Uplay Plus pärähti käyntiin reilun 100 pelin voimin Kommentit pois päältä artikkelissa Uplay Plus pärähti käyntiin reilun 100 pelin voimin

Maailmassahan ei vielä ole tarpeeksi kuukausimaksullisia pelipalveluita, missä saat pelata ennalta määrättyä pelikirjastoa niin paljon kuin huvittaa. Xboxilla on Game Pass ja Electrinic Artsilla Origin Access esimerkkinä. Xboxin Game Passilla pääsee pelaamaan laajaa valikoimaa pelejä, kun taas EA:n vastaavalla pääsee luonnollisesti kyseisen pelifirman teoksia.

Omien julkaisujen pelikirjaston lisäksi Ubisoftin lupaa pelien lisäksi aikaisempia pääsyjä pelaamaan ja bonussisältöä peleihin. Onhan Uplayssä jo ollut pelien sisäisiä pisteitä, millä on saanut ostaa eri peleihin bonussisältöä, kuten vaikkapa hahmoille vaihtoehtoisia asuja tai lisätehtäviä peluuseen.

Hintaa kuukausipalvelulla on 14.99€, mutta tarjolla on myös ilmainen kokeilukuukausi. Toistaiseksi palvelu toimii vain tietokoneilla, eikä konsoleilla pääse nauttimaan kuukausimaksullisesta pelikirjastosta.

https://store.ubi.com/eu/home

Vastuuvapautus: ei ole tarjonnut artikkelin kirjoittajalle palvelua kokeeksi. Artikkeli ei ole maksettu mainos.

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. Marvel-faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.

Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon

ei ole vielä ehtinyt sanoa sanaakaan, mutta internet näyttää jälleen tehneen työn sen puolesta. Tällä kertaa vuodon kohteena on , joka ilmestyi hetkellisesti Microsoft Storeen ennen kuin sivu poistettiin näkyvistä.

Vuotaneiden tietojen mukaan kyseessä olisi alkujaan vuonna 2011 julkaistun Originsin uudistettu versio. Tarjolla olisi muun muassa 4K-tarkkuus, 60 ruudun sekuntinopeus sekä erilaisia käyttöä sujuvoittavia parannuksia. Lisäksi pelin neljän pelaajan paikallinen yhteistyötila näyttäisi säilyvän mukana.

Kuva: TechRaptor

Hauskin yksityiskohta liittyy kuitenkin hintaan. -kaupassa pelille oli merkitty väliaikainen hintalappu 1 999,99 dollaria, eli noin 1 760 euroa. Kyseessä oli luonnollisesti vain paikkamerkkihinta, mutta ajatus lähes kahden tuhannen euron Rayman-pelistä herätti huvittunutta keskustelua verkossa.

Vuoto ei myöskään tullut täysin tyhjästä. Viime kuukausina on nähty useita merkkejä siitä, että Ubisoft valmistelee Rayman-sarjan paluuta. Aiemmat vuodot, työpaikkailmoitukset ja hiljattain julkistettu Raymanin 30-vuotisjuhlajulkaisu ovat kaikki vihjailleet, että raajaton sankari on tekemässä näyttävää paluuta parrasvaloihin.

Virallista julkistusta odotellessa fanit voivat ainakin olla melko varmoja yhdestä asiasta: Rayman ei näytä olevan enää vain menneisyyden muistelo, vaan Ubisoftilla on selvästi suunnitelmia vanhan tasohyppelytähden varalle.