Ubisoft+ -pelipalvelu kokeiltavissa ilmaiseksi lokakuuhun asti Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft+ -pelipalvelu kokeiltavissa ilmaiseksi lokakuuhun asti

Ubisoft+

Pelitilauspalvelu + on tarjonnut jo pitkään valikoiman isoja ja pidettyjä valtavirtapelejä huokeaan hintaan. Nyt Ubisoft laajentaa valikoimaa myös pienempien ja vähemmän tunnettujen indiepelien suuntaan. Samalla Ubisoft+ on nyt ilmaiseksi kokeiltavissa aina 10. lokakuuta saakka. Tänä aikana pelaajat voivat rauhassa tutustua pelitilauspalvelun tarjontaan sekä isojen pelititteleiden että vähemmän tunnettujen indiepelien kautta.

Indietarjonnasta ovat hyviä esimerkkejä vaikkapa The Stonebot Studion luoma arcade-peli The Last Friend ja Accidental Queens -pelistudion loihtima vuorovaikutteinen pelikuvitelma A Normal Lost Phone. Nämä olivat ensimmäisiä kokeiluja pelipalvelun laajentumisesta indiepuolelle.

Nyt valikoima on täydentynyt neljällä uudella nimikkeellä. Näitä ovat Nyamyamin luoma juonikeskeinen Astrologaster, Maitan69:n kehittämä pulmapelikokemus Evan’s Remains, 6 Eyes Studion suunnittelema roolipeli Fell Seal: Arbiter’s Mark ja Gamiousin tarinavetoinen Lake. Ubisoft+ täydentyy myöhemmin uusilla nimikkeillä säännöllisin väliajoin. Pelipalvelun ohella pelit on mahdollista ostaa myös Ubisoft Store -kauppapaikasta.

Nämä uudet julkistukset heijastavat Ubisoftin halua tuoda monipuolisuutta palveluun ja omistautuneisuutta vähemmän tunnettujen indiepelien suuntaan, jotka usein jäävät varjoon isojen pelien kustannuksella. Tukemalla pieniä ja paikallisia pelintekijöitä Ubisoft pyrkii kohentamaan pelikulttuuria ja tukemaan pelien kehittämistä entistä luovemmalla otteella. Ubisoft myös valmentaa ja rahoittaa uusia pieniä pelinkehittäjiä erilaisissa projekteissa. Näin voidaan tuoda laatua, tietoa ja kokemusta uudenlaisten pelikokemusten pariin.

Ubisoft+ on tällä hetkellä saatavilla :lle sekä Google -pelipalvelussa. Tilauspalvelu tulee lisäksi saataville PlayStation- ja Xbox-pelialustoille lähitulevaisuudessa. Ubisoft+ sisältää yli 100 Ubisoft-peliä, sisältäen uudet pelit, kuten Skull and Bonesin heti ilmestyessään ja vanhoja klassikkopelejä lisäsisältöineen.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.