Ubisoft perui sisällissodan jälkeiseen aikaan sijoittuvan Assassin’s Creedin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft perui sisällissodan jälkeiseen aikaan sijoittuvan Assassin’s Creedin

Ubisoftilla oli tekeillä kunnianhimoinen Assassin’s Creed -peli, joka olisi vienyt sarjan Yhdysvaltain sisällissodan jälkeisiin vuosiin, mutta projekti peruttiin jo viime vuonna. Asiasta kertoi Game File, jonka lähteinä toimi useita nykyisiä ja entisiä työntekijöitä.

Pelin päähenkilöksi oli suunniteltu entinen orja, joka olisi lähtenyt rakentamaan uutta elämää länteen, mutta päätynyt Assassiinien riveihin taistelemaan oikeuden puolesta etelässä. Tarina olisi tuonut pelaajan keskelle jälleenrakennuksen aikaa ja vastakkain Ku Klux Klanin kaltaisten voimien kanssa.

Lähteiden mukaan projekti pysäytettiin kahdesta syystä. Ubisoftin johto pelkäsi sekä verkossa noussutta vastareaktiota mustan samurain, Yasuken, valintaan Assassin’s Creed Shadowsin päähenkilöksi, että Yhdysvaltojen kiristynyttä poliittista ilmapiiriä.

Liian poliittinen liian epävakaassa maassa. – Yksi työntekijä kiteytti päätöksen.

Vaikka pelien peruminen ei ole Ubisoftilla harvinaista, tällaiset syyt ovat. Monet työntekijät olivat innoissaan projektista ja pettyneitä sen kohtaloon, sillä peli olisi tuonut Assassin’s Creed -sarjaan yhden sen moderneimmista ja poliittisesti latautuneimmista aikakausista.

Assassin’s Creed Mirage -pelin ilmainen Valley of Memory -laajennus vie pelaajat muinaiseen keidaskaupunki  Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage -pelin ilmainen Valley of Memory -laajennus vie pelaajat muinaiseen keidaskaupunki 

Ubisoft yllätti fanit julkaisemalla Assassin’s Creed Mirageen uuden, täysin maksuttoman Valley of Memory -tarinalaajennuksen. Päivitys juhlistaa pelin kahta vuotta jatkunutta menestystä ja tarjoaa reilusti tuoretta tekemistä niille, jotka eivät ole vielä valmiita jättämään Basimin tarinaa taakseen.

Al-Ulan mysteeri avautuu

Valley of Memory vie Basimin yhdeksännen vuosisadan muinaiseen arabialaiseen keidaskaupunkiin Al-Ulaan, jota uhkaa vaarallinen rosvojoukko. Samalla Basim saa syyn palata menneisyyteensä, kun huhut kertovat hänen kadonneen isänsä saattavan olla elossa. Matka avaa uuden, laajan kartta-alueen, joka on täynnä historian kerrostumia ja vaikuttavia miljöitä.

Pelaaja pääsee tutkimaan muun muassa Al-Ulan vanhaa kaupunkia, Musa Ibn Musayrin linnoitusta, Kivien laaksoa ja Hegran nekropolia. Näissä kohteissa näkyy Ubisoftille ominainen panostus arkkitehtuuriin ja paikkahistoriaan, joka tuo alueen eläväksi ilman turhia kikkailuja.

Kuusi tuntia uutta tarinaa

Lisäosa tarjoaa jopa kuusi tuntia uutta pääjuonen mukaista sisältöä. Lisäksi mukana on tuoreita salamurhakohteita, sivutehtäviä ja sopimuksia. Tehtävät voi pelata uudelleen erityishaasteilla, jotka avaavat palkintoja ja rohkaisevat kokeilemaan eri lähestymistapoja.

Parkour-järjestelmä saa sekin kaivattuja tarkennuksia. Manuaalinen hyppy, uudet ohjaustavat sekä vapaammat sivu- ja takahypyt tekevät liikkumisesta notkeampaa. Mukana on myös uusia taitoja, työkaluja ja vaikeustasoja, joiden avulla kokeneetkin hiippailijat löytävät lisättyä haastetta.

Basimin matka jatkuu kahden vuoden jälkeen

Assassin’s Creed Mirage on tunnettu tiiviimmästä lähestymistavastaan verrattuna sarjan jättimäisiin avoimen maailman peleihin. Pienempi mittakaava, tarkempi hiippailu ja klassisen sarjatuntuman palauttaminen toivat pelille paljon kiitosta julkaisun aikaan. Valley of Memory näyttää Ubisoftin haluavan jatkaa juuri tällä linjalla: lisätä sisältöä ilman, että peli paisuu kohtuuttomaksi.

Assassin’s Creed Mirage ja uusi Valley of Memory -laajennus ovat saatavilla Xbox Series X/S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4 -konsoleille, iOS-laitteille sekä PC:lle Epic Games Storessa, Steamissa ja Ubisoft Storessa. Peli löytyy myös Ubisoft+-palvelusta. Ikäraja on PEGI 18.

Ubisoft varoittaa: pelaajat siirtyvät pois perinteisistä täyshintapeleistä Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft varoittaa: pelaajat siirtyvät pois perinteisistä täyshintapeleistä

Ubisoft

Ubisoft on nostanut punaisen lipun sijoittajille. Yhtiön mukaan monet uudet pelit kamppailevat erottuakseen markkinoilla, kun pelaajat suosivat yhä enemmän tilaajapalveluita, live-service-pelejä ja ilmaisia pelejä. Perinteinen malli, jossa peli myydään kertamaksulla noin 65–80 euron hintaan, ei enää vedä samalla tavalla.

Yhtiön mukaan kuluttajat pelaavat vähemmän pelejä kuin ennen, ja vaikka jotkut täyshintaiset yksittäispelit menestyvät edelleen, ne ovat enää poikkeuksia laajemmasta trendistä. Ubisoft on kokenut viime vuosina myös irtisanomisia ja uudelleenjärjestelyjä, ja sen suurimmat brändit pyöritetään nyt Tencentin tukeman tytäryhtiön kautta.

Assassin’s Creed -sarja on edelleen yhtiön lippulaiva, mutta sen tuotantoa on hidastettu, jotta viimeisin julkaisu Assassin’s Creed Shadows saisi enemmän aikaa hiomiseen. Tulevaisuudessa luvassa on kuitenkin useita muita julkaisuja, kuten noituusteemainen Hexe, moninpeli-spinoff sekä pitkään odotettu Black Flag -remake.

Ubisoftin kommentit korostavat, että pelikenttä on muuttumassa. Menestyksen saavuttaminen perinteisillä peleillä on yhä haastavampaa, ja yhtiön on sopeuduttava nopeasti muuttuviin kulutustottumuksiin.