuloke, joka tukee 24-bittistä äänentoistoa. Siinä on tarkat 40 mm:n ohjaimet, avoin, kelluva korvakuppisuunnittelu, matalan viiveen 2,4 GHz:n langaton yhteys, Bluetooth, 50 tunnin akunkesto ja Waves 3D -ääni. Hinta: 189,99 €.

Näppäimistöt

  • Turtle Beach Vulcan II TKL Pro: Vulcan II TKL Pro -näppäimistö on kompaktissa TenKeyLess(TKL) -muodossa ja siinä on magneettiset Hall Effect -kytkimet, jotka takaavat luotettavat näppäinpainallukset ja täysin säädettävän toimintapisteen. Hinta: Ei saatavilla.
  • Turtle Beach Vulcan II: Vulcan II -näppäimistö on täysikokoinen ja siinä on mekaaniset kytkimet ja RGB-valaistus. Hinta: Ei saatavilla.

Hiiret

  • Turtle Beach Burst II Air: Burst II Air on erittäin kevyt (47 grammaa) langaton pelihiiri, jossa on Turtle Beachin Owl-Eye 26K DPI -optinen sensori ja TITAN-optiset kytkimet. Hinta: 115,99 €.

Kaikki uudet Turtle Beach -pelitarvikkeet ovat ennakkotilattavissa nyt valmistajan verkkosivuilta ja osallistuvilta jälleenmyyjiltä maailmanlaajuisesti.

PS5-kuulokkeet saivat päivityksen – nyt täysi tuki myös PC:llä Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-kuulokkeet saivat päivityksen – nyt täysi tuki myös PC:llä

Sony

Sony on julkaissut uuden PlayStation Link -ohjelmistopäivityksen, joka tekee PS5:n virallisista Pulse Elite -kuulokkeista ja Pulse Explore -nappikuulokkeista entistä houkuttelevampia myös PC-pelaajille. Windows 10 ja 11 saavat nyt oman ajurin, jonka ansiosta laitteiden kaikki ominaisuudet toimivat tietokoneella, ei enää pelkkää peruskäyttöä ilman säätömahdollisuuksia.

Uusi PS Link -ajuri asentuu automaattisesti, kun kuulokkeet yhdistetään PS Link -USB-sovittimen kautta. Sen avulla voi säätää äänenvoimakkuutta suoraan käyttöjärjestelmässä, kytkeä mikrofonin päälle ja pois, muokata mikrofonin palautetta (sidetone), vaihtaa EQ-asetuksia, tarkistaa akun tilan sekä päivittää laiteohjelmiston.

Suurin uutuus on ääniprofiilien vaihto EQ-presettien avulla. Käyttäjä voi esimerkiksi valita tasapainoisen perusäänen tai korostaa bassoa ja vaimentaa korkeita taajuuksia oman makunsa mukaan.

Vaikka PlayStationin ajuri ei tarjoa yhtä kattavia ominaisuuksia kuin Razerin tai SteelSeriesin ohjelmistot, päivitys tekee Pulse-kuulokkeista käytännössä täysiveriset cross-platform-laitteet, erinomainen uutinen niille, jotka pelaavat sekä PS5:llä että PC:llä.

Seuraavan sukupolven Xbox voi maksaa tuplasti enemmän kuin PS6 Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan sukupolven Xbox voi maksaa tuplasti enemmän kuin PS6

Uudet huhut viittaavat siihen, että Microsoftin seuraava Xbox-konsoli saattaa olla todella hintava, jopa kaksinkertainen verrattuna PlayStation 6:een. Insider-lähde KeplerL2 kertoo, että konsoli käyttää uutta Magnus-nimistä APU-suoritinta ja että samalla piirikortilla valmistetaan myös niin sanottu Xbox PC, joka ei kuitenkaan olisi taaksepäin yhteensopiva vanhojen Xbox-pelien kanssa.

Huhujen mukaan Xbox PC tukisi kuitenkin PC-pelejä ja saattaisi sisältää kolmannen osapuolen pelimyymälöitä, kuten Steam ja GOG. Tämä eroaisi Microsoftin nykyisestä mallista, jossa pelit myydään pääosin Xboxin omassa ekosysteemissä.

Vaikka hinta-arviot perustuvat vain Keplerin spekulaatioihin, hänen mukaansa Xbox voisi maksaa yli 1 000 puntaa eli noin 1 200 euroa. PlayStation 6 tulee myös olemaan hintava, mutta Xboxin APU:n ja kolmannen osapuolen myymälätuen takia Microsoft joutuisi myymään konsolin suuremmalla katteella, mikä nostaisi hintaa entisestään.

Tämä voi viitata siihen, että Microsoft tähtää seuraavalla konsolillaan enemmän kovaan ydinkäyttäjäjoukkoon kuin massamarkkinoille. Huhut ja analyysit kuitenkin muistuttavat, että mitään lopullisia hintoja ei ole vielä päätetty, ja kyse on toistaiseksi vain spekulaatioista.