Ubisoft selventää: Assassin’s Creed Shadows ei saa Battle Passia Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft selventää: Assassin’s Creed Shadows ei saa Battle Passia

Assassin’s Creed Shadows -pelin ympärillä velloneet huhut Battle Pass -järjestelmästä on nyt kumottu. Ubisoft vahvisti, että tuleva Animus Hub (entinen Assassin’s Creed Infinity) ei sisällä maksullisia palkintoja tai tilaussopimuksia. Kaikki Hubin sisältö on pelaajille ilmaiseksi saatavilla, mukaan lukien säännölliset tehtävät ja palkinnot.

Maksumallit uusiksi

Ubisoft ilmoitti myös luopuvansa perinteisestä maksullisesta Season Pass -mallista, jossa julkaistaan isoja lisäosia pelin julkaisun jälkeen. Samalla yhtiö hylkää ”varhaisen pääsyn” maksumallin, jossa pelaajat maksavat päästäkseen pelaamaan muutamaa päivää ennen varsinaista julkaisupäivää.

Näiden muutosten tavoitteena on voittaa takaisin fanien luottamus, joka on ollut koetuksella viimeaikaisten vastoinkäymisten vuoksi. Ubisoftin päätös tehdä lisäsisällöstä ilmaista voi olla merkittävä askel oikeaan suuntaan.

Kontroverssit varjostavat julkaisua

Peliä ovat varjostaneet useat kiistat. Osa pelaajista kritisoi pelin historiallista epäautenttisuutta, erityisesti sen kuvausta Japanista. Ubisoft vastasi korostamalla, että peli on ”historiallista fiktiota” eikä pyri täydelliseen historialliseen tarkkuuteen. Lisäksi Ubisoft joutui pahoittelemaan lippukohua, jossa se käytti japanilaisen historiallisesti uudelleen esittävän ryhmän lippua ilman lupaa. Myös pelin keräilyfiguuri vedettiin pois myynnistä sen ”epäherkän” muotoilun vuoksi.

Julkaisun viivästys ja koventuva kilpailu

Assassin’s Creed Shadows on siirtynyt julkaistavaksi 14. helmikuuta 2025, mikä tuo sen lähemmäksi PlayStationin odotettua Ghost of Tsushima -jatko-osaa Ghost of Yotei. Molemmat ovat avoimen maailman toimintaseikkailupelejä, jotka sijoittuvat feodaaliaikaiseen Japaniin, mikä lisää kilpailua genressä.

Kaksi päähenkilöä ja uusi aikakausi

Peli esittelee kaksi pelattavaa hahmoa: varjoihin nojaavan salamurhaajan Naoen ja voimakkaan samurain Yasuken. Pelaajat voivat vaihtaa hahmojen välillä vapaasti tutkimusmatkoilla Ubisoftin versiossa historiallisesta Japanista. Lisäksi peli käynnistää uuden modernin ajan tarinan, mahdollisesti kytkettynä Animus Hub -kokemukseen.

Keskittymisemme on luoda fantastinen pelikokemus, joka vetoaa pelaajiin.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot sanoi ollen luottavainen pelin suhteen, painottaen kahden päähenkilön erilaisten pelityylien tarjoamaa syvyyttä.

Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan

Assassin's Creed Mirage

Ubisoft on julkaissut ilmaisen mobiilisovelluksen Discovery Tour App: Medieval Baghdad, jonka avulla käyttäjät voivat tutustua 800-luvun Bagdadiin ilman pelin taisteluita tai haastavia tehtäviä. Sovellus toimii Assassin’s Creed Mirage -pelin kumppanina ja tarjoaa virtuaalisen historiallisen kierroksen kaupungin kaduilla, kauppapaikoissa ja kulttuurikeskuksissa.

Sovellus sisältää kaksi tilaa, tietokirjamaisen Access Codexin, joka tarjoaa faktoja kalifaateista, aikakauden tavoista ja taiteesta, sekä pelillisemmän Explore Baghdad -tilan, jossa käyttäjä voi kerätä Codex-palasia minipelien kautta kahden tunnin virtuaalimatkalla. Sovellus hyödyntää lisättyä todellisuutta ja mahdollistaa historiallisten esineiden tarkastelun yksityiskohtaisesti, esimerkiksi Pariisissa sijaitsevan arabimaailman instituuttimuseon rubiininpunaisen kulhon.

Discovery Tour App: Medieval Baghdad on kehitetty yhteistyössä Sugar Creativen ja Creative Walesin kanssa, ja se on ladattavissa ilmaiseksi App Store- ja Google Play Store -kaupoista. Sovellus sopii kaikille, jotka haluavat oppia muinaisen Bagdadin historiasta ja kulttuurista pelillisin keinoin.

Assassin’s Creed Mirage vie pelaajan Basimin saappaisiin ja esittelee 800-luvun Bagdadin kaupan, politiikan ja kulttuurin keskuksen. Peli on saatavilla Xbox-, PlayStation- ja PC-alustoille sekä Ubisoft+-pelipalvelusta, ja sen ikäraja on PEGI 18.

Rayman täyttää 30 vuotta – Ubisoft vihjailee samalla hahmon tulevaisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman täyttää 30 vuotta – Ubisoft vihjailee samalla hahmon tulevaisuudesta

Rayman juhlii tänä vuonna 30-vuotissyntymäpäiviään, ja Ubisoft nostaa ikonisen hahmon takaisin parrasvaloihin. Virallinen Rayman-tili X/Twitterissä heräsi pitkästä aikaa henkiin 1. syyskuuta ja julkaisi lyhyen videon, jossa sarjan tuottaja Loic Gounon kertoi, että Ubisoft Montpellierin ja Ubisoft Milanon tiimit työskentelevät yhdessä Raymanin tulevaisuuden parissa.

Gounon muistutti, että Rayman syntyi Ubisoft Montpellierissä vuonna 1995, ja sen jälkeen useat studiot, kuten Ubisoft Paris ja Ubisoft Annecy, ovat osallistuneet hahmon seikkailuihin. Juhlavuoden kunniaksi Ubisoft aikoo kurkistaa myös kulissien taakse:, tarjolla on tarinoita kehittäjiltä, haastatteluja ja konseptitaidetta, jotka valottavat Raymanin 30 vuoden historiaa.

Uutta pääsarjan Rayman-peliä ei ole nähty sitten vuoden 2013 Rayman Legendsin, joten fanien täytyy olla kärsivällisiä. Ubisoft muistuttaa, että vaikka tiimit työskentelevät aktiivisesti, virallisia uutisia ei ole tulossa heti, mutta Rayman on hyvien käsien varassa.

Viime vuonna Ubisoft julkaisi hiljaisesti NFT-pelin Captain Laserhawk: The G.A.M.E., jossa Rayman teki cameo-esiintymisen. Peli oli PC:lle suunnattu moninpeli ja sisälsi useita Ubisoftin hahmoja, mutta sen Web3-luonne ja kryptovaluutta-ominaisuudet pitivät pelin melko pienenä julkisuudessa.