Ubisoftin toimistolla Montrealissa panttivankitilanne Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin toimistolla Montrealissa panttivankitilanne

Tilannepäivitys: Hätäpuhelu oli huijaus ja mitään oikeaa uhkaa ei ollut. Toimiston sisällä olleet ihmiset sekä virkavalta ottivat kuitenkin tilanteen täysin tosissaan. Työntekijät ovat evakuoitu ja rakennus tyhjennetty.

Useat Kanadalaiset uutislähetykset ja silminnäkijät ovat raportoineet pelistudion olevan panttivankidraaman keskellä. Paikalle on saapunut taktinen ryhmä joka on erikoistunut panttivankitilanteisiin. Twitterissä käyttäjät jakavat videoita käynnissä olevasta piirityksestä ja siitä kuinka studion katolla on työntekijöitä. Kanadalaismedioiden mukaan panttivangeista on jo vaadittu lunnaita, mutta virkavalta ei ole tarkentanut spekulaatioita ja huhuja. Tilanne sai alkunsa kun työntekijä soitti hätänumeroon ja kertoi ihmisten piiloutuneet pöytiensä alle. Onneksi monet työntekijät ovat korona-aikana kotitöistä ja studiossa on ollut melko vähän ihmisiä. Paikalle on saapunut taktinen ryhmä joka on erikoistunut panttivankitilanteisiin.

Nähtäväksi jää mikä on tekijöiden motiivi. Liittyykö juuri julkaistu Assassin’s Creed Valhalla tähän vakavaan rikokseen vai onko tällä kenties poliittisia tai uskonnollisia syitä. Oli syy mikä tahansa toivottavasti panttivangit saadaan rakennuksesta ulos ehjin nahoin.

Lähde: Business Insider.

Assassin’s Creed Mirage saa ilmaisen lisäosan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage saa ilmaisen lisäosan

Ubisoft hemmottelee pelaajia marraskuussa, kun Assassin’s Creed Mirage saa maksuttoman Valley of Memory -lisäosan. Uusi tarinalaajennus julkaistaan 18. marraskuuta ja tarjoaa noin kuusi tuntia tuoretta seikkailtavaa.

Lisäosa sijoittuu 800-luvun AlUlaan, jossa päähenkilö Basim saa kuulla huhuja isänsä mahdollisesta hengissä selviämisestä. Pelaajan edessä on uusi kartta täynnä tutkittavaa, muinainen kaupunki, vaikuttavat linnoitukset ja Hegran nekropoli houkuttelevat tutkimusretkelle, mutta tietenkin rosvojoukon varjo lankeaa alueen ylle.

Mukana on myös paranneltua parkouria, uusia taitoja ja erikoishaasteita, joiden avulla pelin tarina saa entistä enemmän syvyyttä. Assassin’s Creedille tuttu hiippailu, salamurhat ja yllätykselliset juonenkäänteet eivät ole kadonneet mihinkään – päinvastoin, niitä on tarjolla lisää ja täysin ilmaiseksi.

Valley of Memory julkaistaan kaikille pelin alustoille, joten olitpa sitten Xboxilla, PlayStationilla, PC:llä tai mobiilissa, Basimin seuraava luku odottaa vain yhtä latausta. Ubisoft näyttää jälleen, että ikivanhoista valtakunnista löytyy vielä runsaasti uusia tarinoita kerrottavaksi.

Ubisoft ja Tencent perustavat Vantage Studiosin – vastuulle jättisarjoja Assassin’s Creedistä Far Cryhin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ja Tencent perustavat Vantage Studiosin – vastuulle jättisarjoja Assassin’s Creedistä Far Cryhin

Ubisoft ja kiinalainen pelijätti Tencent ovat virallistaneet uuden yhteisyrityksen, joka kantaa nimeä Vantage Studios. Vastaperustettu studio ottaa vastuulleen useita Ubisoftin tunnetuimpia pelisarjoja, kuten Assassin’s Creed, Far Cry ja Rainbow Six.

Vantage Studios aloittaa toimintansa 2 300 työntekijän voimin, koostuen useista Ubisoftin kehitystiimeistä Montrealista, Sherbrookesta, Saguenaysta, Sofiasta ja Barcelonasta. Studiota johtavat Christophe Derennes ja Charlie Guillemot. Uuden yksikön on tarkoitus toimia hajautetummalla mallilla, jossa tiimeillä on enemmän päätösvaltaa omista projekteistaan, näin niiden uskotaan pystyvän reagoimaan nopeammin alan muutoksiin ja pelaajien odotuksiin.

Tencent omistaa uudesta yhtiöstä 25 prosenttia ja toimii neuvonantajana, mutta luovat ja liiketoiminnalliset päätökset jäävät edelleen Ubisoftin johdolle. Ubisoftin tavoitteena on lisätä kehittäjien luovaa vapautta ja vauhdittaa suurten sarjojensa uudistumista, mikä on ollut yhtiölle haastavaa viime vuosina.

Uudistus on merkittävä, sillä Ubisoft työllistää noin 20 000 ihmistä maailmanlaajuisesti. Vielä ei tiedetä, miten loput ~17 000 työntekijää sovitetaan yhtiön uuteen, hajautetumpaan toimintamalliin. Vantage Studiosin perustaminen kuitenkin alleviivaa sitä, että Ubisoft hakee isoa suunnanmuutosta ja tekee sen yhteistyössä maailman suurimman pelialan sijoittajan kanssa.