Tutkimus: Suomalaiset konservatiivisia telkkarin sijainnin suhteen Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus: Suomalaiset konservatiivisia telkkarin sijainnin suhteen

TV

Kun kodinsisustaja kääntää katseensa television valintaan, päätettäviä asioita on paljon. Mihin huoneisiin televisio sopii? Mikä on sopiva koko? Valitsenko seinään kiinnitettävän vai TV-tasolla seisovan mallin? Samsung Electronics Nordic selvitti 4000 vastaajan kyselytutkimuksessa, millaisia television käyttöön liittyviä mieltymyksiä ja sisustusratkaisuja suositaan Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa. Maakohtaisista tuloksista paljastui yllättävän suuria eroja.

Yksi kiperimmistä kysymyksistä on television paikka, josta käydään keskusteluja monessa kotitaloudessa: kiinnitetäänkö laite seinälle vai sijoitetaanko se tv-tasolle? Pohjoismaisessa vertailussa suomalaiset uivat vastavirtaan, sillä perinteisesti huonekalun päällä seisova televisio (47 %) katsotaan kodinsisustukseen sopivaksi lähes kaksi kertaa useammin kuin seinälle asennettava televisio (27 %). Ero mieltymyksissä on hämmästyttävän suuri siihen nähden, että kaikissa muissa Pohjoismaissa suositaan useimmiten seinälle kiinnitettävää televisiota. Lisäksi noin neljäsosa (23 %) suomalaisista toivoisi kotiinsa omalla jalustallaan seisovan television, jota on helppo siirtää tilassa tarpeen mukaan.

”Tutkimuksen mukaan mieltymykset vaihtelevat paljon naapurimaiden välillä. Suomalaiset suosivat televisioissa perinteikkyyttä, koska markkinassa on vielä verrattain vähän vaihtoehtoista tarjontaa saatavilla. Samsungin Lifestyle TV -mallisto pyrkii vastaamaan eri toiveisiin kattavasti. Esimerkiksi omilla jaloillaan seisova The Serif on kannanotto erottuvan muotoilun puolesta ja se toimii itsessään tyylikkäänä kalusteena. Taulumainen The Frame muistuttaa puolestaan taideteosta seinällä, ja sen voi halutessaan häivyttää osaksi muuta sisustusta. Kääntyvänäyttöisen The Sero -mallin voi kätevästi siirtää huoneesta toiseen erillisenä lisävarusteena myytävän pyöräjalustan ansiosta, mikä tekee siitä nappivalinnan niille, jotka haluavat muunnella kodin televisioratkaisuja kätevästi.

Huomionarvoista on myös se, että tutkimuksen mukaan vain marginaalinen kolmen prosentin osuus vastaajista ei kaipaa televisiota lainkaan kotiinsa. Vaikka viihdettä ja muita sisältöjä kulutetaan yhä enemmän useammalta kuin yhdeltä ruudulta ja laitteelta, televisiolla on edelleen vahva asema kodeissa.”

sanoo Samsung Electronics Suomen TV- ja AV-liiketoiminnan myyntipäällikkö Markus Nummisalo

Suomalaisten perinteisyys näkyy myös tv-huoneen valinnassa

Selvitys paljastaa myös mihin kodin eri tiloihin televisio mieluiten sijoitetaan. Perinteisesti television paikka on ollut olohuoneessa, ja jälleen Suomessa (67 %) ollaan tätä mieltä vahvemmin kuin muissa Pohjoismaissa. Myös makuuhuoneeseen suomalaiset (47 %) ovat valmiita sijoittamaan television naapurimaita useammin.
Sen sijaan kiinnostus television sijoittamiseen ruokailutilaan (3 %) tai lastenhuoneeseen (6 %) on suomalaiskodeissa verrattain pieni. Kysymykseen sai valita useamman vastausvaihtoehdon.

Ensisijaisen television kokoluokaksi suomalaiset valitsisivat useimmin 50–55 tuumaa (32 %). Toiseksi suosituin (21 %) kokoluokka on 40–49 tuumaa, ja hieman alle viidennes suosii 56–65-tuumaista. Norjassa ja Ruotsissa suositaan isoja televisioita: norjalaisista 42 prosenttia ja ruotsalaisista 39 prosenttia haluaisi ensisijaisesti yli 55-tuumaisen ruutukoon, kun Suomessa vastaavasti ajattelee joka kolmas.

Johtojen piilottamiseksi yksi ylivoimainen kikka

Ja lopuksi ikuisuuskysymys: mitä tehdä television johdoille? Noin kuusi kymmenestä vastaajasta kussakin maassa on vankasti sitä mieltä, että piuhat pitää saada piiloon. Neljäsosa puolestaan suosisi täysin langatonta televisiota, jos sellainen olisi olemassa.

“Moni suomalainen ostaa edelleen pienemmän television kuin mikä olisi huonekokoon nähden ideaalia. Suurikokoinen televisio ja sisustukseen sopiva muotoilu eivät ole enää toisiaan poissulkevia asioita, ja juuri tähän Samsungin Lifestyle TV -mallisto tarjoaa ratkaisun. Tänä syksynä olemme tuoneet ensimmäistä kertaa saataville 65-tuumaisen The Serif -television ja 85-tuumaisen The Frame -television, jotka vastaavat vaativammankin katselijan tarpeisiin.

