Ubisoft paljasti: Uusi Ghost Recon on tekeillä, sarja siirtyy ensimmäistä kertaa FPS-muotoon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft paljasti: Uusi Ghost Recon on tekeillä, sarja siirtyy ensimmäistä kertaa FPS-muotoon

Ubisoft

on vahvistanut pitkään liikkuneet huhut, uusi -peli on tulossa, ja se saattaa mullistaa sarjan tutun kaavan. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot paljasti uutisen osana osakkeenomistajien kokousta, jossa keskusteltiin Ubisoftin tulevista projekteista.

Guillemot mainitsi, että Ghost Recon kuuluu niihin peleihin, joiden avulla Ubisoft aikoo edetä vahvasti kasvavilla markkinoilla. Yhtiön talousjohtaja Frederick Duguet puolestaan vihjasi, että peli tulee olemaan ”first-person-shooter-tyyppinen”, mikä tarkoittaisi suurta muutosta sarjalle, joka on viimeiset 20 vuotta nojannut kolmannen persoonan kuvakulmaan.

Uusi Ghost Recon tulee siis mahdollisesti olemaan täysiverinen FPS – ratkaisu, joka varmasti herättää tunteita fanikunnassa. Ubisoftin aiemmat menestykset, kuten Wildlands (2017), sekä heikommin vastaanotettu Breakpoint (2019), ovat olleet vahvasti avoimen maailman taktiikkapainotteisia kolmannen persoonan pelejä.

Julkaisuaikataulusta ei ole tietoa, mutta kommentit vihjaavat, että peli on vielä kaukana valmiista. Samalla Ubisoft jatkaa suurten sarjojensa laajentamista, muun muassa The Divisionin ja --sarjan kautta.

Atari nappasi viisi Ubisoftin klassikkoa ja lupaa uudistaa ne Kommentit pois päältä artikkelissa Atari nappasi viisi Ubisoftin klassikkoa ja lupaa uudistaa ne

on ostanut viiden -pelin IP-oikeudet ja aikoo julkaista ne uudelleen nykyaikaisille alustoille. Mukana ovat muun muassa ja , sekä vanhemmat pelit kuten , ja .

Atarin tavoitteena on paitsi julkaista pelit uudelleen, myös kehittää niistä uusia versioita ja lisäsisältöä.

Haluamme antaa näille maailmoille uuden elämän ja tavoittaa sekä vanhat että uudet pelaajat. – Atarin toimitusjohtaja Wade Rosen sanoi.

Child of Eden tunnetaan rytmipohjaisena rail shooterina, joka julkaistiin alun perin :lle ja :lle, kun taas Grow Home ja sen jatko-osa seuraavat robotti B.U.D.:in seikkailuja jättiläispavun varressa. Cold Fear tarjoaa selviytymiskauhua venäläisellä valaanpyyntialuksella, ja I Am Alive vie pelaajan post-apokalyptiseen maailmaan perheenjäseniä etsimään.

Ubisoftin Deborah Papiernik muistuttaa, että miljoonat pelaajat ovat jo kokeneet nämä maailmat, ja nyt sekä vanhat fanit että uudet pelaajat pääsevät sukeltamaan niihin uudelleen. Atari lupaa samalla pitää klassikot uskollisina alkuperäiselle tunnelmalle, mutta tuoda niihin myös uusia, kiinnostavia ulottuvuuksia.

Tutkimus: Xbox Game Pass ei muuta pelitottumuksia, mutta nakertaa hittipelien myyntiä Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus: Xbox Game Pass ei muuta pelitottumuksia, mutta nakertaa hittipelien myyntiä

Xbox Game Pass

Game Passin piti olla pelialan , rajaton pelivalikoima yhdellä kuukausimaksulla ja täysin uusi tapa pelata. Uuden tutkimuksen mukaan todellisuus on kuitenkin vähän vähemmän vallankumouksellinen. Analytiikkayhtiö Newzoo kertoo, että Game Pass -tilaajat pelaavat hyvin samalla tavalla kuin -pelaajat, eivätkä vietä peleissä merkittävästi enempää aikaa.

Suurin ero löytyy siitä, mitä pelejä ostetaan tai siis jätetään ostamatta. Newzoo huomasi selkeän trendin, Game Pass -käyttäjät kokeilevat monia pelejä, mutta harvaan jäädään koukkuun. Jos peli ei nappaa parissa tunnissa, hypätään saman tien seuraavaan. Tämä ”maistelu” voi olla pelaajalle hauskaa, mutta se on huono uutinen AAA-hittien myynnille.

Esimerkkinä mainitaan , jonka myynti Xboxilla jäi huomattavasti aiempia vuosia pienemmäksi. Indie- ja pienempien studioiden peleihin vaikutus on pienempi, koska moni Game Pass -tilaaja ei olisi muutenkaan ostanut niitä.

Jos Newzoo on oikeassa, Game Pass ei siis muuta sitä, miten pelaamme, vaan sitä, miten ostamme pelejä. Pelaajalle tämä tarkoittaa runsaudenpulaa edulliseen hintaan, mutta pelialalle se voi olla myyntikäyrien painajainen.