Ubisoft julkaisi kaikessa hiljaisuudessa uuden NFT-pelin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft julkaisi kaikessa hiljaisuudessa uuden NFT-pelin

on julkaissut hiljaisuudessa täysin uuden NFT- ja blockchain-pohjaisen pelin :lle. Kyseessä on taktinen PVP-roolipeli, jossa pelaajat kokoavat Grimorian fantasiamaailman sotureista kolmen hahmon tiimejä ja taistelevat toisiaan vastaan vuoropohjaisessa taistelussa. Pelissä hahmojen kerääminen tapahtuu NFT avulla: pelaajat voivat ostaa hahmoja muilta käyttäjiltä kryptovaluutalla tai pelinsisäisellä kullalla, tai luoda niitä itse ”Forge”-järjestelmän kautta.

Champions Tactics on ladattavissa ilmaiseksi, mutta pelaaminen vaatii Ubisoft-tilin ja blockchain-lompakon. Vaikka pelaaminen on periaatteessa mahdollista ilmaiseksi, NFT-hahmojen korkea hinta ja PVP-asetelma voivat asettaa ilmaispelaajat merkittävään etulyöntiasemaan nähden niihin, jotka investoivat pelinsisäisiin ostoksiin. Markkinapaikalla hahmojen hinnat vaihtelevat, ja korkeimmillaan jotkin NFT-hahmot on hinnoiteltu jopa kymmeniin tuhansiin dollareihin.

Ubisoft on pitänyt pelin markkinoinnin hyvin hillittynä, eikä sitä ole suunnattu laajasti pääyleisölle. Yhtiö on kohdannut NFT-tekniikan käyttöönotossa vastustusta, sillä monet pelaajat ovat skeptisiä teknologian todellisesta hyödystä peleissä. Ubisoft pyrkii kuitenkin tarjoamaan pelaajille kokemuksen, jossa NFT-hahmot tuovat omistajuuden tunnetta ja erottuvat uniikeilla tilastollisilla ominaisuuksilla.

Ubisoftin viime vuosien vaikeudet näkyvät myös tässä julkaisussa. Yhtiö on kärsinyt suurten peliprojektien viivästyksistä, AAA-pelien heikoista myynneistä ja henkilöstövähennyksistä. Viimeisimpänä yhtiö on purkanut -projektin kehitystiimin ja siirtänyt sen Beyond Good and Evil 2pariin, joka on ollut kehityksessä jo vuodesta 2008. Ubisoftin tulevaisuus blockchain-teknologian parissa on toistaiseksi avoin.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.