Turtle Beach laajentaa valikoimaansa peli- ja simulaatio-ohjaimiin Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach laajentaa valikoimaansa peli- ja simulaatio-ohjaimiin

Turtle Beach VelocityOne Flight

Parhaiten pelikuulokkeistaan tunnettu Turtle Beach on tehnyt uuden aluevaltauksen peli- ja simulaatio-ohjainten pariin. Yhtiö julkaisi Recon -peliohjaimen ja VelocityOne -lentosimulaatio-ohjaimen kuluneen viikonlopun E3-messuilla.

VelocityOne -lentosimulaatio-ohjain

Turtle Beach VelocityOne Flight

Lentosimulaatioiden ystäville Turtle Beachillä on luvassa herkkua, sillä VelocityOne Flight tarjoaa ja Xbox -konsolipelaajille ainutlaatuisen kokemuksen. Ohjain on kehitetty yhdessä ilmailuinsinöörien ja lentäjien kanssa. Siitä löytyy 180 asteen yoke sekä sisäänrakennetut peräsimen ohjaimet. Ohjaimessa on myös modulaarinen kaasuvipu ja vaihdettavat vipukahvat. Ohjain yhdistetään USB-liittimen avulla. Hintaa ohjaimelle kertyy n. 350 euroa ja se tulee olemaan saatavilla tänä kesänä.

Recon -ohjain

Turtle Beach Recon

Turtle Beachin Recon -ohjain on erityisesti Xbox -konsoleille suunniteltu ohjain. Langallisesta ohjaimesta löytyy 3,5mm audioliitäntä, joka tukee valmistajan ominaisuuksia kuten Superhuman Hearing, Mic Monitoring sekä Signature Audio Presets. Pro-Aim™ Focus Mode -tila puolestaan mahdollistaa ohjainsauvojen herkkyyden asettamisen. Ohjaimen takana sijaitseville näppäimille voi asettaa neljä eri profiilia. Itse ohjaimessa ja sen liipasimissa on myös omat rumble-ominaisuudet. Ohjain on myös päällystetty viilentävällä materiaalilla ja se on saatavilla mustana tai valkoisena. Reconin hinnaksi arvioidaan n. 60 euroa ja se tulee myyntiin tänä kesänä.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.