Turtle Beach julkaisi uudistetut Recon 200 -pelikuulokkeetKommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach julkaisi uudistetut Recon 200 -pelikuulokkeet
Turtle Beach paljasti tänään uudistetun Recon 200 Gen 2 -langallisen pelikuulokkeen Xbox Series X ja S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4 ja Nintendo Switch -konsoleille, sekä PC, että mobiilialustoille 3.5mm:n liittimellä.
Alkuperäisen Recon 200:n seuraajana Gen 2 -malli tarjoilee pelaajille enemmän ominaisuuksia ja toimintoja samaan 61,99€ hintaan, mukaan lukien muuttuva mikrofonin monitorointi, ProSpecs™ silmälasiystävällinen teknologia, pehmeämmät muistivaahtotyynyt, uusi jäykempi pääpanta, ja mahdollisuus työskennellä passiivitilassa.
Recon 200:n ääntä kuljettavat 40mm:n kaiuttimet, joissa on parannettu basson vahvistus mukaansatempaavan, yksityiskohtaisen peliäänen toimittamiseksi. Se tukee kaikkia käytettävissä olevia tilaäänitekniikoita, kuten Windows Sonic, Dolby Atmos tai DTS Headphone: X1 ja Sony 3D Audio.
Recon 200 Gen 2 on saatavana mustana, valkoisena ja kokonaan uutena yönsinisenä. Ennakkotilaukset ovat avoinna tästä päivästä alkaen jälleenmyyjillä ympäri maailmaa. Recon 200 Gen 2 julkaistaan syyskuun 19. päivänä.
MSI toi CES 2026 -messuille laajan kattauksen uusia kannettavia, jotka ulottuvat yrityskäytöstä raskaaseen pelaamiseen. Esittelyssä nähtiin täysin uusi Prestige-sarja, päivitetyt Raider-, Stealth- ja Crosshair-peliläppärit sekä arjen käyttöön suunnattu Modern S -mallisto. Kaikkia yhdistää uusi muotokieli ja seuraavan sukupolven raudan hyödyntäminen.
Prestige-sarja tuo muutoksia yrityskannettaviin
CES 2026 -messuilla MSI esitteli täysin uuden Prestige-sarjan, joka on suunniteltu yrityskäyttöön ja liikkuvaan työhön. Sarja edustaa MSI:lle selkeää suunnanmuutosta. Muotoilu on aiempaa pehmeämpää, rungot on valmistettu alumiinista ja paino on saatu alas ilman kompromisseja suorituskyvyssä.
Prestige 14 ja Prestige 16 ovat ohuempia ja kevyempiä kuin edeltäjänsä. 14-tuumainen malli painaa vain 1,32 kiloa ja 16-tuumainen 1,59 kiloa. Sisällä hyrräävät Intel Core Ultra Series 3 -suorittimet, jotka tuovat mukanaan tekoälykiihdytyksen ja parannetun energiatehokkuuden.
Flip-mallit ja kosketusnäyttö laajentavat käyttöä
Prestige 14 Flip ja Prestige 16 Flip tuovat sarjaan 2-in-1-rakenteen. Kosketusnäyttö ja MSI Nano Pen -kynä tekevät laitteista monipuolisia työkaluja muistiinpanoihin ja luovaan työhön. Lisäksi mukana on Copilotin paina-ja-puhu-toiminto, joka hyödyntää Windowsin tekoälyominaisuuksia.
Näytöt ovat 2.8K OLED -paneeleita 120 hertsin virkistystaajuudella. DisplayHDR True Black 1000 -sertifiointi tukee erityisesti sisällöntuotantoa ja elokuvakäyttöä. Akunkesto yltää parhaimmillaan yli 30 tuntiin videotoistossa.
Prestige 13 AI+ – älyllisen kevyttä
Mallistoa täydentää Prestige 13 AI+, joka painaa vain 899 grammaa. MSI kutsuu sitä maailman kevyimmäksi 13-tuumaiseksi magnesium-alumiinirunkoiseksi kannettavaksi. Kevyestä rakenteesta huolimatta laite hyödyntää samoja Intel Core Ultra Series 3 -suorittimia kuin isommat sisarensa.
Modern S -sarja arkeen ja opiskeluun
Modern 14S ja 16S -mallit on suunniteltu opiskelijoille ja kotikäyttöön. Muotoilu on aiempaa metallisempi ja linjat pyöristetympiä. Kaksipaikkaiset muistiratkaisut mahdollistavat joustavan päivittämisen, ja liitäntöjä löytyy runsaasti ohuesta alumiinirungosta huolimatta.
