Tutkimus paljastaa: miljoonien bisnes videopelien cheateilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus paljastaa: miljoonien bisnes videopelien cheateilla

Verkosta paljastui iso bisnes, josta harva pelaaja tietää, cheat-ohjelmien myynti verkossa tekee vuosittain kymmeniä miljoonia euroja. Brittiläisten Birminghamin ja Warwickin yliopistojen tutkijat arvioivat, että noin 80 eri sivustoa myy cheat-ohjelmia, joista kuluttajat maksavat jopa 10–240 dollaria kuukaudessa (noin 9–225 euroa).

Tutkimuksessa seurattiin suosittuja cheat-kauppoja kuten Engine Owning ja Sky Cheats. Niiden kautta jopa satojatuhansia pelaajia ostaa pimeillä markkinoilla ohjelmistoja, joilla voi huijata suosituissa peleissä kuten Fortnite, Call of Duty, Rainbow Six Siege ja Counter-Strike 2. Halvimmat huijaukset löytyvät Engine Owningista, ja niiden hinta on vain noin 10–20 dollaria kuussa.

Anti-cheat-teknologiat, kuten Battlefield 6:n vaatima Windows Secure Boot, ovatkin nostaneet huijaamisen hintaa ja hankaloittaneet hommaa. Vaikka nämä keinot eivät täysin estä huijaamista, ne tekevät siitä kalliimpaa ja vaikeampaa. Tämä näkyy myös siinä, että vaikeampi suojata peli johtaa yleensä kalliimpiin cheat-ohjelmiin.

Kovimmat turvatoimet kuten kernel-tason anti-cheat (joka tarkistaa järjestelmän syvimpiä kerroksia) saavat osakseen myös kritiikkiä, koska ne vaativat syvää pääsyä tietokoneen käyttöjärjestelmään. Tämä lisää riskejä, jos ohjelmistoa väärinkäytetään tai siinä on virheitä, muistetaanpa vaikka viimeaikainen suuri turvallisuusongelma CrowdStriken kanssa.

Pelaajat ja pelitalot käyvät jatkuvaa kamppailua huijareita vastaan. EA on esimerkiksi ilmoittanut löytäneensä Battlefield 6:n betavaiheessa yli 300 000 huijaria, vaikka pelissä vaaditaan Secure Bootia. Tutkimuksen valossa tiukemmat turvatoimet ovat silti järkeviä, koska ne vähentävät huijareiden määrää tekemällä huijaamisesta kallista ja hankalaa.

Joten, vaikka huijaaminen ei katoa koskaan täysin, kustannukset ja vaikeus toimivat ainakin hyvänä hidasteena!

Gearbox-perustaja paljastaa, miten Half-Life: Opposing Force syntyi yhdestä puhelusta Kommentit pois päältä artikkelissa Gearbox-perustaja paljastaa, miten Half-Life: Opposing Force syntyi yhdestä puhelusta

Gearboxin perustaja Randy Pitchford kertoo uskomattoman sattuman hetkestä uransa alkuvaiheilla. Kun hänen aiempi peliprojektinsa kaatui EA:n päätökseen perua pelin, hän ehti vain haaveilla Half-Life-universumiin sijoittuvasta tarinasta ja samana iltapäivänä puhelin soi. Soittaja oli itse Valve-pomo Gabe Newell.

Pitchfordin mukaan hän ei usko ”manifestaatioon”, vain puhtaaseen sattumaan. Newell oli kuullut, että Pitchford oli lähtenyt Rebel Boat Rocker -studiosta ja perustamassa uutta tiimiä. Hän kysyi, olisiko Gearbox kiinnostunut työskentelemään Half-Lifen parissa. Pitchford ei aikaillut, vaan hyppäsi saman tien lentokoneeseen esittelemään ideansa.

Valvella oli kuitenkin pieni ongelma, se ei vielä omistanut Half-Life-brändiä. Newell ohjasi Pitchfordin Sierra On-Linen puheille ja tämä onnistui vakuuttamaan kustantajan. Tuloksena syntyi Half-Life: Opposing Force, joka julkaistiin vain yhdeksän kuukautta Gearboxin perustamisen jälkeen.

Kaikki alkoi siis sattumasta ja yhdestä puhelusta, joka muutti Gearboxin kohtalon ja lisäsi Half-Life-saagaan yhden sen rakastetuimmista sivutarinoista.

Battlefield 6:n Battle Royale haastaa Call of Dutyn Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Battle Royale haastaa Call of Dutyn

EA laajentaa Battlefield 6:n maailmaa tuoreella ja täysin ilmaisella battle royale -tilalla. Battlefield: RedSec julkaistaan 28. lokakuuta, samana päivänä, kun pelin ensimmäinen kausipäivitys starttaa.

Uusi tila on kaikille avoin, eikä sen pelaamiseen tarvita täysihintaista peliä. Tämä asettaa RedSecin suoraan kilpailuun Call of Dutyn suositun Warzonen kanssa. EA:n lyhyen teaserin perusteella pelaajat pääsevät valitsemaan neljästä eri sotilasklassista ja taistelemaan tuttuun tapaan suurella kartalla, kunnes viimeinen selviytyjä jää pystyyn.

Vielä ei tiedetä, kuinka tiiviisti RedSec nivoutuu Battlefield 6:n pääpeliin, mutta samaan aikaan julkaistava Season 1 tuo mukanaan uusia karttoja, aseita, ajoneuvoja ja kosmeettisia varusteita.

Jos EA onnistuu toistamaan Battlefield 6:n myyntimenestyksen -seitsemän miljoonaa kappaletta kolmessa päivässä, RedSecistä saattaa tulla yhtiön seuraava suuri moninpelihitti.