Ubisoft lopettaa XDefiantin – tuotantostudiot San Franciscossa ja Osakassa suljetaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft lopettaa XDefiantin – tuotantostudiot San Franciscossa ja Osakassa suljetaan

Pelijätti on ilmoittanut lopettavansa XDefiantin kehittämisen ja sulkevansa pelin palvelimet 3. kesäkuuta 2025. Uusia latauksia, rekisteröintejä ja ostoksia ei enää sallita, ja Season 3 julkaistaan pelaajayhteisön kunniaksi ennen lopullista alasajoa. Päätös heijastaa pelin haasteita kilpailla äärimmäisen kilpaillulla free-to-play FPS -markkinalla.

Studioiden sulkemiset ja irtisanomiset

Päätöksen seurauksena Ubisoft sulkee tuotantostudionsa San Franciscossa ja Osakassa, ja Sydneyn toimipistettä pienennetään. Tämä johtaa yhteensä 277 työntekijän irtisanomiseen, vaikka noin puolet XDefiantin kehitystiimistä siirretään uusiin tehtäviin Ubisoftilla. Ubisoftin johtaja Marie-Sophie de Waubert kertoi, että pelin pelaajamäärät eivät riittäneet oikeuttamaan jatkoinvestointeja.

Rahat takaisin pelaajille

Ubisoft on luvannut täyden hyvityksen pelaajille, jotka ovat tehneet ostoksia viimeisten 30 päivän aikana, sekä Ultimate Founder's Packin ostajille. Hyvitykset toteutetaan automaattisesti kahdeksan viikon kuluessa.

Vaikka sai alkuvaiheessa huomiota ja rikkoi Ubisoftin sisäisiä ennätyksiä, peli ei pystynyt ylläpitämään kasvuaan. Ubisoftin mukaan kokemus tarjoaa kuitenkin arvokkaita oppeja tulevien live-palvelupelien kehittämiseen.

XDefiantin pääkehittäjä Mark Rubin kuvaili päätöstä sydäntäsärkeväksi ja kiitti sekä pelaajia että kehitystiimiä.

Pelaajien ja kehittäjien välinen avoin ja kunnioittava viestintä oli se, mikä teki XDefiantista erityisen.

Rubin totesi.

Ubisoftin päätös korostaa vuoden 2024 haastavaa tilannetta pelialalla, jossa monet pelitalot ovat joutuneet kamppailemaan taloudellisten haasteiden ja yllättävien sulkemisten kanssa.

Critical Role tekee videopelistä totta yhteistyössä AdHoc Studion kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Critical Role tekee videopelistä totta yhteistyössä AdHoc Studion kanssa

Kymmenen vuotta sitten ystäväporukan D&D-peli muuttui maailmanlaajuiseksi ilmiöksi nimeltä . Nyt tämä suosittu roolipelisarja ottaa seuraavan suuren askeleen, oma videopeli on virallisesti työn alla.

Peli sijoittuu Exandrian fantasiamaailmaan, mutta tarkat yksityiskohdat pidetään vielä tiukasti salassa. CR:n toimitusjohtaja ja ääninäyttelijä Travis Willingham paljastaa kuitenkin, että peli tulee seuraamaan tarinapohjaista pelityyliä, jossa pelaajan valinnoilla on väliä, aivan kuten AdHocin tulevassa pelissä .

AdHoc Studio on kokenut indie-tiimi, jonka riveissä on entisiä Telltale Gamesin ja Ubisoftin veteraaneja. Yhteistyö sai alkunsa, kun Willingham näki Dispatchin demoversion ja ihastui sen tyylikkääseen animaatioon. Dispatch julkaistaan loppuvuodesta 2025 ja sen äänirooleissa kuullaan muun muassa Aaron Paulia, Jeffrey Wrightia, sekä CR-tähtiä kuten Matthew Mercer ja Laura Bailey.

Critical Role -peli ei tule olemaan jättimäinen AAA-projekti, vaan “Goldilocks-tason” hanke, tarpeeksi iso ollakseen merkittävä, mutta ei niin massiivinen, että kehitys kestäisi viisi vuotta. Realistinen aikataulu on noin pari vuotta, joten julkaisu tapahtunee aikaisintaan 2027–2028.

Samalla CR jatkaa laajentumistaan muillakin rintamilla, saa neljännen kauden Amazonilla ja -sarja on kehitteillä. Nyt fanit voivat odottaa myös ensimmäistä virallista seikkailuaan Exandriassa ohjaimen kanssa.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla :lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, Xbox Series X|S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.