Ubisoft lopettaa XDefiantin – tuotantostudiot San Franciscossa ja Osakassa suljetaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft lopettaa XDefiantin – tuotantostudiot San Franciscossa ja Osakassa suljetaan

Pelijätti on ilmoittanut lopettavansa XDefiantin kehittämisen ja sulkevansa pelin palvelimet 3. kesäkuuta 2025. Uusia latauksia, rekisteröintejä ja ostoksia ei enää sallita, ja Season 3 julkaistaan pelaajayhteisön kunniaksi ennen lopullista alasajoa. Päätös heijastaa pelin haasteita kilpailla äärimmäisen kilpaillulla free-to-play FPS -markkinalla.

Studioiden sulkemiset ja irtisanomiset

Päätöksen seurauksena Ubisoft sulkee tuotantostudionsa San Franciscossa ja Osakassa, ja Sydneyn toimipistettä pienennetään. Tämä johtaa yhteensä 277 työntekijän irtisanomiseen, vaikka noin puolet XDefiantin kehitystiimistä siirretään uusiin tehtäviin Ubisoftilla. Ubisoftin johtaja Marie-Sophie de Waubert kertoi, että pelin pelaajamäärät eivät riittäneet oikeuttamaan jatkoinvestointeja.

Rahat takaisin pelaajille

Ubisoft on luvannut täyden hyvityksen pelaajille, jotka ovat tehneet ostoksia viimeisten 30 päivän aikana, sekä Ultimate Founder's Packin ostajille. Hyvitykset toteutetaan automaattisesti kahdeksan viikon kuluessa.

Vaikka sai alkuvaiheessa huomiota ja rikkoi Ubisoftin sisäisiä ennätyksiä, peli ei pystynyt ylläpitämään kasvuaan. Ubisoftin mukaan kokemus tarjoaa kuitenkin arvokkaita oppeja tulevien live-palvelupelien kehittämiseen.

XDefiantin pääkehittäjä Mark Rubin kuvaili päätöstä sydäntäsärkeväksi ja kiitti sekä pelaajia että kehitystiimiä.

Pelaajien ja kehittäjien välinen avoin ja kunnioittava viestintä oli se, mikä teki XDefiantista erityisen.

Rubin totesi.

Ubisoftin päätös korostaa vuoden 2024 haastavaa tilannetta pelialalla, jossa monet pelitalot ovat joutuneet kamppailemaan taloudellisten haasteiden ja yllättävien sulkemisten kanssa.

Uusi Ghost Recon -peli siirtyy pian sisäiseen alpha-testiin – julkaisua odotetaan vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ghost Recon -peli siirtyy pian sisäiseen alpha-testiin – julkaisua odotetaan vuonna 2026

Ghost Recon Breakpoint

Ubisoftin seuraava pääsarjan -peli on saamassa uuden kehitysvaiheen, kun se siirtyy sisäiseen alpha-testausvaiheeseen syksyllä 2025. Asiasta kertoi , joka myös arvioi pelin julkaistavan vuoden 2026 syksyllä testauksen kestettyä noin vuoden.

Peli tunnetaan toistaiseksi koodinimellä Over, ja sen kehitys on ollut käynnissä jo jonkin aikaa. lopetti aiemmin kaikkien uusien Ghost Recon Breakpointin kehitystyöt, ja uusi peli on osa koko sarjan uudelleenkäynnistystä, mikä selittää pitkän kehitysajan.

Ubisoft ei ole virallisesti kommentoinut huhuja, mutta yhtiö on viime vuosina investoinut voimakkaasti muun muassa - ja -pelisarjoihin. Tencentin noin 1,16 miljardin euron (noin 1,25 miljardia dollaria) sijoitus Ubisoftin tytäryhtiöön kertoo, että rahaa peleihin on tulossa.

sai keskinkertaiset arviot, ja Ubisoftilla on ollut haasteita sekä pelijulkaisujen että taloudellisten tulosten kanssa viime vuosina. Vuonna 2022 yhtiö peruutti myös -battle royale -pelin kehityksen, joka ei koskaan ehtinyt julkaisuun.

Jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, Ghost Recon -fanit voivat odottaa uutta peliä jo ensi vuoden lopulla.

Ubisoft vakuuttaa: Sands of Time -uusioversio on yhä elossa Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft vakuuttaa: Sands of Time -uusioversio on yhä elossa

Viisi vuotta. Niin kauan : The Sands of Time -uusioversion julkistuksesta on kulunut. Ja vaikka peli loisti jälleen poissaolollaan tämän vuoden Summer Game Festissä, rauhoittelee faneja: kehitys on edelleen käynnissä, syvällä, hiekassa ja kahvilla.

Alun perin vuoden 2021 julkaisua tavoitellut uusio kohtasi aikatauluongelmia ja kehitysongelmia, joiden seurauksena projekti käynnistettiin alusta vuonna 2023. Viime vuoden kesällä Ubisoft ilmoitti pelin siirtyneen täyteen tuotantoon ja tähtäävän nyt vuoteen 2026.

Hiljaisuus kuitenkin jatkui, ja aiemmin tässä kuussa Ubisoft onnistui vahingossa postaamaan -mainoksen Prince of Persia -tililleen, mikä sai epätoivoiset fanit raapimaan päätään, ja ehkä vähän enemmänkin.

Nyt yhtiö on viimein palannut ääneen virallisesti.

Kyllä, olemme yhä syvällä pelin tekemisessä. Tutkimme, rakennamme ja varmistamme, että hiekka liikkuu tarkoituksella. – Tiimi painottaa että peliä tehdään rakkaudella ja suurella omistautumisella – ja runsaalla kahvilla.

Toisin sanoen, peli ei ole kuollut. Mutta fanien kannattaa silti jatkaa hengittämistä.