Ubisoft julkaisi kaikessa hiljaisuudessa uuden NFT-pelin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft julkaisi kaikessa hiljaisuudessa uuden NFT-pelin

on julkaissut hiljaisuudessa täysin uuden NFT- ja blockchain-pohjaisen pelin :lle. Kyseessä on taktinen PVP-roolipeli, jossa pelaajat kokoavat Grimorian fantasiamaailman sotureista kolmen hahmon tiimejä ja taistelevat toisiaan vastaan vuoropohjaisessa taistelussa. Pelissä hahmojen kerääminen tapahtuu NFT avulla: pelaajat voivat ostaa hahmoja muilta käyttäjiltä kryptovaluutalla tai pelinsisäisellä kullalla, tai luoda niitä itse ”Forge”-järjestelmän kautta.

Champions Tactics on ladattavissa ilmaiseksi, mutta pelaaminen vaatii Ubisoft-tilin ja blockchain-lompakon. Vaikka pelaaminen on periaatteessa mahdollista ilmaiseksi, NFT-hahmojen korkea hinta ja PVP-asetelma voivat asettaa ilmaispelaajat merkittävään etulyöntiasemaan nähden niihin, jotka investoivat pelinsisäisiin ostoksiin. Markkinapaikalla hahmojen hinnat vaihtelevat, ja korkeimmillaan jotkin NFT-hahmot on hinnoiteltu jopa kymmeniin tuhansiin dollareihin.

Ubisoft on pitänyt pelin markkinoinnin hyvin hillittynä, eikä sitä ole suunnattu laajasti pääyleisölle. Yhtiö on kohdannut NFT-tekniikan käyttöönotossa vastustusta, sillä monet pelaajat ovat skeptisiä teknologian todellisesta hyödystä peleissä. Ubisoft pyrkii kuitenkin tarjoamaan pelaajille kokemuksen, jossa NFT-hahmot tuovat omistajuuden tunnetta ja erottuvat uniikeilla tilastollisilla ominaisuuksilla.

Ubisoftin viime vuosien vaikeudet näkyvät myös tässä julkaisussa. Yhtiö on kärsinyt suurten peliprojektien viivästyksistä, AAA-pelien heikoista myynneistä ja henkilöstövähennyksistä. Viimeisimpänä yhtiö on purkanut -projektin kehitystiimin ja siirtänyt sen Beyond Good and Evil 2pariin, joka on ollut kehityksessä jo vuodesta 2008. Ubisoftin tulevaisuus blockchain-teknologian parissa on toistaiseksi avoin.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.

Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle

Jos olet kaivannut jotain hieman… erilaista, saattaa olla juuri sitä. Uusi sci-fi-fantasiaseikkailu on julkistettu :lle, ja se yhdistelee sujuvasti toimintaroolipeliä, roguelite-elementtejä ja jopa tornipuolustusta, kaikki pilvien yläpuolella leijuvassa maailmassa.

Pelin kehittää , ja luvassa on kolmen pelaajan yhteistyöpeliä. Pelaajat seikkailevat kelluvilla saarilla, jotka lepäävät jättimäisten myyttisten olentojen, Kunien, selässä. Tarina etenee sarjakuvamaisina lukuina, joissa liikutaan nykyisyyden raunioista menneisyyteen, aikaan jolloin ihmiset ja nämä jättiläisolennot elivät sopusoinnussa.

Mutta se varsinainen koukku? Asevalikoima. Perinteisten miekkojen ja jousien lisäksi taisteluun voi lähteä… taittuvalla tuolilla, kitaralla tai vaikka ilotulitteilla. Kyllä, kuulostaa siltä kuin joku olisi yhdistänyt lapsuuden leikit ja fantasiapelin, eikä edes yrittänyt selitellä sitä sen enempää.

Lisämaustetta tuovat Wobbo-kumppanit, jotka eivät ole pelkästään söpöjä maskotteja, vaan oikeasti hyödyllisiä taistelussa muuntautumiskykyjensä ansiosta. Pelaajat voivat myös vaihtaa asevarustusta lennosta, mikä tekee taistelusta nopeatempoista ja kokeilunhaluista.

Julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos idea koripalloilla vihollisia moukaroivasta fantasiaseikkailusta ei vielä myy, niin ehkä mikään ei.