Ubisoftin Hyper Scape -moninpeli ilmestyy elokuussa – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin Hyper Scape -moninpeli ilmestyy elokuussa – katso uusi traileri

Hyper Scape

Ubisoftin battle royale -henkinen -verkkomoninpeli julkaistaan - ja -pelikonsoleille 11. elokuuta 2020. Samalla alkaa jo aiemmin beetatestissä -tietokoneilla julkaistun moninpelin ensimmäinen pelikausi The First Principle. Se tuo mukanaan kaksi rajoitetun ajan pelimuotoa sekä yhden uuden aseen ja uuden hack-tekniikan. Lisäksi pelikausi tuo uusia ominaisuuksia pelin vuorovaikutteiseen -laajennukseen. Crowncast-nimellä tunnettu laajennus antaa pelin Twich-faneille mahdollisuuden osallistua pelin tapahtumiin uudella tavalla. Ensimmäinen pelikausi myös laajentaa Hyper Scape -pelimaailmaa taustatiedon osalta.

Uutena aseena nähdään sudenkorennolta nimensä saanut Dragonfly. Uutena hack-kykynä taas nähdään suorastaan vetovoimainen Magnet. Tämän myötä erilaisia aseita ja hack-kykyjä on yhteensä 11 kumpaakin. Eri aseita ja hack-kykyjä yhteen liittämällä saa kustakin aseesta tai kyvystä entistä voimakkaamman version.

Uutena pelitapahtumana on Melee-tila, joka tekee lähitaisteluhyökkäyksistä kerralla kuolettavia. Kuten muitakin pelitapahtumia, myös Meleen aktivointiin voi vaikuttaa peliä seuraava Twitch-yleisö. The First Principle -kausi sisältää myös Battle Pass -tasoja sekä ilmaisversiona että maksullisena premium-versiona.

Pelin PC-version beetatesti on käynnissä 2. elokuuta saakka. Kaikki siihen mennessä kerrytetty pelaajakohtainen edistyminen kerättyine varusteineen siirtyy automaattisesti pelitilin mukana myös pelin konsoliversioille. Tilikohtaisia Battle Pass -tasoja on myös mahdollista kehittää Crowncast-laajennuksen myötä muiden pelaajien Hyper Scape -otteluita katsomalla.

Strategiapeli Field of Glory II: Medieval ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Strategiapeli Field of Glory II: Medieval ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Field of Glory II: Medieval

Vuonna 2021 julkaistu on nyt saatavilla täysin ilmaiseksi :lle Steamissä 17. heinäkuuta asti.

Kyseessä on vuoropohjainen taktinen strategiapeli, joka sijoittuu korkeaan keskiaikaan vuosien 1040 ja 1270 välille. Pelaaja pääsee komentamaan monia historiallisia armeijoita, kuten anglosakseja, normanneja, mongoleja, puolalaisia, teutoniritareita, viikinkejä, unkarilaisia ja monia muita. Taisteluita käydään sekä valmiiksi suunnitelluissa skenaarioissa että itse luoduissa kamppailuissa, joissa taktikointi ja yksikköjen sijoittelu ovat avainasemassa.

Peli on saanut positiivista palautetta erityisesti historiallisesta tarkkuudestaan ja taktisesta syvyydestään. Siinä on yli 100 yksikkötyyppiä, 57 armeijalistaa ja runsaasti vaihtoehtoja sekä yksinpelille että moninpelille.

Jos keskiajan sotastrategia kiinnostaa, nyt on oiva hetki napata tämä nimike kokoelmaan – täysin ilmaiseksi.

Ubisoft tekee suuria sijoituksia ja samalla potkii työntekijöitään suurella kengällä perseelle Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft tekee suuria sijoituksia ja samalla potkii työntekijöitään suurella kengällä perseelle

Pelijätti Ubisoftin pääkonttorilla tuntuu vallitsevan erikoinen logiikka. Vain hetki sen jälkeen, kun yhtiö ilmoitti varmistaneensa massiivisen, noin 1,17 miljardin euron sijoituksen kiinalaiselta teknologiajätiltä Tencentiltä, se on jatkanut irtisanomisiaan. Tämä on herättänyt hämmennystä ja huolta niin työntekijöiden kuin pelaajienkin keskuudessa.

Viimeisimpänä leikkausten kohteeksi on joutunut Red Storm Entertainment, Ubisoftin pitkäaikainen studio, joka tunnetaan erityisesti Tom Clancy -pelisarjan parissa tekemästään työstä. Studiolta irtisanottiin 19 työntekijää osana yhtiön laajempaa ”uudelleenjärjestelyä”. Vaikka luku ei itsessään ole valtava, se on osa suurempaa aaltoa, jossa on viime aikoina sulkenut studioita ja vähentänyt satoja työntekijöitä.

Tilanteen tekee erikoiseksi juuri ajoitus. Luulisi, että miljardiluokan sijoitus toisi mukanaan vakautta ja turvaa, mutta Ubisoftilla se näyttää tarkoittavan päinvastaista. Yhtiö on perustellut leikkauksia tarpeella tehostaa toimintaansa ja keskittyä suurimpiin ja tuottavimpiin brändeihinsä, kuten Assassin's Creediin ja Far Cryhin. Tämä on kuitenkin laiha lohtu niille tiimeille, joiden projektit eivät kuulu tähän ”kärkikolmikkoon”.

Kulisseissa kuiskitaan, että Tencent-diiliin liittyy uuden tytäryhtiön perustaminen, johon Ubisoftin arvokkaimmat pelisarjat on siirretty. Tämä on herättänyt työntekijöissä pelkoa siitä, että heidän työpaikkansa ovat vaakalaudalla, jos he eivät työskentele juuri näiden lippulaivatuotteiden parissa.

Vaikka yhtiön johto vakuuttelee, että sijoitus hyödyttää koko Ubisoftia ja mahdollistaa uutta luovuutta, viesti tuntuu ristiriitaiselta, kun samalla jaetaan irtisanomislappuja.