Ubisoftin toimistolla Montrealissa panttivankitilanne Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin toimistolla Montrealissa panttivankitilanne

Tilannepäivitys: Hätäpuhelu oli huijaus ja mitään oikeaa uhkaa ei ollut. Toimiston sisällä olleet ihmiset sekä virkavalta ottivat kuitenkin tilanteen täysin tosissaan. Työntekijät ovat evakuoitu ja rakennus tyhjennetty.

Useat Kanadalaiset uutislähetykset ja silminnäkijät ovat raportoineet pelistudion olevan panttivankidraaman keskellä. Paikalle on saapunut taktinen ryhmä joka on erikoistunut panttivankitilanteisiin. Twitterissä käyttäjät jakavat videoita käynnissä olevasta piirityksestä ja siitä kuinka studion katolla on työntekijöitä. Kanadalaismedioiden mukaan panttivangeista on jo vaadittu lunnaita, mutta virkavalta ei ole tarkentanut spekulaatioita ja huhuja. Tilanne sai alkunsa kun työntekijä soitti hätänumeroon ja kertoi ihmisten piiloutuneet pöytiensä alle. Onneksi monet työntekijät ovat korona-aikana kotitöistä ja studiossa on ollut melko vähän ihmisiä. Paikalle on saapunut taktinen ryhmä joka on erikoistunut panttivankitilanteisiin.

Nähtäväksi jää mikä on tekijöiden motiivi. Liittyykö juuri julkaistu Assassin’s Creed Valhalla tähän vakavaan rikokseen vai onko tällä kenties poliittisia tai uskonnollisia syitä. Oli syy mikä tahansa toivottavasti panttivangit saadaan rakennuksesta ulos ehjin nahoin.

Lähde: Business Insider.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.

Splinter Cell ohjaaja palaa Ubisoftille Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell ohjaaja palaa Ubisoftille

Tom Clancy’s Splinter Cell -remaken kehityksessä tapahtuu käänne, kun ohjaaja David Grivel palaa Ubisoftille kolmen vuoden tauon jälkeen. Grivel lähti vuonna 2022 etsimään uusia haasteita Battlefield 6:n parissa, mutta nyt hän on jälleen ohjaamassa Splinter Cell -projektia Ubisoft Torontossa.

Tänään olen todella, todella onnellinen voidessani ilmoittaa, että palaan Ubisoft Toronto -tiimiin Splinter Cell Remaken peliohjaajaksi! Tämä on minulle hyvin erityinen tiimi ja projekti. – Grivel kertoi olevansa innoissaan paluustaan.

Viime vuosina Splinter Cell -universumi ei ole ollut täysin hiljaa. BBC Radiolla julkaistiin äänisarja ja Netflixissä nähtiin animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch, joka on jo saamassa toisen tuotantokauden. Lisäksi klassikko Splinter Cell: Pandora Tomorrow teki debyyttinsä Steamissa lokakuussa 2025 osana koko sarjan myyntipakettia.

Grivelin paluu antaa toivoa, että remake etenee nyt vakaasti ja pelaajat voivat odottaa tuttuja vakoojaseikkailuja nykyaikaisella otteella. Ubisoft ei ole vielä kertonut tarkkaa julkaisupäivää, mutta fanit voivat ainakin hengittää helpotuksesta, sillä vakoojat ovat jälleen komennossa.