Useita Black Panther -sarjoja työstössä Disney+ -suoratoistopalvelulle Kommentit pois päältä artikkelissa Useita Black Panther -sarjoja työstössä Disney+ -suoratoistopalvelulle

Gamespotin mukaan Black Panther -elokuvan ohjaaja on jatkanut sopimustaan Walt Disneyn kanssa teettääkseen hittielokuvaan pohjautuvia sarjoja.

Tällä hetkellä tiedämme työstössä olevasta sarjasta, joka kertoo tarkemmin T’Challa -hahmon johtamasta Wakandan valtakunnasta. Cooglerin tekemän sopimuksen perusteella Wakanda-teemainen tv-sarja ei tule suinkaan jäämään vaan yhdeksi kokeiluksi vaan muita vastaavia projekteja on tiedossa tulevaisuudessa.

Ryan Coogler kertoi lausunnossaan innokkuudestaan työskennellä Marvel Studiosin kanssa kertoen tekevänsä heidän kanssa läheistä yhteistyötä useiden eri sarjojen parissa, jotka pohjautuvat Marvelin elokuvauniversumiin. Hänen mukaansa tuotantoja on laitettu käyntiin usealle eri projektille, mutta he eivät voi toistaiseksi kertoa niistä enempää.

Tässä ovat Disney+:n huhtikuun 2026 uutuudet: The Testaments ja odotettu Darth Maul -sarja alkavat Kommentit pois päältä artikkelissa Tässä ovat Disney+:n huhtikuun 2026 uutuudet: The Testaments ja odotettu Darth Maul -sarja alkavat

Disney+

Kevät tuo tullessaan Disney+:aan poikkeuksellisen vahvan kattauksen uutuuksia. Ohjelmistossa nähdään niin palkittujen hittisarjojen jatko-osia, -animaatiota kuin nostalgisia paluita. Myös luonnonystäville on luvassa erikoisohjelmistoa Maan päivän kunniaksi.

Huhtikuun odotetuimmat ensi-illat

The Testaments (8. huhtikuuta) Margaret Atwoodin Booker-palkittuun romaaniin perustuva The Testaments jatkaa The Handmaid’s Tale – Orjattaresi -sarjan tarinaa. Sarja sijoittuu Gileadin valtakauden loppuvaiheisiin ja keskittyy uuteen sukupolveen, joka nousee vastarintaan. Ensi-illassa nähdään kolme jaksoa, minkä jälkeen sarjaa seurataan viikoittain.

Star Wars: Maul – Shadow Lord (6. huhtikuuta) Fanien suosikki Darth Maul tekee paluun tässä uudessa animaatiosarjassa. Tarina sijoittuu kloonisotien jälkeiseen aikaan, jossa Maul yrittää rakentaa rikollissyndikaattiaan Imperiumin varjossa. Sarjan kaksi ensimmäistä jaksoa julkaistaan kerralla, ja loput jaksot huipentuvat Star Wars -päivään (toukokuun 4. päivä).

Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair (10. huhtikuuta) Nostalgian nälkäisille on luvassa todellinen herkkupala, kun alkuperäinen näyttelijäkaarti (mukana mm. Bryan Cranston ja Frankie Muniz) palaa yli 15 vuoden tauon jälkeen neliosaisessa minisarjassa. Malcolmin perheessä elämä on edelleen yhtä epäreilua ja kaaottista kuin ennenkin.

Maan päivän luontohelmet (22. huhtikuuta)

Maan päivän kunniaksi Disney+ julkaisee kaksi upeaa National Geographic -tuotantoa:

  • Orangutan: Disneynaturen uusi elokuva seuraa nuoren Indah-orangutangin matkaa kohti itsenäisyyttä Kaakkois-Aasian sademetsissä.
  • Mehiläisten matkassa (Secrets of the Bees): Emmy-palkitun ”Secrets of” -sarjan uusin osa pureutuu mehiläisten kiehtovaan ja elintärkeään maailmaan.

Gillian Anderson hehkuttaa Ryan Cooglerin X-Files-reboottia: ”Siitä tulee helvetin siisti” Kommentit pois päältä artikkelissa Gillian Anderson hehkuttaa Ryan Cooglerin X-Files-reboottia: ”Siitä tulee helvetin siisti”

Kulttimaineeseen noussut scifi-sarja eli Salaiset kansiot on tekemässä paluuta, ja tällä kertaa projektin puikoissa on menestyspari ja Danielle Deadwyler. Alkuperäinen tähti Gillian Anderson on antanut projektille virallisen siunauksensa ja vihjannut samalla omasta mahdollisesta paluustaan.

Anderson avoin paluulle: ”Käsikirjoitus on todella hyvä”

Viikonloppuna Washingtonin Awesome Con -tapahtumassa puhunut Anderson paljasti käyneensä keskusteluja Cooglerin kanssa. Vaikka Anderson on aiemmin suhtautunut skeptisesti sarjan jatkamiseen, uusi lähestymistapa vaikuttaa vakuuttaneen näyttelijän.

”Pilottijakson käsikirjoitus on todella hyvä”, Anderson kommentoi fanitapaamisessa. ”Pitäkää mieli avoimena ja antakaa sille mahdollisuus, koska siitä tulee todella siistiä! Se on jotain erilaista ja erityistä.”

Uusi sukupolvi kohtaa yliluonnolliset ilmiöt

Hulu-suoratoistopalvelu tilasi virallisesti pilottijakson rebuutille helmikuussa 2026. Sarjan keskiössä on kaksi ansioitunutta mutta täysin erilaista FBI-agenttia, jotka sijoitetaan tutkimaan selittämättömiä ilmiöitä käsittelevää osastoa.

Projektin avainhenkilöt:

  • Käsikirjoitus ja ohjaus: Ryan Coogler (, Sinners)
  • Pääosa: Danielle Deadwyler
  • Showrunner: Jennifer Yale
  • Tuottaja: Chris Carter (alkuperäissarjan luoja)

Coogler on aiemmin lupaillut, että sarja tavoittelee todellista pelkotilaa: ”Jos teemme työmme oikein, jotkut jaksoista tulevat olemaan todella pelottavia.” Tavoitteena on palvella vanhoja faneja mutta löytää myös täysin uusi yleisö.

Historiallinen menestys taustalla

Alkuperäinen Salaiset kansiot -sarja ilmestyi vuosina 1993–2002, ja se sai jatkoa kausien 10 ja 11 muodossa vuosina 2016 ja 2018. Yhteensä sarjaa on tehty 218 jaksoa ja kaksi täyspitkää elokuvaa.

Gillian Anderson nähdään seuraavaksi valkokankailla kauhuelokuvassa Teenage Sex and Death at Camp Miasma, joka saa ensi-iltansa elokuussa 2026.