Ubisoft lykkää jälleen The Settlers -pelin julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft lykkää jälleen The Settlers -pelin julkaisua

Jatkoa Blue Byten kehittämään kaupunginrakennus-strategiapeliin The Settlersiin on odoteltu jo pitkään, ja nyt sitä joudutaan odottelemaan lisää, kun ilmoitti julkaisun lykkääntyvän. Järjestyksessään pelisarjan kahdeksannen pelin ensiuutisista ilmoitettiin jo vuonna 2018, ja sen oli tarkoitus ilmestyä alunperin vuoden 2019 syksynä.

-pelistä on julkaistu kuvakaappauksia ja pelin rakenteesta on kerrottu tarkempia kuvauksia. Pelin parissa työskentelevä tiimi on nyt ilmoittanut, että haluaa julkaista laadukkaan peliä, joten he tarvitsevat lisäaikaa sen työstämiseen. Päätös ei ollut helppo, eikä tiimi anna uutta arviota ilmestymisen ajankohdasta. Lisäajallaan pelin kehittäjät käyvät läpi pelaajien lähettämiä palautteita, ideoita sekä ehdotuksia, joiden pohjalta työstävät parhaan mahdollisen pelin.

Alkuperäinen The Settlers ilmestyi vuonna 1993, ja sarjan edellinen osa ilmestyi vuonna 2010. Uusi peli tulee tulevaisuudessa pelattavaksi :lle, Xbox Onelle sekä :lle.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 5:lle, Series X|S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä

Resynced tekee näyttävän paluun tänä kesänä, mutta kaikki vanha ei tule mukana. on päättänyt jättää remake-versiosta pois alkuperäisen pelin moninpelin sekä ladattavat lisäsisällöt. Ratkaisun taustalla on halu keskittyä yksinomaan tarinaan ja merirosvo Edward Kenwayn seikkailuun.

Virallinen julkistus nähdään 23. huhtikuuta järjestettävässä esittelyssä, jossa peli paljastetaan kunnolla ensimmäistä kertaa. Remakea kuvaillaan puhtaasti tarinavetoiseksi kokemukseksi, ja samalla luvataan täysin uusia tarinaelementtejä, sisältöä ja pelimekaniikkoja. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkä kiillotettu klassikko, vaan osittain uudelleen rakennettu kokonaisuus.

Monille faneille tieto DLC:n ja moninpelin puuttumisesta voi tuntua kylmältä suihkulta. Hyvänä uutisena kuitenkin on, että alkuperäinen peli ja sen lisäsisällöt pysyvät edelleen pelattavissa erikseen. Ubisoft ei myöskään suunnittele julkaisevansa vanhoja lisäreitä uudelleen, ei edes siinä tapauksessa, että remake myisi yhtä hyvin kuin rommi Karibialla.

Kulissien takana tapahtuu muutakin. Sisäpiiritietojen mukaan ainakin yksi uusi -remake on jo kehitteillä ja lisää on luvassa, jos Black Flag Resynced menestyy odotetusti. Ennakkohype antaa viitteitä siitä, että merirosvoseikkailu voi hyvinkin nousta hitiksi.

Pelin ensimmäiset vilaukset ovat jo vuotaneet verkkoon ja ne vihjaavat selvästi parantuneesta grafiikasta alkuperäiseen verrattuna. Assassin’s Creed Black Flag sai aikoinaan kiitosta erityisesti meritaisteluistaan, mutta nyt jää nähtäväksi riittääkö uudistettu yksinpelikokemus pitämään saman liekin elossa. Julkaisupäivä on 9. heinäkuuta 2026.