Upouudet ROCCAT Elo Series -PC-pelikuulokkeet ovat saatavilla Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Upouudet ROCCAT Elo Series -PC-pelikuulokkeet ovat saatavilla Suomessa

ROCCAT ELO Series

ROCCAT on ilmoittanut, että sen upouudet Elo™ Series –-pelikuulokkeet saapuvat tulevana sunnuntaina 4. lokakuuta 2020 jälleenmyyjille Suomessa. Elo-sarjan kuulokkeet tarjoavat PC-pelaajille täydellisen yhdistelmän ROCCATin palkintoja voittaneesta saksalaisesta muotoilusta ja innovaatiosta ja Turtle Beachin verrattomasta ääniammattitaidosta ja yksinoikeudellisista teknologioista.

PC-pelaajilla on valittavanaan kolme eri Elo-kuuloketta – Elo X Stereo (51,99 euroa), Elo 7.1 USB -surround-kuulokkeet (71,99 euroa) ja langattomat Elo Air -surround-kuulokkeet (103,99 euroa). Kaikki kolme mallia on suunniteltu ensiluokkaisilla, mukavuuteen keskittyvillä ominaisuuksilla, mukaan lukien muistivaahdosta valmistetut tyynyt, Turtle Beachin silmälasiystävällinen ProSpecs™-teknologia, itsesäätyvä leijuva metallipanta ja Turtle Beachin herkkä TruSpeak™-mikrofoni. Elo 7.1 USB ja Elo Air sisältävät myös jykevän 7.1-kanavaisen surround-äänen, säädettävän mikrofonitarkkailun ja ROCCATin AIMO-älyvalot, ja Elo Air lisää myös kilpailullista etua Turtle Beachin Superhuman Hearing® -ääniasetuksilla.

Samalla julkaistaan myös uusin lisäys ROCCATin Vulcan-näppäimistösarjaan (Vulcan TKL) sekä suurikokoinen Sense AIMO XXL -hiirialusta. Vulcan TKL on kompakti, numeronäppäimetön versio täysikokoisesta mekaanisesta Vulcan-näppäimistöstä, ja se sisältää ROCCATin Titan Linear- (aiemmin Titan Speed) tai Titan Tactile -kytkimet. Vulcan TKL on julkaistaan Euroopassa 30. lokakuuta 2020 135,99 euron hintaan. Sen lisäksi ROCCATin suosittu Sense AIMO -hiirialusta on saatavilla XXL-koossa. ROCCATin AIMO-tuoteperheeseen liittyvä alusta tekee valoekosysteemistä aiempaa isomman ja paremman. Sense AIMO XXL -hiirialusta on saatavilla jälleenmyyjiltä maailmanlaajuisesti 63,99 euron hintaan.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas – ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.