Uncharted -kokoelma päivittyy PS5:lle tammikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uncharted -kokoelma päivittyy PS5:lle tammikuussa

Uncharted: Legacy of Thieves Collection

Collection on saamassa seuraavan sukupolven konsoleiden päivityksen -konsolille tammikuun 28. päivä 2022. Kokoelma on saapumassa myös :lle ensi vuoden puolella.

Kokoelma nivoo yksiin kansiin Uncharted 4: A Thief's End sekä -pelit. PlayStation 5 -konsoleilla peleistä päästään nauttimaan päivitettynä uuden konsolin ominaisuuksille.

Peleistä löytyy Fidelity -tila, joka mahdollistaa 4K-resoluution 30 fps:n ruudunpäivitysnopeudella. Performance -tila puolestaan mahdollistaa 60 fps:n nopeuden pienemmällä resoluutiolla ja Performance Plus -tila 120 fps:n nopeuden 1080p:n resoluutiolla.

Pelit tukevat luonnollisesti myös PS5:n DualSense -ohjaimen tilaääntä sekä haptista palautetta.

Uncharted: Legacy of Thieves Collection ilmestyy PS5-konsolille tammikuun 28. päivä. Kokoelman PS4:lle jo ostaneet voivat lunastaa päivitetyn version uudelle konsolille edullisempaan hintaan. PC:lle kokoelman odotetaan saapuvan ja -palveluihin.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.