Ubisoftin Hyper Scape -moninpeli ilmestyy elokuussa – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin Hyper Scape -moninpeli ilmestyy elokuussa – katso uusi traileri

Hyper Scape

Ubisoftin battle royale -henkinen -verkkomoninpeli julkaistaan - ja -pelikonsoleille 11. elokuuta 2020. Samalla alkaa jo aiemmin beetatestissä -tietokoneilla julkaistun moninpelin ensimmäinen pelikausi The First Principle. Se tuo mukanaan kaksi rajoitetun ajan pelimuotoa sekä yhden uuden aseen ja uuden hack-tekniikan. Lisäksi pelikausi tuo uusia ominaisuuksia pelin vuorovaikutteiseen -laajennukseen. Crowncast-nimellä tunnettu laajennus antaa pelin Twich-faneille mahdollisuuden osallistua pelin tapahtumiin uudella tavalla. Ensimmäinen pelikausi myös laajentaa Hyper Scape -pelimaailmaa taustatiedon osalta.

Uutena aseena nähdään sudenkorennolta nimensä saanut Dragonfly. Uutena hack-kykynä taas nähdään suorastaan vetovoimainen Magnet. Tämän myötä erilaisia aseita ja hack-kykyjä on yhteensä 11 kumpaakin. Eri aseita ja hack-kykyjä yhteen liittämällä saa kustakin aseesta tai kyvystä entistä voimakkaamman version.

Uutena pelitapahtumana on Melee-tila, joka tekee lähitaisteluhyökkäyksistä kerralla kuolettavia. Kuten muitakin pelitapahtumia, myös Meleen aktivointiin voi vaikuttaa peliä seuraava Twitch-yleisö. The First Principle -kausi sisältää myös Battle Pass -tasoja sekä ilmaisversiona että maksullisena premium-versiona.

Pelin PC-version beetatesti on käynnissä 2. elokuuta saakka. Kaikki siihen mennessä kerrytetty pelaajakohtainen edistyminen kerättyine varusteineen siirtyy automaattisesti pelitilin mukana myös pelin konsoliversioille. Tilikohtaisia Battle Pass -tasoja on myös mahdollista kehittää Crowncast-laajennuksen myötä muiden pelaajien Hyper Scape -otteluita katsomalla.

Tony Hawk puolustaa Pro Skater 3+4 -remasterin soundtrack-muutoksia Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk puolustaa Pro Skater 3+4 -remasterin soundtrack-muutoksia

Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4

Tony Hawk kertoo itse päättäneensä vaihtaa osan Pro Skater 3+4 -remasterin kappaleista. Fanit ovat harmitelleet klassikkobiisien, kuten Iron Maidenin ja Alien Ant Farmin puuttumista. Hawk itse toivoo uuden musiikin tuovan saman löytämisen ilon kuin alkuperäisissä peleissä.

”Halusin valita joiltakin samoilta artisteilta eri kappaleita kuin alkuperäisessä THPS3+4-soundtrackissa. Toivon, että uusien biisien löytäminen on puolet hauskuudesta – ja juuri siksi nämä soundtrackit ovat alun perinkin jääneet mieleen. Joten kuunnelkaa ja nauttikaa matkasta. Lisää on tulossa… sekä vanhaa että uutta.”

Toinen fanien huomioima muutos oli Bam Margeran alkuperäinen puuttuminen pelistä, mutta nyt näyttää siltä, että hänet lisätään lopulliseen versioon Hawk'n vaatimuksesta.

Tony Hawk's Pro Skater 3+4 -peli ilmestyy 11. heinäkuuta , , , ja S sekä Nintendo -konsoleille, että :lle (Steam, Battle.net ja Microsoft Store). Lisäksi se tulee saataville Xbox Game Pass Ultimate ja PC Game Pass -tilaajille.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.