Upouudet ROCCAT Elo Series -PC-pelikuulokkeet ovat saatavilla Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Upouudet ROCCAT Elo Series -PC-pelikuulokkeet ovat saatavilla Suomessa

ROCCAT ELO Series

ROCCAT on ilmoittanut, että sen upouudet Elo™ Series –-pelikuulokkeet saapuvat tulevana sunnuntaina 4. lokakuuta 2020 jälleenmyyjille Suomessa. Elo-sarjan kuulokkeet tarjoavat PC-pelaajille täydellisen yhdistelmän ROCCATin palkintoja voittaneesta saksalaisesta muotoilusta ja innovaatiosta ja Turtle Beachin verrattomasta ääniammattitaidosta ja yksinoikeudellisista teknologioista.

PC-pelaajilla on valittavanaan kolme eri Elo-kuuloketta – Elo X Stereo (51,99 euroa), Elo 7.1 USB -surround-kuulokkeet (71,99 euroa) ja langattomat Elo Air -surround-kuulokkeet (103,99 euroa). Kaikki kolme mallia on suunniteltu ensiluokkaisilla, mukavuuteen keskittyvillä ominaisuuksilla, mukaan lukien muistivaahdosta valmistetut tyynyt, Turtle Beachin silmälasiystävällinen ProSpecs™-teknologia, itsesäätyvä leijuva metallipanta ja Turtle Beachin herkkä TruSpeak™-mikrofoni. Elo 7.1 USB ja Elo Air sisältävät myös jykevän 7.1-kanavaisen surround-äänen, säädettävän mikrofonitarkkailun ja ROCCATin AIMO-älyvalot, ja Elo Air lisää myös kilpailullista etua Turtle Beachin Superhuman Hearing® -ääniasetuksilla.

Samalla julkaistaan myös uusin lisäys ROCCATin Vulcan-näppäimistösarjaan (Vulcan TKL) sekä suurikokoinen Sense AIMO XXL -hiirialusta. Vulcan TKL on kompakti, numeronäppäimetön versio täysikokoisesta mekaanisesta Vulcan-näppäimistöstä, ja se sisältää ROCCATin Titan Linear- (aiemmin Titan Speed) tai Titan Tactile -kytkimet. Vulcan TKL on julkaistaan Euroopassa 30. lokakuuta 2020 135,99 euron hintaan. Sen lisäksi ROCCATin suosittu Sense AIMO -hiirialusta on saatavilla XXL-koossa. ROCCATin AIMO-tuoteperheeseen liittyvä alusta tekee valoekosysteemistä aiempaa isomman ja paremman. Sense AIMO XXL -hiirialusta on saatavilla jälleenmyyjiltä maailmanlaajuisesti 63,99 euron hintaan.

Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa Kommentit pois päältä artikkelissa Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa

on lähtenyt lentoon vauhdilla. Bandai Namcon lentotaistelupeli on myynyt maailmanlaajuisesti yli miljoona kappaletta hieman yli viikossa julkaisunsa jälkeen. Samalla siitä tuli koko -sarjan nopeimmin myynyt osa.

Menestys näkyy myös arvosteluissa. Metacritic-palvelussa peli on saavuttanut 87 pisteen keskiarvon, mikä nostaa sen sarjan toiseksi parhaiten arvioiduksi osaksi. Edelle jää ainoastaan vuonna 2001 julkaistu .

Sarjan vetovoima ei kehitysjohtaja Kazutoki Konon mukaan perustu pelkästään ilmataisteluihin. Hän kertoi aiemmin VGC-sivustolle, että Ace Combatin vahvuuksia ovat kolmen vuosikymmenen aikana karttunut kokemus tarinankerronnasta sekä laaja valikoima lentokoneita. Monissa muissa lentotaistelupeleissä keskitytään lähinnä ilmataisteluihin, mutta Ace Combat pyrkii tarjoamaan pelaajalle sankarillisen matkan, jonka aikana tämä kasvaa haastavien tehtävien kautta todelliseksi ässäpilotiksi.

Vuonna 1995 alkanut pelisarja on siis onnistunut löytämään yleisönsä myös uusimman osansa kohdalla. Yli miljoonan kappaleen myynti näin nopeasti on vahva alku, ja jos vastaanotto jatkuu yhtä hyvänä, Ace Combat 8: Wings of Theve voi nousta sarjan tähän asti menestyneimpien osien joukkoon myös kokonaismyynnissä.

Peli on saatavilla , ja Xbox Series X|S -konsoleille.

Call of Duty: Modern Warfare 4:n uusi DMZ-tila haluaa uudistaa extraction shooterit Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4:n uusi DMZ-tila haluaa uudistaa extraction shooterit

: Modern Warfare 4 uusi DMZ-tila haluaa ottaa extraction shooter -genren haltuun hieman erilaisella lähestymistavalla. kutsuu peliä jopa ”action extraction shooteriksi”, sillä tarkoituksena on pitää toiminta jatkuvasti liikkeessä ja vähentää aikaa, jota pelaaja joutuu viettämään valikoissa tai tavaroita järjestellessä.

DMZ:llä on muusta pelistä erillinen 70 tasoa kattava etenemisjärjestelmä sekä oma rahaan ja askartelumateriaaleihin perustuva talous. Pelaajat voivat suorittaa tehtäviä, tutkia Haijin-karttaa, taistella tekoälyn ohjaamia vihollisia vastaan ja tietysti ottaa yhteen muiden pelaajien kanssa. Uusi käyttöönottonäkymä antaa ennen ottelua mahdollisuuden valita tehtävän, mutta halutessaan matkaan voi lähteä myös ilman tarkkaa suunnitelmaa.

Haijinissa on Infinity Wardin mukaan enemmän vihollisia kuin missään studion aiemmin rakentamassa kartassa. Tekoälyviholliset on jaettu neljään vaikeustasoon, ja vaarallisimmat Commander-viholliset liikkuvat kartalla omien kovatasoisten suojelijoidensa kanssa. Helppo ryöstöretki voi siis muuttua nopeasti tilanteeksi, jossa kannattaa ehkä juosta eikä kysellä liikaa.

Uusi DMZ tuo mukaan myös oman tukikohdan eli Forward Operating Basen. Siellä voi hallita pelattavia hahmoja, säilyttää tavaroita, rakentaa varustuksia, muokata aseita ja testata niitä ampumaradalla. Tukikohdassa voi lisäksi ottaa vastaan tehtäviä, valmistaa hyödyllisiä esineitä kerätyistä materiaaleista sekä ostaa tavaroita pelin sisäisellä rahalla. Mukana on jopa palkkiotaulu PvP-pelaajille ja tietoa kartalla liikkuvista pomovihollisista.

julkaistaan 23. lokakuuta , , ja . Infinity Ward näyttää selvästi panostavan tilaan aiempaa enemmän, joten vuoden 2022 DMZ-betaan verrattuna luvassa on kokonaisuutena huomattavasti suurempi paketti. Nyt jää nähtäväksi, onnistuuko Call of Duty tekemään extraction shooterista tarpeeksi Call of Dutyn näköisen ilman, että homma muuttuu pelkäksi reppujen järjestelyksi.