Ubisoft lopettaa useiden klassikkopelien online-tuen Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft lopettaa useiden klassikkopelien online-tuen

Ubisoft on päättänyt pistää yhtiön useiden klassikkopelien online-tuen poikki. Samankaltaisia uutisia on ollut jo aiemmin, kun Sony ilmoitti sulkevansa Playstation 3, PSP ja PS Vita -konsoleiden kauppapaikat. Nyt Ubisoft on tiedottanut lopettavansa monen yhtiön tunnetun pelin online-tuen myöhemmin tänä vuonna. Pelit pysyvät edelleen myynnissä, mutta sulkeminen rajoittaa pelien sisältöä esimerkiksi moninpelin sulkeutuessa tuen päättymisen myötä.

Ubisoft perustelee tuen päättämistä tarpeellisiksi, sillä vanhemmissa julkaisuissa pelaajamäärät ovat nykyisin hyvin vähäiset ja sulkemisen myötä yhtiö pystyy keskittymään uudempien ja suositumpien pelien tukemiseen. Peleihin jää pelattavaksi siis yksinpeli ja paikallinen moninpeli, mutta esimerkiksi pelinsisäiset uutiset sekä pelaajien tilastot eivät enää jatkossa ole saatavilla. Ubisoft Connect -palvelua hyödyntävät pelit menettävät pääsyn palveluun ja Ubisoft Connect -valuutan kerryttäminen ei ole enää mahdollista.

Rainbow Six: Vegas 2

Online-tuen menettäviä pelejä ovat esimerkiksi Assassin’s Creed 2, Prince of Persia: Forgotten Sands, Far Cry 2, Anno 1401, Might & Magic – Clash of Heroes, Splinter Cell: Conviction, The Settlers 7 sekä Might & Magic X – Legacy. Tuki peleille loppuu 1. päivä kesäkuuta. Neljän pelin tuen päättymiselle ei ole vielä annettu tarkkaa päättymispäivää, mutta palveluiden alasajo tulee tapahtumaan tämän vuoden puolella. Kyseiset pelit ovat Ghost Recon: Future Soldier, Rainbow Six: Lockdown, Rainbow Six: Vegas ja Rainbow Six: Vegas 2.

Ubisoft ennustaa synkkää vuotta 2026, syynä pelaajien muuttuneet tavat, ei yhtiön omat ongelmat Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ennustaa synkkää vuotta 2026, syynä pelaajien muuttuneet tavat, ei yhtiön omat ongelmat

Ubisoft

Ubisoftin Iso-Britannian yksikkö on julkaissut rahoitusvaroituksen, jonka mukaan ensi vuodesta tulee hankala. Syitä ei kuitenkaan etsitä studion omista kompasteluista, vaan pelaajista, jotka kuulemma ostavat vähemmän pelejä ja viihtyvät pidempään yhden otsikon parissa. Yhtiön mukaan perinteinen 50–70 euron kertamaksupeli menettää jalansijaa, kun tilauspalvelut, ilmaispelit ja pilvialustat houkuttelevat yhä useampia.

Ubisoft Limited vastaa pääasiassa pelien jakelusta ja tukkumyynnistä, ja sen mukaan fyysiset pelimyyntimäärät laskevat ensi vuonna selvästi. Samalla yhtiö ennustaa omien tulojen hiipuvan, koska markkina on aiempaa ailahtelevampi ja uusien pelien on vaikeampaa nousta esiin. Pelaajat pelaavat vähemmän pelejä, mutta viettävät niissä enemmän aikaa, raportti tiivistää.

Taustalla on silti muutakin kuin pelaajien tottumukset. Ubisoft on viime vuosina kärsinyt sisäisistä ongelmista, johtajavaihdoksista, studiolakkautuksista ja flopanneista projekteista. Vaikka Assassin’s Creed: Shadows pärjäsi kohtuullisesti, se ei enää riitä jättimäisen julkaisijan mittakaavassa. Samaan aikaan live service -peleistäkään ei ole löytynyt pelastajaa, sillä ala on nähnyt isoja epäonnistumisia Concordista Suicide Squadiin.

On mahdollista, että Ubisoftilla on tilastoja, jotka tukevat sen näkemystä, mutta raporttia lukiessa ei voi välttyä ajatukselta, että kyse on myös sijoittajien rauhoittelusta. Kun odotettavissa on kivinen vuosi, on helpompi sanoa markkinan muuttuneen kuin myöntää, että osa vaikeuksista on täysin omatekoisia.

Ubisoft myöntää: AI-kuva lipsahti Anno 117: Pax Romanan lopulliseen versioon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft myöntää: AI-kuva lipsahti Anno 117: Pax Romanan lopulliseen versioon

Ubisoft joutuu selittelemään Anno 117: Pax Romana -fanien keskuudessa, kun paljastui, että yksi latausruudun kuvitus oli AI:n tuottama. Studio kertoo kuvan olleen tarkoitettu vain väliaikaiseksi ja vahingossa päätyneen lopulliseen peliin.

Steam-sivulla näkyvä ”tekoälyn tuottamaa sisältöä” on ensimmäinen laatuaan Ubisoftin peleissä, mutta se ei ole hillinnyt pelaajien kritiikkiä. Kuvassa näkyy muun muassa vääristyneitä kasvonpiirteitä, puuttuvia raajoja ja outoja taustaelementtejä, jotka paljastavat sen tekoälyperäisyyden. Jotkut pelaajat ovat jopa vaativat, että tällaiset ”säästölöydöt” eivät kuulu premium-peliin.

Ubisoft lupaa korjata tilanteen päivityksellä 1.3, joka tuo kuvan tilalle käsityönä tehdyn version. Studio painottaa, että peliin tulevat kaikki elementit heijastavat taiteilijoiden käsityötä ja luovaa visiota, ja AI-työkaluja on käytetty vain prototyyppien ja ideoinnin tukena.

Ongelmat eivät rajoitu kuviin. Osa pelaajista väittää, että pelin tekstien lokalisaatio on osittain edelleen AI:n tekemää, erityisesti saksankielisen version kohdalla. Yksi käyttäjä totesi, että miljoonan euron kulttuurituen jälkeenkin lopputulos on hänen mielestään kunnioittamaton kieltä kohtaan.

Anno 117: Pax Romana vie pelaajat antiikin Rooman maailmaan ja on Ubisoft Blue Byte -studion laajimman tiimin työstämä Anno-peli koskaan. Päivityksen myötä studio toivoo palauttavansa uskottavan ja laadukkaan pelikokemuksen, josta fanit voivat jälleen nauttia.