Tutkimus: Suomalaiset konservatiivisia telkkarin sijainnin suhteen Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus: Suomalaiset konservatiivisia telkkarin sijainnin suhteen

TV

Kun kodinsisustaja kääntää katseensa television valintaan, päätettäviä asioita on paljon. Mihin huoneisiin televisio sopii? Mikä on sopiva koko? Valitsenko seinään kiinnitettävän vai TV-tasolla seisovan mallin? Electronics Nordic selvitti 4000 vastaajan kyselytutkimuksessa, millaisia television käyttöön liittyviä mieltymyksiä ja sisustusratkaisuja suositaan Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa. Maakohtaisista tuloksista paljastui yllättävän suuria eroja.

Yksi kiperimmistä kysymyksistä on television paikka, josta käydään keskusteluja monessa kotitaloudessa: kiinnitetäänkö laite seinälle vai sijoitetaanko se tv-tasolle? Pohjoismaisessa vertailussa suomalaiset uivat vastavirtaan, sillä perinteisesti huonekalun päällä seisova televisio (47 %) katsotaan kodinsisustukseen sopivaksi lähes kaksi kertaa useammin kuin seinälle asennettava televisio (27 %). Ero mieltymyksissä on hämmästyttävän suuri siihen nähden, että kaikissa muissa Pohjoismaissa suositaan useimmiten seinälle kiinnitettävää televisiota. Lisäksi noin neljäsosa (23 %) suomalaisista toivoisi kotiinsa omalla jalustallaan seisovan television, jota on helppo siirtää tilassa tarpeen mukaan.

”Tutkimuksen mukaan mieltymykset vaihtelevat paljon naapurimaiden välillä. Suomalaiset suosivat televisioissa perinteikkyyttä, koska markkinassa on vielä verrattain vähän vaihtoehtoista tarjontaa saatavilla. Samsungin Lifestyle TV -mallisto pyrkii vastaamaan eri toiveisiin kattavasti. Esimerkiksi omilla jaloillaan seisova The Serif on kannanotto erottuvan muotoilun puolesta ja se toimii itsessään tyylikkäänä kalusteena. Taulumainen The Frame muistuttaa puolestaan taideteosta seinällä, ja sen voi halutessaan häivyttää osaksi muuta sisustusta. Kääntyvänäyttöisen The Sero -mallin voi kätevästi siirtää huoneesta toiseen erillisenä lisävarusteena myytävän pyöräjalustan ansiosta, mikä tekee siitä nappivalinnan niille, jotka haluavat muunnella kodin televisioratkaisuja kätevästi.

Huomionarvoista on myös se, että tutkimuksen mukaan vain marginaalinen kolmen prosentin osuus vastaajista ei kaipaa televisiota lainkaan kotiinsa. Vaikka viihdettä ja muita sisältöjä kulutetaan yhä enemmän useammalta kuin yhdeltä ruudulta ja laitteelta, televisiolla on edelleen vahva asema kodeissa.”

sanoo Samsung Electronics Suomen TV- ja AV-liiketoiminnan myyntipäällikkö Markus Nummisalo

Suomalaisten perinteisyys näkyy myös tv-huoneen valinnassa

Selvitys paljastaa myös mihin kodin eri tiloihin televisio mieluiten sijoitetaan. Perinteisesti television paikka on ollut olohuoneessa, ja jälleen Suomessa (67 %) ollaan tätä mieltä vahvemmin kuin muissa Pohjoismaissa. Myös makuuhuoneeseen suomalaiset (47 %) ovat valmiita sijoittamaan television naapurimaita useammin.
Sen sijaan kiinnostus television sijoittamiseen ruokailutilaan (3 %) tai lastenhuoneeseen (6 %) on suomalaiskodeissa verrattain pieni. Kysymykseen sai valita useamman vastausvaihtoehdon.

Ensisijaisen television kokoluokaksi suomalaiset valitsisivat useimmin 50–55 tuumaa (32 %). Toiseksi suosituin (21 %) kokoluokka on 40–49 tuumaa, ja hieman alle viidennes suosii 56–65-tuumaista. Norjassa ja Ruotsissa suositaan isoja televisioita: norjalaisista 42 prosenttia ja ruotsalaisista 39 prosenttia haluaisi ensisijaisesti yli 55-tuumaisen ruutukoon, kun Suomessa vastaavasti ajattelee joka kolmas.

Johtojen piilottamiseksi yksi ylivoimainen kikka

Ja lopuksi ikuisuuskysymys: mitä tehdä television johdoille? Noin kuusi kymmenestä vastaajasta kussakin maassa on vankasti sitä mieltä, että piuhat pitää saada piiloon. Neljäsosa puolestaan suosisi täysin langatonta televisiota, jos sellainen olisi olemassa.

“Moni suomalainen ostaa edelleen pienemmän television kuin mikä olisi huonekokoon nähden ideaalia. Suurikokoinen televisio ja sisustukseen sopiva muotoilu eivät ole enää toisiaan poissulkevia asioita, ja juuri tähän Samsungin Lifestyle TV -mallisto tarjoaa ratkaisun. Tänä syksynä olemme tuoneet ensimmäistä kertaa saataville 65-tuumaisen The Serif -television ja 85-tuumaisen The Frame -television, jotka vastaavat vaativammankin katselijan tarpeisiin.

