Ubisoft ilmoitti kehittävänsä ilmaista Division -peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ilmoitti kehittävänsä ilmaista Division -peliä

The Division: Heartland

Ubisoft kertoo uudessa tiedotteessaan, että yhtiö työstää uutta ilmaiseksi pelattavaa -peliä. Uusin lisäys kulkee nimellä The Division: Heartland ja kehityksestä vastaa Entertainment. ”Olemme työskennelleet Tom Clancy -pelin parissa jo vuodesta 1997 lähtien. Pitkäaikainen kokemus useiden genrejen ja pelien parissa, kuten The Division ja The Division 2 tekevät Red Storm Entertainmentista täydellisen valinnan tähän projektiin” ilmoittaa. ”Heartland on erillinen peli, joka ei edellytä aiempaa kokemusta sarjan peleistä, vaan tuo täysin uuden perspektiivin sarjan maailman.”

Tällä hetkellä ei ole tiedossa, mitä se käytännössä tarkoittaa, mutta useat pelaajat arvelevat julkaisun olevan yhtiön vastaus suosituille battle-royale peleille. ja ovat päässeet nauttimaan ilmaispelien menestyksestä, mutta Ubisoftin on jäänyt varmasti monelta pelaajalta huomaamatta. The Division: Heartland on tarkoitus saada ulos vuosien 2021 ja 2022 välillä :lle ja konsoleille. Innokkaimmat fanit voivat ilmoittautua tuleviin beta-testeihin täältä.

Ubisoft ilmoitti myös, että ensimmäinen The Division -mobiilipeli on kehityksessä ja sen on tarkoitus saapua pelaajille myöhemmin tänä vuonna.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

Sports hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.