Unreal-pelimoottorilla toteutettu The Legend of Zelda: Ocarina of Time uusinto päivittyi – katso video Kommentit pois päältä artikkelissa Unreal-pelimoottorilla toteutettu The Legend of Zelda: Ocarina of Time uusinto päivittyi – katso video

-pelin fanit voivat nyt kokea pelin uudella tavalla uudelleenjulkaisun myötä, jonka on luonut modaaja CryZENx.

Uudessa versiossa pelaajat pääsevät seikkailemaan Kakarikon Villagessa, Deathmountain Traililla sekä Goron Cityssä.

Uusintoon on myös lisätty välivideoita ja uudistettu inventaariojärjestelmä, joka antaa pelaajille uudenlaisen kokemuksen klassisesta pelistä. Pelin valaistukseen käytetään Unrealin Lumen mallinnusta, mikä mahdollistaa aidon tuntuiset varjot ja diffuusiovalaistuksen. Hahmomallit ovat myös vaikuttavia, ja Linkin hahmo sisältää tarpeeksi -magiaa, jotta se tuntuu todelliselta Zelda-peliltä.

Vaikka uudelleenjulkaisu ei ole virallinen, se tarjoaa faneille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea peli uudella tavalla. Uudelleenjulkaisu on nyt ladattavissa Patreonin kautta täältä.

Nintendo esitteli kasan indie-uutuuksia – R.E.P.O. saapuu Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo esitteli kasan indie-uutuuksia – R.E.P.O. saapuu Switch 2:lle

Nintendon 28. lokakuuta järjestetty -esitys tarjosi runsaasti uutta pelattavaa sekä Switch 2:lle että alkuperäiselle Switchille. Mukana olivat muun muassa Witchbrookin julkaisupäivä, R.E.P.O.:n Switch 2 -versio ja neljä ilmaista demoa.Demoja saivat Haunted Paws, Petal Runner, RACCOIN: Chaos Max Edition ja Winds of Viridia. Lisäksi Bao Bao’s Cozy Cleaning Services julkaistiin Switchille esityspäivänä.Sword of the Sea saapuu Switch 2:lle 29. lokakuuta. RACCOIN ja TANUKI: Pon’s Summer ilmestyvät 10. marraskuuta, Spirit Crossing 16. marraskuuta ja 28. tammikuuta 2027.Vuonna 2027 Switch 2:lle saapuvat myös yhteistyökauhupeli R.E.P.O., golfia ja sabotaasia yhdistelevä Super Battle Golf sekä pesukarhujen ryöstöretkistä kertova Dumpster Gang. Toimintaa tarjoavat Tenjutsu ja City of None.

Mario-luoja paljastaa vuoden 1985 kulttiklassikon loppuvastuksen todellisen idean Kommentit pois päältä artikkelissa Mario-luoja paljastaa vuoden 1985 kulttiklassikon loppuvastuksen todellisen idean

Nintendon legendaarinen pelisuunnittelija on nostanut esiin yllättävän yksityiskohdan alkuperäisestä . -pelistä. Vuonna 1985 julkaistussa tasohyppelyssä Mario ei hänen mukaansa oikeastaan edes taistele Bowseria vastaan, vaan yrittää päästä tämän ohi. Ratkaisu syntyi aikanaan, kun kehittäjät pohtivat, miten pelin loppuhuipennuksesta saataisiin toimiva.

Miyamoto kertoi ajatuksistaan Japanissa järjestetyn palkintotilaisuuden yhteydessä. Hän vastaanotti maan hallitukselta kulttuurialan Order of Culture -tunnustuksen, ja hänestä tuli ensimmäinen palkinnon saanut videopelien kehittäjä. Tilaisuudessa hän muisteli myös alkuperäisen Super Mario Bros. -pelin suunnittelua ja sen pomokohtausten syntyä.

Kehittäjät pohtivat, miten pelaaja kohtaisi pelin loppuvastuksen. Koska Mario etenee pelissä pääasiassa oikealle juoksemalla, tiimi päätti soveltaa samaa ideaa myös Bowser-kohtaamiseen. Pelaajan tehtäväksi tuli väistellä tämän hyökkäyksiä ja hypätä hänen ohitseen samalla, kun silta tuhoutuu vihollisen alta.

Mario voi toki voittaa Bowserin myös ampumalla tätä riittävällä määrällä tulipalloja, mutta kohtaamisen ydin on muualla kuin perinteisessä voimien mittelössä. Myöhemmissä sarjan peleissä pomotaistelut muuttuivat suoraviivaisemmiksi yhteenotoiksi, joissa Bowseria pääsee esimerkiksi paiskomaan räjähteisiin tai pyörittämään hännästä ympäri.

Miyamoton esimerkki osoittaa, kuinka pienestä mutta kekseliäästä ideasta voi syntyä pelihistoriaa. Alkuperäisessä Super Mario Bros. -pelissä loppuvastuksen päihittäminen ei vaatinut monimutkaista taistelujärjestelmää, vaan oikea-aikaista hyppyä. Jos sekään ei onnistu, putkimiehellä on sentään tulipalloja varasuunnitelmana.