Ubisoft tekee suuren resetin – 6 peliä peruttu, 7 viivästyy ja 2 studiota suljetaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft tekee suuren resetin – 6 peliä peruttu, 7 viivästyy ja 2 studiota suljetaan

on ilmoittanut mittavasta yritysmuutoksesta, joka koskee niin pelejä, studioita kuin organisaatiorakennetta. Yhtiö sulkee kaksi studiota, viivästyttää seitsemää peliä ja peruuttaa kuusi muuta, mukaan lukien pitkään odotettu : Sands of Time -remake. Päätös on osa laajaa merkittävää uudelleenjärjestely -strategiaa, jonka tarkoituksena on palauttaa Ubisoftin luova johtoasema ja parantaa pelien laatua.

Jatkossa Ubisoft jakaa kehityksen viiteen itsenäiseen luovaan yksikköön, jotka keskittyvät eri peligenreihin. Esimerkiksi hoitaa Assassin’s Creedin, Far Cryn ja Rainbow Sixin, kun taas CH4 keskittyy fantasia- ja tarinavetoisiin peleihin, kuten , Prince of Persia ja . CH5 puolestaan ottaa haltuunsa perhe- ja casual-pelit kuten ja .

Yhtiö kertoi myös aikovansa vähentää kiinteitä kulujaan 200 miljoonalla eurolla seuraavan kahden vuoden aikana. Vaikka peruutukset ja viivästykset voivat aiheuttaa irtisanomisia, osa henkilöstöstä siirtyy muihin suuriin projekteihin. Uusia IP-pelejä on kehitteillä neljä, mukaan lukien äskettäin hankittu .

Ubisoftin perustaja ja toimitusjohtaja Yves Guillemot korosti, että muutos on välttämätön yhtiön pitkän aikavälin kestävän kasvun ja pelien laadun varmistamiseksi.

Vaikeita päätöksiä, mutta välttämättömiä. – Guillemot sanoi.

Tavoitteena on nopeampi päätöksenteko, keskittyminen laatuun ja vahvempi suhde pelaajiin.

Tämä on selvä viesti Ubisoftin pelaajille. Vanhat aikataulut ja suunnitelmat unohtakaa, nyt keskitytään siihen, että tulevat pelit ovat sen arvoisia. Pelaajat voivat odottaa korkealaatuisempaa sisältöä, mutta odottelu saattaa venyä entistä pidemmäksi ennen kuin suosikkisarjat palaavat täysillä.

Strategiapeliklassikko teki paluun: Heroes of Might and Magic: Olden Era on jättimenestys Kommentit pois päältä artikkelissa Strategiapeliklassikko teki paluun: Heroes of Might and Magic: Olden Era on jättimenestys

Heroes of Might and Magic: Olden Era

Strategiapelien fanit ovat ottaneet uuden -pelin riemulla vastaan. Pelin varhaisversio julkaistiin -palvelussa viime viikonloppuna, ja se on jo nyt osoittautunut todelliseksi myyntihitiksi. Ubisoftin mukaan peliä myytiin yli neljännesmiljoona kappaletta vain ensimmäisten 16 tunnin aikana.

Heroes of Might and Magic: Olden Era on Hooded Horsen, Studion ja Ubisoftin yhteistyön tulos. Se on pelisarjan ensimmäinen uusi osa yli kymmeneen vuoteen, mikä selittää fanien kovaa odotusta. Pelin alkuperäinen vastaanotto on ollut erittäin myönteinen, sillä Steam-palvelun käyttäjäarvioiden keskiarvo on asettunut noin 91 prosentin tuntumaan.

Peli jatkaa Enrothin fantasiamaailman tarinaa ja on suunniteltu palvelemaan sekä sarjan pitkäaikaisia veteraaneja että uusia pelaajia. Strategisen syvyyden ytimessä ovat vuoropohjaiset taktiset taistelut, roolipelimekaniikat ja tutkimusmatkat elävässä maailmassa.

Varhaisversiossa pelaajat pääsevät kokeilemaan kuutta erilaista ryhmittymää, joista jokaisella on omat joukkonsa ja kykynsä. Pelikartat luodaan proseduraalisesti, mikä takaa vaihtelua jokaiseen pelikertaan. Monipuolisuutta lisää myös beetavaiheessa oleva karttatyökalu, jonka avulla pelaajat voivat luoda ja jakaa omia taistelukenttiään. Moninpelistä löytyy kolme eri pelitilaa ja mahdollisuus paikalliseen pelaamiseen.

Heroes of Might and Magic: Olden Era on pelattavissa -tietokoneilla Steam-palvelun kautta.

Far Cry -TV-sarja herättää kritiikkiä jo ennen kuvausten alkua Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry -TV-sarja herättää kritiikkiä jo ennen kuvausten alkua

Far Cry

-pelin luova johtaja Alex Hutchinson on ottanut kantaa kuumaan keskusteluun, joka nousi esiin tulevan -TV-sarjan ympärillä. Syynä on se, että sarjan tekijä Noah Hawley kommentoi pelien tarinankerrontaa tavalla, joka on saanut pelaajat ja kehittäjätkin nousemaan vastarintaan.

Hawley, joka tunnetaan muun muassa – ja -sarjoista, kertoi haastattelussa, ettei aio sovittaa suoraan Far Cry -pelejä televisioon. Hänen mukaansa pelien tarinankerronta ei toimi sellaisenaan draamasarjassa, koska pelaajat voivat ohittaa kohtauksia ja eteneminen tapahtuu pääosin pelattavuuden kautta. Tämä kommentti ja erityisesti ajatus siitä, että pelien tarinallinen puoli olisi merkityksetön, ei ole sulattanut hyvin peliyhteisössä.

Hutchinson vastasi kritiikkiin ja painotti, että pelaajat eivät pidä pelitarinoita turhina, vaan haluavat niiden olevan kunnioitettuja. Hänen mukaansa tarina peleissä ei ole pelkkiä välivideoita, vaan kokonaisuus, joka rakentuu ympäristön, hahmojen ja pelaajan roolin kautta. Erityisesti Far Cry -sarjassa tarina toimii hänen mukaansa “kalat kuivalla maalla” -asetelmana, jossa pelaaja heitetään outoon ja äärimmäiseen tilanteeseen.

Hutchinsonin mukaan ongelma ei ole itse sovittaminen, vaan se, että pelien tarinat sivuutetaan liian kevyesti. Hän viittasi myös aiempiin adaptaatioihin, joissa lähdemateriaalia on muokattu voimakkaasti, joskus onnistuneesti, joskus ei.

Tulevasta Far Cry -sarjasta ei ole vielä paljastettu juuri yksityiskohtia, mutta sen tiedetään kertovan uuden, pelisarjasta irrallisen tarinan. Keskustelu kuitenkin näyttää jo ennen ensi-iltaa, että pelien ja TV-sovitusten välinen suhde on herkkä laji.