Mitä tulee johtoihin, selvä enemmistö vastaajista haluaa ne pois silmistä. Tähän erinomainen keino on esimerkiksi The Frame -televisioissakin käytetty Samsungin One Connect -ratkaisu, jossa näytön taakse ei tarvitse liittää kuin yksi läpikuultava johto. Johdon toisessa päässä oleva One Connect -liitäntäyksikkö mahdollistaa sen, että kaikki perinteiset televisioon kytkettävät johdot sekä oheislaitteet voidaan sijoittaa pois näkyviltä esimerkiksi television alla tai lähistöllä sijaitsevan kalusteen sisään. Ratkaisu antaa paljon vapautta helpon ja tyylipuhtaan asennuksen tekemiseen”

vinkkaa Nummisalo

Samsung Galaxy Book 6 saapuu Eurooppaan Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy Book 6 saapuu Eurooppaan

Samsung on tuonut Eurooppaan uuden Galaxy Book6 -kannettavien sarjan, jossa on kolme mallia huippu-Ultra, elegantti Pro ja perusmalli Galaxy Book6. Ideana on yhdistää tehokas suorituskyky, ohut muotoilu ja älykkäät työkalut moderniin työntekoon, eli käytännössä nopea läppäri, joka näyttää yhtä hyvältä kuin se toimii.

Ultra-malli on todellinen tehonälkäisen unelma. Intel Core Ultra X9 -prosessori ja NVIDIA GeForce RTX 5060/5070 -näytönohjain lupaavat sulavan moniajon ja visuaalisesti näyttävät luovat projektit. Pro-mallit ovat hieman hillitympiä, mutta silti varustettu 14–16 tuuman AMOLED-kosketusnäytöillä ja jopa 32 Gt muistilla. Perusmalli puolestaan tarjoaa edelleen suorituskykyä, mutta hieman edullisemmalla hinnalla alkaen 1 149 €. Ultra-mallin hinta starttaa 3 699 eurosta eli ei ihan opiskelijan budjetille, mutta työkaluna se on todellinen monitoimityökalu.

Kaikissa malleissa on panostettu myös jäähdytykseen, joten laite ei kuumene vaikka päivittäinen tehtävälista näyttäisi loputtomalta. Lisäksi minimalistinen muotoilu ja ohut profiili tekevät kannettavista siistejä ja helposti mukana kulkevia. Värit ovat tyylikkäät Grey ja Silver, ja logot ovat klassisesti keskitettyjä, minne Samsung ei ole lipsauttanut mitään ylimääräistä koristeeksi.

Galaxy Book6 -sarja tukee myös AI-tehostettuja sovelluksia ja saumattomasti koko Galaxy-ekosysteemiä. Tiedostojen jakaminen ja työskentely eri laitteilla sujuu vaivattomasti, eli tämä on kannettava, joka yrittää tehdä arjestasi vähän älykkäämpää.

Euroopassa laitteet ovat ennakkotilattavissa 25. helmikuuta, ja myynti alkaa 11. maaliskuuta. Lisäksi huhtikuussa saadaan yrityksille suunnattu Enterprise Edition. Jos siis kaipaat uutta läppäriä, joka on yhtä tehokas kuin tyylikäs, Galaxy Book6 -sarja kannattaa laittaa korvan taakse.

Helmikuu kuumenee: Samsung, Apple ja Google kilpailevat huomiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuu kuumenee: Samsung, Apple ja Google kilpailevat huomiosta

Helmikuu on vasta alussa, mutta älypuhelinrintamalla eletään jo täyttä myrskyä. Viikon puhutuimmaksi aiheeksi nousi Samsungin tuleva Galaxy S26 -mallisto, erityisesti Ultra-versio, josta yhtiö julkaisi virallisen maistiaisen. Luvassa on kamerauudistuksia ja näyttävä 360 asteen esittely, joka sai monet pysähtymään ruudun äärelle.

Vuodot eivät jääneet siihen. Galaxy S26:sta kuullaan lisää varmasti ennen virallista julkaisua 25. helmikuuta. Samalla Samsung muistutti elämän rajallisuudesta – ainakin puhelinten – ilmoittamalla lopettavansa ohjelmistotuen Galaxy S21 -sarjalle. Toisessa päässä skaalaa nähtiin Infinixin Note 60 -sarjan vuoto, joka paljasti kaikkien kolmen mallin muistivaihtoehdot.

Apple ei jäänyt sivustakatsojaksi. Yhtiöltä odotetaan edullisempaa iPhone 17e -mallia jo tämän kuun lopulla, ja lisäksi huhumylly pyörii ensimmäisen taittuvan iPhonen ympärillä. Muotoiluyksityiskohdat ovat herättäneet runsaasti keskustelua, vaikka varmaa tietoa on vielä niukasti.

Myös Google yllätti: Pixel 10a esiteltiin ennakkoon, ja sen julkaisu on luvattu jo 18. helmikuuta. Samalla iQOO 15 Ultra kolkuttelee ovea aktiivisella jäähdytysratkaisullaan, ja sekin saatetaan nähdä vielä tämän kuun aikana.

Kaiken kaikkiaan helmikuusta on tulossa poikkeuksellisen tapahtumarikas. Kun Samsung, Apple ja Google kaikki tähtäävät julkaisuihin lähes samaan aikaan, älypuhelinfanien kalenterit täyttyvät nopeasti – ja lompakot saattavat keventyä siinä sivussa.