Turtle Beach tarjoaa tasokasta ääntä uusilla Stealth 700 Gen 2 MAX -kuulokkeilla Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach tarjoaa tasokasta ääntä uusilla Stealth 700 Gen 2 MAX -kuulokkeilla

Stealth 700 Gen 2 MAX

Pelitarvikkeiden valmistaja Turtle Beach on julkistanut Xboxille suunnitellut Stealth 700 Gen 2 MAX -kuulokkeet täysin uutena tulokkaana tuotemerkin myydyimmän Stealth 700 -sarjan premium-luokan langattomiin pelikuulokkeisiin.

Yksinkertaisesti kytkintä kääntämällä Stealth 700 Gen 2 MAX tarjoaa pelaajille mahdollisuuden muodostaa viiveettömän yhteyden langattoman USB- tai Bluetooth-yhteyden kautta useampiin pelijärjestelmiin, kuten Xbox Series X ja S sekä Xbox One, PlayStation 5 ja PlayStation 5, Nintendo Switch, PC ja Mac sekä yhteensopivat iOS- ja Android-mobiililaitteet. Stealth 700 Gen 2 MAX lisää myös akun kestoa yli 40 tuntiin, ja 15 minuutin lataus tuottaa yli kahdeksan tuntia peliaikaa.

Turtle Beach Stealth 700 Gen 2 MAX

Kuulokkeet tarjoavat edelleen ylivoimaisen laadukkaan äänen tehokkaalla 3D-spatial surround -äänellä ja äärimmäisen käyttömukavuuden, jotka ovat tehneet siitä myydyimmän ja arvostetuimman langattoman premium-pelikuulokkeen. IGN sisällytti hiljattain kyseiset kuulokkeet uusimpaan Best Gaming Headsets 2022 -juttuunsa ja nimesi sen parhaaksi Xbox Series X ja S -pelikuulokkeeksi.

Ominaisuudet, kuten suuret ja tehokkaat 50 mm:n Nanoclear-ajurit, Aerofit-jäähdytysgeelillä täytetyt muistivaahtomuovikorvatyynyt, ProSpecs-lasiystävällinen käyttömukavuus, Superhuman Hearing, metallivahvistettu pääpanta sekä Bluetooth Discordissa puhumiseen, puheluiden vastaanottamiseen, musiikin kuunteluun ja yhteyden muodostamiseen mobiilisovellukseen – kaikki nämä ominaisuudet palaavat Stealth 700 Gen 2 MAX:n myötä.

Erityisesti Xboxille suunniteltu Stealth 700 Gen 2 MAX on ennakkotilattavissa tänään osallistuvilta jälleenmyyjiltä Suomessa. Saatavana mustana tai koboltinsinisenä, Stealth 700 Gen 2 MAX Xboxille lanseerataan maailmanlaajuisesti 8. toukokuuta 209,99 euron hintaan.

”Stealth 700 Gen 2 MAX:n laajennettu yhteensopivuus antaa yhä useammalle pelaajalle mahdollisuuden kokea ensiluokkaisen langattoman peliäänen ja mukavuuden, joka on tehnyt Stealth 700 -sarjan tuotteista myydyimpiä jo vuosia. Tammikuusta 2019 lähtien Turtle Beach Stealth 700 on toiseksi myydyin langaton kuulokesarja*, toisena Stealth 600 -sarjamme jälkeen.”

sanoo Jürgen Stark, Turtle Beach Corporationin hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja

Stealth 700 Gen 2 MAX:n päivitetty akku tarjoaa yli 40 tuntia peliaikaa ja viiveetön, häviötön langaton USB-yhteys pysyy yhteydessä keskeytyksettä. ProSpecs-silmälasiystävällinen teknologia ja Aerofit-jäähdytysgeelillä täytetyt muistivaahtokorvatyynyt tarjoavat poikkeuksellista mukavuutta, ja 50 mm:n Nanoclear-kaiuttimet herättävät pelit eloon. Pelaajat nauttivat myös kristallinkirkkaasta keskustelusta Gen 2:n kääntämällä mykistettävän mikrofonin avulla sekä premium-ominaisuuksista, kuten Turtle Beachin eksklusiivisesta Superhuman Hearing -ääniasetuksesta, joka tuo kilpailuetua. Turtle Beachin Designed for Xbox Stealth 700 Gen 2 MAX on nyt ennakkotilattavissa mustana tai koboltinsinisenä, ja sen suositushinta on 209,99 euroa. Julkaistaan maailmanlaajuisesti 8. toukokuuta 2022.

Stealth 600 Gen 2 MAX

Turtle Beach Stealth 600 Gen 2 MAX

Lisäksi maaliskuun alussa esitellyt Turtle Beachin uudet Designed for Xbox Stealth 600 Gen 2 MAX- ja Stealth 600 Gen 2 USB -mallit ovat nyt saatavilla Suomessa osoitteessa osallistuvilla jälleenmyyjillä. Stealth 600 Gen 2 MAX Xboxille lisää monialustayhteensopivuuden ja luokkansa parhaan 48+ tunnin akunkeston hintaan 147,99 euroa, kun taas Stealth 600 Gen 2 USB Xboxille nostaa myydyimpien kuulokkeiden akunkeston 24+ tuntiin säilyttäen samalla houkuttelevan 105,99 euron myyntihinnan. Stealth 600 Gen 2 MAX on saatavilla mustana, kun taas Midnight Red- ja Arctic Camo -versiot tulevat saataville 8. toukokuuta. Stealth 600 Gen 2 USB on saatavilla mustana tai valkoisena.

Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin

IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.

Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.

Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.

Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.

Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.

Razer julkaisee pinkin unelmamalliston K-pop-faneille Kommentit pois päältä artikkelissa Razer julkaisee pinkin unelmamalliston K-pop-faneille

Razer on paljastanut yhteistyön maailman suurimman K-pop-ryhmän Blackpinkin kanssa, mutta jotain tärkeää puuttuu: kuulokkeet. Uusi Blackpink x Razer -mallisto sisältää pinkkejä versioita perus-PC-lisävarusteista, kuten Razer Enki X -tuolista, Ornata V3 TKL -näppäimistöstä ja DeathAdder-hiirestä, mutta kuulokkeet, joilla fanit voisivat oikeasti kuunnella suosikki-kappaleitaan, loistavat poissaolollaan.

Tuolissa on 100 asteen hartiakaari ja leveä istuin, ja sen mustan värin tilalla on pinkit aksentit sekä Blackpinkin logo. Näppäimistökin on saanut saman pinkin käsittelyn, ja hiiri on varustettu 6 400 DPI:n anturilla ja viidellä ohjelmoitavalla napilla. Kaiken kruunaa pinkki hiirimatto, jossa näkyvät Razerin ja Blackpinkin logot.

Vaikka mallisto näyttää upealta ja tekee PC-pöydästä todellisen Blackpink-pyhätön, kuulokkeiden puuttuminen ihmetyttää. Aiemmat Razer-yhteistyöt, kuten viime vuoden Gengar-kokoelma, sisälsivät kuulokkeet, joten tämän rajoitettu erä tuntuu hieman vajaalta.

Blackpink x Razer -tuotteet debytoivat 21. tammikuuta Hongkongin World Tour Deadline Pop-Up Storessa ja saapuvat myöhemmin keväällä myös muualle. Hinnat ovat vielä pimennossa, mutta luvassa on todennäköisesti pientä lisämaksua lisenssistä. Blinksit, valmistautukaa, PC-pöytänne voi pian saada ihan uuden, pinkin ilmeen, vaikka korvat joutuvatkin odottamaan omia kuulokkeitaan.