Useita Black Panther -sarjoja työstössä Disney+ -suoratoistopalvelulle Kommentit pois päältä artikkelissa Useita Black Panther -sarjoja työstössä Disney+ -suoratoistopalvelulle

Gamespotin mukaan -elokuvan ohjaaja on jatkanut sopimustaan Walt Disneyn kanssa teettääkseen hittielokuvaan pohjautuvia sarjoja.

Tällä hetkellä tiedämme työstössä olevasta sarjasta, joka kertoo tarkemmin T'Challa -hahmon johtamasta Wakandan valtakunnasta. Cooglerin tekemän sopimuksen perusteella Wakanda-teemainen tv-sarja ei tule suinkaan jäämään vaan yhdeksi kokeiluksi vaan muita vastaavia projekteja on tiedossa tulevaisuudessa.

kertoi lausunnossaan innokkuudestaan työskennellä Studiosin kanssa kertoen tekevänsä heidän kanssa läheistä yhteistyötä useiden eri sarjojen parissa, jotka pohjautuvat Marvelin elokuvauniversumiin. Hänen mukaansa tuotantoja on laitettu käyntiin usealle eri projektille, mutta he eivät voi toistaiseksi kertoa niistä enempää.

Pedro Pascal halusi puhua ”60-luvun aksentilla” Fantastic Fourissa – Marvel otti luulot pois Kommentit pois päältä artikkelissa Pedro Pascal halusi puhua ”60-luvun aksentilla” Fantastic Fourissa – Marvel otti luulot pois

Pedro Pascal, joka näyttelee Reed Richardsia tulevassa Marvelin elokuvassa , harjoitteli alkuperäistä 1960-luvun aksenttia roolia varten, mutta joutui luopumaan siitä yhtiön toiveesta.

Elokuva sijoittuu vaihtoehtoiseen 60-luvun maailmaan, joten aikakauden puhetapa olisi ollut luonnollinen valinta. Pascal kertoi Vanity Fairille, että hän pääsi hyvin kiinni tuohon Transatlantic-aksenttiin, jota myös Mid-Atlantic-aksentiksi kutsutaan, ja heillä oli mukana murrevalmentaja auttamassa. Silti pyysi häntä puhumaan kuin itse.

Pascal kertoi, että oli vaikea päästää irti aksentista, koska oli niin uppoutunut rooliin ja halusi tuoda jotain uutta hahmoon. Hän toivoo, että lopputulos on jotain, mitä fanit eivät ole aiemmin nähneet.

Muita elokuvan näyttelijöitä ovat Vanessa Kirby, Joseph Quinn, Ebon Moss-Bachrach, Ralph Ineson ja Julia Garner. Ohjaajan vaihtuminenkin on herättänyt keskustelua: Jon Watts luopui pestistään ja tilalle tuli WandaVisionin Matt Shakman. Watts kertoi, että ison elokuvan ja koronapandemian paineet veivät häneltä voimat.

Fantastic Four saa ensi-iltansa 25. heinäkuuta, ja innokkaat fanit voivat odottaa jotain vähän erilaista, myös äänen puolesta.

Sampo ja kotivideot -sarjan uudet jaksot ja ensimmäinen kausi nyt Disney+ -palvelussa Kommentit pois päältä artikkelissa Sampo ja kotivideot -sarjan uudet jaksot ja ensimmäinen kausi nyt Disney+ -palvelussa

Ikoninen suomalainen viihdeohjelma tekee paluun toisen kauden myötä. Ensimmäisen kauden kaikki 20 jaksoa ovat nyt katsottavissa -palvelussa, mikä tekee siitä ensimmäisen suomalaisen TV-sarjan palvelussa.

Toinen kausi alkaa STAR Channelilla 20. elokuuta klo 20.00, ja jaksoja julkaistaan keskiviikkoisin ja torstaisin. Uudella kaudella ohjelma syventyy kotivideoiden maailmaan ja vie katsojat myös merenalaisiin seikkailuihin, joissa Sampo Marjomaan seurana on karvaturri sekä vaihtuvia julkkisvieraita.

Ensimmäisessä jaksossa mukana on artisti , ja muun muassa radiojuontajat ja , Madventuresin sekä laulaja vierailevat kauden aikana.

Ohjelma yhdistelee hauskoja amerikkalaisia kotivideoita ja Sampolle tunnusomaista suomalaislähtöistä huumoria. Sampo ja kotivideot on ollut osa suomalaisten perheiden viihdettä vuosikymmenien ajan ja herättänyt iloa sukupolvien ajan.