Uncharted -elokuva viivästyy vuodelle 2022 Kommentit pois päältä artikkelissa Uncharted -elokuva viivästyy vuodelle 2022

Uncharted

on päättänyt siirtää -elokuvan julkaisua on vuoteen 2022 koronaviruksen vuoksi. Elokuvan piti alunperin saapua teattereihin heinäkuussa 2021.

Elokuvassa pääosan nuorta Nathan Drakea näyttelee Tom Holland ja muissa rooleissa nähdään mm. Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophie Ali ja Tati Gabrielle.

Pitkään kestäneen projektin piti alunperin ilmestyä jo vuonna 2016 ja sen parissa on työskennellyt jo seitsemän ohjaajaa, joista viimeisimpänä Ruben Fleischer (, ).

Alkuvuodesta elokuva näyttäytyi uusissa kuvissa.

Ghost of Yōtei saa ilmaisen Legends-moninpeli-DLC:n vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtei saa ilmaisen Legends-moninpeli-DLC:n vuonna 2026

Ghost of Yōtei

ja ovat vahvistaneet, että -peliin tulee ilmainen Legends-moninpeli-DLC ensi vuonna. Uusi trailer paljasti pääpiirteet ja lupauksen, että lisäosa julkaistaan vuonna 2026.

DLC sisältää tarinatehtäviä kahdelle pelaajalle sekä selviytymismoodin neljälle pelaajalle. Pelaajat voivat valita neljästä hahmoluokasta ja kohdata demoneja sekä jättimäisiä versioita Yōtei Sixin jäsenistä, lisäksi mukana on uusia vihollisia, jotka taistelevat heidän rinnallaan.

Sucker Punch julkaisi myös kolme uutta konseptikuvaa, joilla pelaajat saavat esimakua tulevasta sisällöstä. Lisätietoja odotetaan lähempänä DLC:n julkaisua. Itse Ghost of Yōtei saapuu PlayStationille 2. lokakuuta 2025.

Uusi Resident Evil -elokuva lupailee täysin oman tarinansa ilman Leonia Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Resident Evil -elokuva lupailee täysin oman tarinansa ilman Leonia

-pelien maailmaan sijoittuva uusi elokuva ei kerro tutusta Leon S. Kennedyn tarinaa, vakuuttaa elokuvan aseohjaajana toimiva Zach Cregger. Sen sijaan luvassa on täysin uusi kertomus, joka pysyy uskollisena pelien maailmalle, mutta esittelee kokonaan uusia hahmoja. Eli älä odota tutun kasvojen, kuten Leonin, Weskerin tai Chris Redfieldin seikkailuja.

Cregger on itse suuri Resident Evil -fani, mutta hän haluaa jättää suosikkihahmojen tarinat peleille, sillä niissä ne on jo kerrottu parhaimmillaan.

Tämä elokuva ei riko pelien sääntöjä, vaan on rakkauskirje pelisarjalle, erilainen tarina, mutta pelimaailman sisällä. – Cregger kertoi haastattelussa.

Tämä lähestymistapa erottuu aiemmista Resident Evil -elokuvista, joista ensimmäinen, vuonna 2001 julkaistu Welcome to Raccoon City, sai ristiriitaisen vastaanoton. Nyt Picturesin alaisuudessa tehtävä elokuva toimii eräänlaisena uudelleenlämmittelynä, jonka pääosassa nähdään muun muassa - ja -sarjoistakin tuttu .

Cregger kuvailee elokuvaa pelien tunnelman mukaan rakennettuna, siinä on yksi päähenkilö, joka kulkee pimeän käytävän läpi, terveys vähissä ja takana uhkaava vaara.

Resident Evil -pelien jännitys, jossa pakko kulkea läpi pimeyden, on elokuvassani keskiössä. – Cregger lupaa.

Elokuva julkaistaan Suomessa 18. syyskuuta 2026, ja odotukset ovat korkealla, nyt päästään tutustumaan pelimaailmaan ihan uudesta näkökulmasta.