Suorituskyvystä vastaavat samat Intel Core Ultra Series 3 -suorittimet, joten arjen sovellukset ja kevyempi luova työ sujuvat vaivatta.
Pelikannettavat saivat maltillisia päivityksiä
Pelaajille MSI esitteli päivitetyt Raider-, Stealth- ja Crosshair-sarjat. Raider 16 Max HX tarjoaa jopa 300 watin kokonaistehon yhdistämällä Intel Core Ultra 200HX -suorittimet ja NVIDIA GeForce RTX 50 -sarjan näytönohjaimet. Runko on aiempaa kompaktimpi, mutta jäähdytys on suunniteltu kestämään pitkäkestoista kuormaa.
Stealth 16 AI+ yhdistää ohuen alumiinirungon ja korkean suorituskyvyn. Malli palkittiin CES Innovation Award -tunnustuksella, mikä kertoo onnistuneesta tasapainosta tehon ja kannettavuuden välillä.
Crosshair 16 Max HX ja Crosshair 16 HX asettuvat hieman alemmaksi tehossa, mutta tarjoavat silti jopa 200 watin kokonaistehon. Rohkea RGB-muotoilu ja valinnaiset OLED-näytöt tekevät niistä selvästi pelikäyttöön suunnattuja vaihtoehtoja.
Saatavuus
MSI:n CES 2026 -messuilla esittelemät uudet kannettavat tulevat markkinoille vaiheittain vuoden 2026 aikana. Prestige-sarjan ennakkomyynti alkaa heti tammikuussa, ja muut mallit seuraavat perässä alueesta ja kokoonpanosta riippuen.
Kiinalaisen Up Softwaren kehittämän ja Cube Gamen julkaisemman Sword and Fairy 4 Remaken ensimmäinen traileri on herättänyt runsaasti huomiota, eikä pelkästään hyvässä mielessä. Pelaajat ovat nimittäin huomanneet, että peli näyttää ja tuntuu hyvin samankaltaiselta kuin viime aikoina supersuosituksi noussut roolipeli Clair Obscur: Expedition 33. Osa faneista onkin kysynyt vitsillä (ja vähän tosissaan), onko kyseessä melkeinpä saman pelin jatko-osa.
Yhtäläisyydet näkyvät erityisesti taistelujärjestelmässä. Trailerissa vilahtaa dynaaminen käyttöliittymä, toiminnallinen torjuntamekaniikka (niin sanottu perfect parry) sekä kameratyöskentely, joka tuo vahvasti mieleen Expedition 33:n näyttävät taistelut. Monien mielestä inspiraation lähde on ilmeinen, kun toisten mielestä taas kyse on vain modernista vuoropohjaisesta roolipelistä, joita on nähty esimerkiksi Persona-sarjassa jo pitkään.
Taustalla on kuitenkin pitkä historia. The Legend of Sword and Fairy on Kiinassa erittäin tunnettu pelisarja, joka sai alkunsa jo vuonna 1995. Sarja ammentaa kiinalaisesta mytologiasta ja xianxia-fantasiasta, ja siihen kuuluu yhdeksän pääpeliä sekä useita sivuosia. Sword and Fairy 4 on itse asiassa sarjan viides pääosa ja toimii esiosana kolmannelle pelille. Remake-versio tuo vanhan tarinan nykyaikaan Unreal Engine 5:n avulla ja on tulossa PC:lle ja konsoleille.
Keskustelu käy kuumana etenkin siksi, että Clair Obscur: Expedition 33 on juuri voittanut vuoden 2025 Game of the Year -palkinnon ja julkaissut samalla uutta lisäsisältöä. Suosion vanavedessä kaikki samantyylinen herättää väistämättä vertailuja ja epäilyksiä kopioinnista. Kehittäjien mukaan Sword and Fairy 4 Remake seisoo kuitenkin omilla jaloillaan, ja lisää tietoa on luvassa pian, kun englanninkielinen traileri julkaistaan.
Yhteenvetona: osa pelaajista näkee uuden “Expedition-tyylisen” peligenren syntyvän, osa vain vanhan sarjan palaavan uudessa kuosissa. Totuus selviää vasta, kun peli päästään kunnolla pelaamaan, mutta ainakin keskustelua ja kulmakarvojen kohottelua tämä remake on jo ehtinyt tarjota.