Turtle Beach julkaisi uudistuneet Kone II -pelihiiret PC-pelaajille Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach julkaisi uudistuneet Kone II -pelihiiret PC-pelaajille

Pelilisävarusteiden valmistaja on julkaissut uudet Kone II -pelihiiret. Uudet hiiret yhdistävät Turtle Beachin tunnetun ergonomisen Kone-muotoilun, joka sopii kaikille otteille sekä tukevat uusimpia peliteknologioita.

Kone II -hiirillä on useita ominaisuuksia, jotka parantavat pelaamisen suorituskykyä. Näihin lukeutuvat muun muassa:

  • Huipputason Owl-Eye 26k -optinen sensori, joka tarjoaa tarkan seurannan 50 DPI:stä aina 26 000 DPI:hin asti.
  • Kestävät TITAN-optiset kytkimet, jotka tarjoavat miellyttävän tuntuman ja nopeuden 100 miljoonan klikkauksen elinkaarella.
  • Easy-Shift[+] -teknologia, jonka avulla hiiren seitsemän painiketta ja vierityspyörä voidaan ohjelmoida 21 (Kone II Air) tai 23 (Kone II) toiminnoksi.

Hiirten asetuksia voidaan muokata viiden sisäänrakennetun profiilin ja moni-alueisen AIMO RGB -valaistuksen avulla, joka ohjelmoidaan Turtle Beach Swarm -ohjelmistolla Windows-tietokoneille.

Langattoman Kone II Airin akku riittää jopa 350 tunnin pelaamiseen Bluetooth-yhteydellä tai 130 tuntia 2,4 GHz:n langattomalla yhteydellä. Molempien hiirien mukana tulee myös kevyt ja joustava PhantomFlex-kaapeli sekä PTFE-liukusalustat sulavan liikkumisen takaamiseksi hiirimatolla.

Turtle Beach Kone II ja Kone II Air -pelihiirien suositushinnat ovat 135,99 € ja 73,99 €. Hiiret ovat saatavilla mustana (ash black) ja valkoisena (arctic white) värisenä.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.

Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta

Zach Creggerin uusi -elokuva ei ole menestynyt ainoastaan elokuvateattereissa. Elokuvan julkaisu näkyi nopeasti myös pelien myynnissä, sillä Resident Evil 2 Remaken ja vuoden 2023 Resident Evil 4 Remaken myynti kasvoi :llä selvästi elokuvan ensi-illan jälkeen.

Alinea Analyticsin keräämien tietojen mukaan Resident Evil 2 Remaken -myynti kasvoi elokuvan julkaisua seuranneella viikolla peräti 64 prosenttia. Resident Evil 4 Remaken kohdalla kasvu oli 54 prosenttia. Myös -myynti nousi, kun kokonaiskasvuun lisättiin -versioiden myyntiä vastaavasti 11 ja 14 prosenttia.

Kasvua kannattaa kuitenkin tarkastella pienellä varauksella. oli nimittäin laskenut pelien hintoja noin kymmenen päivää ennen elokuvan ensi-iltaa, joten alennukset selittävät osan myyntipiikistä. Samalla myös pelaajamäärät lähtivät nousuun. Resident Evil 2 Remaken päivittäisten pelaajien määrä kasvoi peräti 48 prosenttia, noin 78 000 pelaajasta 116 000 pelaajaan.

Myös muut sarjan pelit saivat vetoapua. Resident Evil 4 Remaken pelaajamäärä kasvoi 24 prosenttia, Resident Evil 3 Remaken 25 prosenttia ja Resident Evil Requiemin 20 prosenttia. Erityisesti Resident Evil 2 Remaken kohdalla yhteys elokuvaan on luonteva, sillä Creggerin elokuva sijoittuu ajallisesti rinnakkain pelin tapahtumien kanssa.

Näyttää siis siltä, että elokuvan vaikutus ei jäänyt pelkäksi valkokangasmenestykseksi. Kun kauhuelokuva saa katsojan haluamaan lisää zombeja, seuraava pysäkki näyttää olevan yllättävän usein pelikonsoleilla.