Ubisoft paljastaa tietoja tulevista peleistään ensi lauantaina Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft paljastaa tietoja tulevista peleistään ensi lauantaina

Ubisoft Forward

Suosittu Forward -esittelytapahtuma on tullut tutuksi sekä pelialan ammattilaisille että peliharrastajille oivallisena tapana tutustua Ubisoftin tuleviin vielä julkaisemattomiin peleihin. Lauantaina 10. syyskuuta kello 22.00 Suomen aikaa alkavassa tapahtumassa käydään läpi Ubisoftin seuraavia julkaisuja.

Valokeilan keskiössä ovat maailman suosituimman pelihahmon, Marion, ja hänen kumppaneinaan toimivien Rabbids-jänöjen uusi yhteinen seikkailu Sparks of Hope sekä merirosvojen kultakauteen sijoittuva verkkopelikokemus . Lisäksi Ubisoft paljastaa huippusuositun Assassin’s Creed -pelisarjan uusimman osan ja antaa esimakua tulevasta. Luvassa on kiehtovia paljastuksia pelistä ja sen nykysuunnasta.

Ennen varsinaista esitystä tutustutaan jo julkaistujen pelien uusiin päivityksiin. Ennakkotapahtuma alkaa kello 21.35 ja käy läpi Brawlhalla-, For Honor- ja The Crew 2 -verkkopelien uudet päivitykset. Samalla luodaan katsaus Anno 1800 -strategiapelin päivityksiin. Myös muita kiinnostavia uutisia on luvassa.

Ubisoft Forward -tapahtuma on katsottavissa sekä tapahtuman virallisilta sivuilta että YouTube– ja Twitch-kanavilta osoitteissa . Tapahtuma esitetään muun muassa englanniksi ja saksaksi sekä kansainvälisellä viittomakielellä.

Twitchin kautta lähetystä katsoville on myös luvassa droppeja eli pienimuotoisia palkintoja peleihin, kuten Skull and Bones, Rainbow Six Siege, Rainbow Six Siege ja Assassin’s Creed Valhalla. Lisätietoa tapahtumista löytyy Ubisoft Forwardin verkkosivuilta.

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, 4:lle, :lle, Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin

Thomas Andrén

on nimittänyt kaksi kokenutta johtajaa ohjaamaan strategisia kokonaisuuksiaan. Muutokset kytkeytyvät yhtiön laajempaan rakennemuutokseen, jossa pelinkehitys on jaettu itsenäisiin luoviin taloihin.

Luovat talot saavat uudet kasvot

Ubisoft julkisti aiemmin niin sanotun luovien talojen mallin, jossa kehitystyö on hajautettu viiden erillisen yksikön alle. Jokaisella yksiköllä on oma johtajansa, omat brändinsä ja selkeä pelityylillinen suuntansa. Nyt kaksi merkittävää nimitystä viimeistelevät tämän rakenteen johtotasolla.

Julien Bares ottaa haltuun Creative House 3:n ja Creative House 5:n pääjohtajan roolissa. Ensimmäinen keskittyy intensiivisiin moninpelikokemuksiin kuten , ja . Jälkimmäinen taas panostaa kevyempään pelaamiseen ja mobiilipeleihin, joihin kuuluvat muun muassa , Growtopia ja .

Samanaikaisesti Thomas Andrén nousee Creative Networkin johtajaksi. Tässä roolissa hän vetää studioiden välistä yhteistyöverkostoa, joka tukee yksittäisiä Creative House -yksiköitä projektien läpiviennissä.

Bares tuo mukanaan vuosikymmenten kokemuksen

Baresin tausta on laaja. Yli 25 vuotta pelialalla tarkoittaa läpileikkausta mobiilista konsolipeleihin ja verkkopelaamiseen. Hän on johtanut 2K Chinaa toimitusjohtajana ja toiminut Globalin kehityspäällikkönä. Ubisoftilla hänen uransa alkoi Tom Clancy -sarjojen parissa tuottajana.

Tämä yhdistelmä Ubisoftin sisäistä tuntemusta ja laajaa toimialaosaamista tekee Baresista luontevan valinnan kahden hyvin erilaisen yksikön johtoon.

Andrén yhdistää Ubisoftin huippuosaamisen

Andrénin nimi on tuttu erityisesti Ruotsista, missä hän vastasi Massive Entertainmentin operatiivisesta toiminnasta. Hänen johdossaan studio tuotti Star Wars Outlaws- ja -pelit sekä The Division -sarjan tuoreimman lisäosan.

Ennen Ubisoftia Andrén toimi Red Bee Median toimitusjohtajana kansainvälisten toimintojen johdossa. Nyt Creative Networkin kärjessä hän vastaa siitä, että Ubisoftin studioiden erikoisosaaminen virtaa tehokkaasti yksiköstä toiseen. Tähän verkostoon kuuluu myös suomalainen .

Guillemot uskoo muutoksen suuntaan

Ubisoftin perustaja ja toimitusjohtaja Yves Guillemot kommentoi nimityksiä tyytyväisenä. Hänen mukaansa molemmilla uusilla johtajilla on syvä pelinkehityskokemus ja kyky houkutella alalle huippuosaajia. Tämä on Guillemot’n mukaan keskeistä sekä pelaajia ilahduttavien kokemusten rakentamisessa että yhtiön laajemman muutosprosessin läpiviemisessä.

Ubisoftin rakenneuudistus on käynnissä nyt, ja luovien talojen malli on jo operatiivisessa käytössä. Ubisoft-pelejä on saatavilla PC:lle, – ja Xbox-konsoleille sekä mobiilialustoille.