Turtle Beach lanseeraa uudet väriversiot hiilineutraaleista Stealth 600 GEN 2-kuulokkeistaan Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach lanseeraa uudet väriversiot hiilineutraaleista Stealth 600 GEN 2-kuulokkeistaan

Turtle Beach Gen 600 Pink Teal

Pelikuulokkeiden ja -tarvikkeiden valmistaja Turtle Beach on ilmoittanut, että kaksi uutta värivaihtoehtoa, teal ja pinkki, ovat nyt saatavilla langattomiin Designed for Xbox Stealth 600 Gen 2 MAX -pelikuulokkeisiin.

Uudet Stealth 600 Gen 2 MAX Teal ja Pink -värimallit ovat myös Turtle Beachin ensimmäiset sertifioidut CarbonNeutral-tuotteet, joiden päästöjä on vähennetty ja kompensoitu Hiilineutraalin protokollan mukaisesti, mikä on tärkeä virstanpylväs yhtiön jatkuvissa kestävän kehityksen ponnisteluissa. Stealth 600 Gen 2 MAX -kuulokkeet paransivat sarjan jo ennestään vaikuttavaa tarjontaa yli 48 tunnin akunkestolla ja monialustayhteydellä useampiin pelijärjestelmiin. Lisäksi ne tarjoavat tehokkaan 3D-paikkatilaäänen, kristallinkirkkaan mikrofonin suorituskyvyn ja vertaansa vailla olevan käyttömukavuuden, jotka ovat tehneet Stealth 600 -sarjan kuulokkeista myydyimpiä tuotteita niiden debyytistä lähtien.

”Stealth 600 Gen 2 MAX Teal ja Pink eivät ainoastaan anna pelaajille lisää värivaihtoehtoja – joista tiedämme heidän pitävän – vaan myös mielenrauhan tietäen, että yksi heidän eniten käyttämistään pelilisävarusteista on hiilineutraali. Kuulokkeet ovat meidän ensimmäiset hiilineutraalit tuotteet ja niiden lanseeraus on jälleen yksi tärkeä ja merkittävä edistysaskel kestävän kehityksen tavoitteissamme.”

sanoo Jürgen Stark, Corporationin puheenjohtaja ja toimitusjohtaja.

Stealth 600 Gen 2 MAX -kuulokkeet Teal ja Pink täydentävät Black, Midnight Red ja Arctic Camo -värivaihtoehtoja samalla 103,99 € hintaan ja kaikki vaihtoehdot ovat nyt saatavilla valmistajan verkkosivuilta ja osallistuvilla jälleenmyyjillä Suomessa. Elokuun 2020 julkaisusta lähtien Turtle Beachin Stealth 600 Gen 2 on ollut kaikkein myydyin kuulokesarja.

Gears of War: E-Day hylkää taistelupassit – kehittäjiltä suora viesti: ”Ei battle passia, ei kikkoja, ei bullsh*tiä” Kommentit pois päältä artikkelissa Gears of War: E-Day hylkää taistelupassit – kehittäjiltä suora viesti: ”Ei battle passia, ei kikkoja, ei bullsh*tiä”

Moninpelien maailma on viime vuosina täyttynyt taistelupasseista, päivittäisistä tehtävistä ja erilaisista live service -koukuista. aikoo kulkea täysin toiseen suuntaan.

Pelin kehittäjä paljasti uuden moninpeliesittelyn yhteydessä, että E-Dayn tavoitteena on palauttaa sarja vanhan koulukunnan tunnelmaan. Studio lupaa klassisia pelimuotoja, tasavertaiset lähtökohdat pelaajille ja ennen kaikkea etenemisjärjestelmän, jossa uusia sisältöjä avataan yksinkertaisesti pelaamalla.

”Muistatko ajat, jolloin pelin ostaminen riitti ja lähes kaikki kustomointiesineet avautuivat pelaamalla? Mekin muistamme”, kehittäjä kirjoittaa blogissaan.

Viesti muuttuu nopeasti vielä suorasukaisemmaksi.

”Lähes kaikki : E-Dayn kustomointiesineet ansaitaan pelaamalla. Ei battle passia, ei Tour of Duty -järjestelmää, ei kikkoja, ei bullsh*tiä.”

Moninpeli jakautuu kahteen päätilaan: yhteistyöpainotteiseen Horde Siege -pelimuotoon sekä perinteiseen Versus-moninpeliin. Ensituntumien perusteella The Coalition on panostanut erityisesti siihen, että pelikokemus muistuttaa alkuperäisten Gears of War -pelien aikaa. Tarjolla on klassisia areenakarttoja, peilatut asevarustukset sekä maltillisesti kustomointia ilman, että tasapaino kärsii.

Kaikki ei kuitenkaan ole täysin vanhan koulukunnan mukaista.

The Coalition ei nimittäin lupaa, että kaikki sisältö olisi avattavissa pelkästään pelaamalla. Kehittäjän mukaan lähes kaikki kustomointiesineet voi ansaita pelissä, mikä jättää oven auki erillisille maksullisille kosmeettisille sisällöille.

Silti linjaus erottuu edukseen aikana, jolloin monet moninpelit rakentuvat jatkuvien kausipassien, päivittäisten tehtävien ja mikromaksujen ympärille. Jos lupaukset pitävät paikkansa, Gears of War: E-Day voi tarjota juuri sitä, mitä moni pitkäaikainen pelaaja on toivonut jo vuosien ajan: valmiin pelin, jossa palkinnot ansaitaan pelaamalla eikä lompakkoa avaamalla.

Ubisoft ilahduttaa Xbox-pelaajia, nämä valitut pelit saa nyt ilmaiseksi myös PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ilahduttaa Xbox-pelaajia, nämä valitut pelit saa nyt ilmaiseksi myös PC:lle

ja ovat laajentaneet yhteistyötään uudella edulla, joka tarjoaa Xbox-pelaajille ilmaiset PC-versiot useista suosituista peleistä. Kampanja on voimassa heti, ja pelit lisätään käyttäjien -kirjastoon viimeistään 4. elokuuta, kunhan Xbox- ja Ubisoft-tilit on yhdistetty.

Tarjouksen piiriin kuuluvat muun muassa Assassin’s Creed Mirage, , , , , sekä . Myös myöhemmin Xboxille ostetut kampanjaan kuuluvat pelit avautuvat automaattisesti PC:lle, mutta etu toimii vain yhteen suuntaan, eli PC:ltä ostettu peli ei siirry Xboxille.

Uudistus on erityisen tervetullut pelaajille, jotka ovat siirtyneet Xboxilta PC:lle. Samalla Ubisoft on tuonut useiden peliensä Premium-versiot saataville myös Xboxin PC-sovellukseen, mikä vahvistaa Microsoftin viimeaikaista panostusta tietokonepelaamiseen.

Viime viikkoina Xbox on julkaissut myös valikoituja alkuperäisen Xboxin taaksepäin yhteensopivia pelejä PC:lle, ja huhujen mukaan kehittää järjestelmää, joka mahdollistaisi jopa fyysisten pelikirjastojen digitalisoinnin. Virallista vahvistusta suunnitelmille ei vielä ole, mutta kehitys viittaa siihen, että seuraava Xbox-sukupolvi voi olla aiempaa lähempänä perinteistä PC:tä.