Mitä tulee johtoihin, selvä enemmistö vastaajista haluaa ne pois silmistä. Tähän erinomainen keino on esimerkiksi The Frame -televisioissakin käytetty Samsungin One Connect -ratkaisu, jossa näytön taakse ei tarvitse liittää kuin yksi läpikuultava johto. Johdon toisessa päässä oleva One Connect -liitäntäyksikkö mahdollistaa sen, että kaikki perinteiset televisioon kytkettävät johdot sekä oheislaitteet voidaan sijoittaa pois näkyviltä esimerkiksi television alla tai lähistöllä sijaitsevan kalusteen sisään. Ratkaisu antaa paljon vapautta helpon ja tyylipuhtaan asennuksen tekemiseen”

vinkkaa Nummisalo

Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan

Samsungin keskihintainen Galaxy A56 5G nousi DNA:n kuluttaja-asiakkaiden maaliskuun ylivoimaisesti myydyimmäksi puhelimeksi. Vaikka kärki on tuttua Samsungia ja Applea, tilastojen mielenkiintoisin ilmiö on Honorin vahva nousukiito useassa eri kategoriassa.

Honor kirii edullisissa ja keskihintaisissa

DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi huomioi, että Honor kasvattaa jatkuvasti jalansijaa erityisesti hintatietoisten kuluttajien keskuudessa.

Kymmenen myydyimmän joukkoon mahtuivat kestosuosikit Honor 400 Smart 5G ja Honor X5c Plus, mutta listalle rynni nyt myös uunituore Honor Magic8 Lite 5G. Tämä osoittaa, että Honor on onnistunut vakuuttamaan suomalaiset hinta-laatusuhteellaan.

Apple hallitsee yrityksiä, Samsung huippumalleja

Vaikka Honor kirii, ja jakavat edelleen kalleimpien laitteiden markkinat:

  • Huippumallit: -sarja valloitti kuluttajalistalla sijat 2–4. Samsungin uusi Galaxy S26 Ultra 5G nousi suoraan kahdeksanneksi.
  • Yritysmyynti: Apple on edelleen yritysten ykkönen; 16 5G pitää kärkipaikkaa.
  • Käytetyt: Käytettyjen listalla iPhone 13 on suosituin, mutta Samsung Galaxy S24 Ultra nousi yllättäen kakkoseksi.

Älykellot ja tietokoneet: Apple ja Acer kärjessä

Älykelloissa valta pysyi Applella, kun Apple Watch Series 11 (GPS) sijoittui listan kärkeen. Tietokoneissa vuoden 2026 ensimmäisen kvartaalin myydyin malli oli Acer Aspire Lite 14. DNA huomioi myös kuluttajien varautuneen komponenttien hinnannousuun aikaistamalla tietokonehankintojaan.

Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla

Helmikuu toi puhelinkauppaan pientä draamaa, kun Samsungn viime vuoden huippumalli Galaxy S25 Ultra 5G nappasi ensimmäistä kertaa DNA:n kuluttaja-asiakkaiden myydyimmän puhelimen tittelin. Ajoitus oli herkullinen: malli ehti ykköseksi juuri ennen seuraajansa julkaisua. Samalla kärkiviisikko osoitti, että suomalaiset eivät arkaile panostaa premium-luokan laitteisiin, nimittäin mukana oli peräti kolme Applen 17 -sarjan mallia.

Edullisemmassa hintaluokassa Samsungin A-sarja piti pintansa. Galaxy A16 ja A56 päihittivät vastaavan hintaiset kilpailijat, kuten OnePlussan ja Honorin mallit. Kuluttajalistalla näkyykin selvä kahtiajako: toiset hakevat markkinoiden terävintä kärkeä, toiset järkihintaista arjen luottopuhelinta.

Käytettyjen puhelinten puolella tapahtui myös liikehdintää. iPhone 15 nousi myydyimmäksi käytetyksi malliksi, ja iPhone 15 Pro seurasi perässä kärkiviisikossa. Listalle mahtui myös Samsungin taittuva Galaxy Z Flip5 5G. DNA:n mukaan käytettyjen laitteiden arvostus on noussut: ostajat hakevat yhä useammin laadukasta ja tietoturvallista vaihtoehtoa uudelle, eikä pelkkä hinta enää ratkaise.

Yritysasiakkaiden puolella Apple hallitsi kärkeä neljällä mallilla. Työpuhelin ei ole enää pelkkä soitin, vaan osa yrityksen IT-ympäristöä ja kyberturvaa. Yritykset investoivat nyt entistä laadukkaampiin laitteisiin ja keskitettyyn hallintaan, mikä näkyy suoraan myyntilistoilla.

Älykellojen listalla nähtiin ehkä helmikuun sympaattisin ykkönen: ZTE K1 Pro -lasten kellopuhelin kiilasi kärkeen. Perässä seurasivat tutut nimet, kuten Apple Watchit ja Garminin urheilukellot. Puettava teknologia jatkaa vahvaa virettään, ja eSIM-yhteydellä varustetut kellot kasvattavat suosiotaan. Listan sijalle 11 noussut RingConn Gen 2 -älysormus kertoo puolestaan, että hyvinvointia halutaan seurata yhä huomaamattomammin, joskus jopa ilman kelloa ranteessa.