Unohtunut Kane & Lynch -elokuvakonsepti olisi saanut Stranger Things -tähden pääosaan Kommentit pois päältä artikkelissa Unohtunut Kane & Lynch -elokuvakonsepti olisi saanut Stranger Things -tähden pääosaan

-pelisarjaan pohjautuva elokuva on ollut Hollywoodin hyllyissä vuosien ajan, mutta siitä ei koskaan tullut totta. Nyt -ohjaaja Timo Tjahjanto paljasti somessa, että hän oli aikoinaan laatinut lyhyen elokuvaehdotuksen, jossa päärooleihin kaavailtiin -sarjan David Harbouria sekä James Badge Dalea.

En koskaan nähnyt varsinaista käsikirjoitusta, mutta silloin, kun tämä IP oli vielä kuuma, kirjoitin lyhyen treatmentin Harbourin ja Dale’n mielessä. Ei se koskaan edennyt mihinkään. – Tjahjanto kertoi.

Tjahjanton idea oli vain yksi monista yrityksistä herättää vuonna 2007 julkaistuun -peliin perustuva elokuvaelämä. Aiemmin elokuvaprojektiin oli liitetty jopa Bruce Willis ja Jamie Foxx, mutta he vetäytyivät tuotannon jatkuvien viivästysten ja käsikirjoitusmuutosten vuoksi. Myöhemmin huhuissa vilisivät myös Gerard Butler ja Vin Diesel – tosin ilman konkreettista lopputulosta.

, pelisarjan takana oleva studio, julkaisi vielä keskinkertaisen jatko-osan vuonna 2010, mutta sen jälkeen se siirsi fokuksensa pysyvästi -sarjaan.

Näyttääkin siltä, että Kane & Lynch -elokuvan tarina jää lopullisesti unohdettujen elokuvaprojektien hautausmaalle – vaikka mukana oli aikanaan isoja nimiä ja potentiaalia.

007 First Light rikkoo ennätyksiä – Hittipeli mahdollisesti saamassa jatkoa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light rikkoo ennätyksiä – Hittipeli mahdollisesti saamassa jatkoa

Agentti 007 tuore peliseikkailu näyttää olevan matkalla kohti jatkoa. IO Interactiven kehittämä on myynyt huimat kolme miljoonaa kappaletta vain kahdessa viikossa, ja pelin menestys on herättänyt kysymyksen, nähdäänkö nuoren Bondin tarinalle jatkoa.

Keskustelu sai alkunsa, kun Gamesin pelijohtaja Jeff Gattis vihjasi aiemmin, että tulevat Bond-pelit olisivat MGM ja mahdollisesti Amazonin vastuulla. Nyt Gattis kuitenkin tarkensi lausuntoaan ja painotti, ettei hän ole vahvistanut Amazonin julkaisevan seuraavaa osaa. Hänen mukaansa väärinkäsitys lähti leviämään nopeasti, vaikka mitään virallisia päätöksiä ei ole tehty.

Faneille tärkein viesti oli kuitenkin rohkaiseva. Gattis kertoi, että jatko-osan mahdollisuus riippuu ennen kaikkea pelaajien kiinnostuksesta. Kun häneltä kysyttiin suoraan, onko nykyinen menestys riittävä syy käynnistää seuraava projekti, vastaus oli varovaisen myönteinen.

Vaikuttaa siltä, että jatko-osa pitäisi tehdä. – Grattis kommentoi.

Myös IO Interactiven toimitusjohtaja Hakan Abrak on luottavainen pelin tulevaisuuden suhteen. Hänen mukaansa 007 First Light on ylittänyt studion odotukset selvästi, vaikka kyseessä on sen historian kallein peliprojekti. Abrak arvioi lisäksi, että mahdolliset jatko-osat voitaisiin kehittää nopeammin ja pienemmillä kustannuksilla nyt, kun perusta on jo rakennettu.

Virallista julkistusta ei siis vielä ole, mutta kaikki merkit viittaavat siihen, että Bond ei ole jäämässä eläkkeelle. Jos myyntiluvut jatkavat kasvuaan samaan tahtiin, seuraava salainen tehtävä saattaa olla enää ajan kysymys.

007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa 007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä

007: First Light ei ole vielä ehtinyt edes täysin asettua aloilleen, kun jo vihjaa ensimmäisestä sisältöpäivityksestä. Peliin on tulossa uusi tehtävä nimeltä Valhalla Protocol, joka keskittyy erityisesti Bondin “viritettyyn” Aston Martiniin. Siihen samaan, jota on jo vilautettu pääjuonessa.

Uusi sisältö saapuu TacSim-nimiseen haastepelimuotoon, joka toimii eräänlaisena harjoitusareenana pelaajille. Tällä hetkellä se koostuu lähinnä jalan tehtävistä, mutta Valhalla Protocol näyttää vievän sarjan ensimmäistä kertaa kunnolla vauhdikkaiden ajo- ja räjähdystehtävien suuntaan. Käytännössä Bond pääsee vihdoin tekemään sitä, mitä hän tekee parhaiten: ajamaan kovaa ja aiheuttamaan hallittua kaaosta.

007: First Light on muutenkin saanut vahvan vastaanoton ja kerännyt kiitosta erityisesti siitä, että se yhdistää hiiviskelyn, toiminnan ja Bondille ominaisen tyyli-ilottelun. -klassikon varjoa ei ole täysin pystytty unohtamaan, mutta peliä pidetään silti parhaana modernina Bond-seikkailuna pitkään aikaan.

Vaikka päivitykselle ei ole vielä tarkkaa julkaisupäivää, sen odotetaan saapuvan lähiviikkojen aikana. IO Interactiven historia -sarjan jatkuvan tuen kanssa antaa kuitenkin toivoa siitä, että Bondin tarina ei jää yhteen seikkailuun vaan kasvaa ajan myötä isommaksi kokonaisuudeksi.

Toistaiseksi 007: First Light näyttää olevan hyvässä vauhdissa ja jos -päivitys on vasta alkua, Bond-faneilla voi olla edessään pitkä ja varsin vauhdikas palveluvuosi.