Ubisoft selventää: Assassin’s Creed Shadows ei saa Battle Passia Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft selventää: Assassin’s Creed Shadows ei saa Battle Passia

Assassin’s Creed Shadows -pelin ympärillä velloneet huhut Battle Pass -järjestelmästä on nyt kumottu. Ubisoft vahvisti, että tuleva Animus Hub (entinen Assassin’s Creed Infinity) ei sisällä maksullisia palkintoja tai tilaussopimuksia. Kaikki Hubin sisältö on pelaajille ilmaiseksi saatavilla, mukaan lukien säännölliset tehtävät ja palkinnot.

Maksumallit uusiksi

Ubisoft ilmoitti myös luopuvansa perinteisestä maksullisesta Season Pass -mallista, jossa julkaistaan isoja lisäosia pelin julkaisun jälkeen. Samalla yhtiö hylkää ”varhaisen pääsyn” maksumallin, jossa pelaajat maksavat päästäkseen pelaamaan muutamaa päivää ennen varsinaista julkaisupäivää.

Näiden muutosten tavoitteena on voittaa takaisin fanien luottamus, joka on ollut koetuksella viimeaikaisten vastoinkäymisten vuoksi. Ubisoftin päätös tehdä lisäsisällöstä ilmaista voi olla merkittävä askel oikeaan suuntaan.

Kontroverssit varjostavat julkaisua

Peliä ovat varjostaneet useat kiistat. Osa pelaajista kritisoi pelin historiallista epäautenttisuutta, erityisesti sen kuvausta Japanista. Ubisoft vastasi korostamalla, että peli on ”historiallista fiktiota” eikä pyri täydelliseen historialliseen tarkkuuteen. Lisäksi Ubisoft joutui pahoittelemaan lippukohua, jossa se käytti japanilaisen historiallisesti uudelleen esittävän ryhmän lippua ilman lupaa. Myös pelin keräilyfiguuri vedettiin pois myynnistä sen ”epäherkän” muotoilun vuoksi.

Julkaisun viivästys ja koventuva kilpailu

Assassin’s Creed Shadows on siirtynyt julkaistavaksi 14. helmikuuta 2025, mikä tuo sen lähemmäksi PlayStationin odotettua Ghost of Tsushima -jatko-osaa Ghost of Yotei. Molemmat ovat avoimen maailman toimintaseikkailupelejä, jotka sijoittuvat feodaaliaikaiseen Japaniin, mikä lisää kilpailua genressä.

Kaksi päähenkilöä ja uusi aikakausi

Peli esittelee kaksi pelattavaa hahmoa: varjoihin nojaavan salamurhaajan Naoen ja voimakkaan samurain Yasuken. Pelaajat voivat vaihtaa hahmojen välillä vapaasti tutkimusmatkoilla Ubisoftin versiossa historiallisesta Japanista. Lisäksi peli käynnistää uuden modernin ajan tarinan, mahdollisesti kytkettynä Animus Hub -kokemukseen.

Keskittymisemme on luoda fantastinen pelikokemus, joka vetoaa pelaajiin.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot sanoi ollen luottavainen pelin suhteen, painottaen kahden päähenkilön erilaisten pelityylien tarjoamaa syvyyttä.

Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon

Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.

March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.

Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.

Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.

Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa

Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.

Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.

Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demo­versioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.

Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.

Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.