Uudet kotimaiset pelit toukokuussa 2025 – avaruusammuskelua, kissakauhua ja moottorikelkkailua Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet kotimaiset pelit toukokuussa 2025 – avaruusammuskelua, kissakauhua ja moottorikelkkailua

Stratogun

Kevät ei tuonut pelkästään allergiaa ja grillikauden avausta, vaan myös kasan uusia ja päivitettyjä suomalaispelejä, jotka todistavat, että kotimainen peliala voi paremmin kuin koskaan. Toukokuu 2025 oli poikkeuksellisen monipuolinen: tarjolla oli kaikkea avaruusammuskeluista moottorikelkkailuun, jousiammuntagolfista visuaaliseen kauhuun, unohtamatta kissapelejä – sekä ihmisille että itse kissoille. Mukana on niin isoja studioita kuin yhden hengen indie-projekteja, ja yhteistä niille on omaperäisyys, kunnianhimo ja halu tarjota pelaajille jotain uutta ja kummallista.

Tässä siis parhaat palat toukokuun pelitarjonnasta – nappaa kahvi ja sukella sekaan.

Stratogun – Avaruuden arkade-klassikko uudessa kuosissa

Horsefly Gamesin Stratogun on moderni tulkinta 80-luvun arcade-avaruusammuskeluista. Peli tarjoaa nopeatempoista toimintaa, jossa sekunnin murto-osat ratkaisevat elämän ja kuoleman välillä. Pelaajat voivat avata uusia aseita, aluksia ja kykyjä selviytyäkseen vihollislaumoista ja noustakseen tulostaulun kärkeen.

Stratogun on saatavilla :lle, Nintendo Switchille, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle. Peli tarjoaa tiukkaa ohjausta ja palkitsevaa pelattavuutta, joka haastaa mutta koukuttaa.

Kaamos – Pimeyden palapeli

Pepperbox Studiosin on vuoropohjainen roguelike-pulmapeli, jossa pelaajat kohtaavat vihollisia yhdistämällä laattoja ruudukolla. Synkkään keskiaikaan sijoittuva peli kertoo maailmasta, jossa aurinko on kadonnut ja ihmiset taistelevat selviytyäkseen ikuisessa hämärässä.

Kaamos yhdistelee strategiaa ja kekseliästä pulmanratkontaa tavalla, joka tekee jokaisesta siirrosta tärkeän. Synkkä tunnelma ja nopeat pelikierrokset pitävät otteessaan.

Gunbot Diplomacy – Räjähdysherkkää robottitoimintaa

Sleepy Sentryn on ylhäältä kuvattu roguelite-ammuskelu, jossa rakennat oman taistelurobottisi yhdistämällä erilaisia moduuleja ja aseita. Jokainen pelikerta on erilainen, mikä tekee kokemuksesta alati muuttuvan ja uudelleenpelattavan.

Pelissä yhdistyvät kaoottinen toiminta, musta huumori ja yllättävän taktinen lähestymistapa. Potki ydinpalloja, sammuttele tulipaloja liekinheittimellä – kaikkea tätä ja vähän hullumpaakin.

Cats With Standards – Kissojen kauhunovelli

Jestercraftin on visuaalinen kauhunovelli, jossa kissat elävät dystooppisessa maailmassa. Ne etsivät luita, valehtelevat peilikuvilleen ja joutuvat valintojen eteen, jotka vaikuttavat tarinan suuntaan.

Pelin demo antaa esimakua sen synkästä, hämmentävästä ja hienovaraisen vinosta maailmasta. Vahva tunnelma ja omalaatuinen kerronta tekevät siitä erottuvan kokemuksen.

Sledders – Moottorikelkkailun mestariteos

Bonus Stage Publishingin on realistinen moottorikelkkasimulaattori, jossa vapaalasku, fysiikka ja moninpeli yhdistyvät saumattomasti. Peli kutsuu lumisiin maisemiin – joko yksin tai kaverien kanssa.

Ajotuntuma on tarkka, maisemat kauniita ja kilpailu hurjaa. Jos kaipaat talvista adrenaliinia sohvalta käsin, Sledders on sinun pelisi.

Squad Busters – Sankarit saapuvat

Supercellin sai toukokuussa ison päivityksen, joka toi mukanaan uusia sankareita, kykyjä ja tehtäviä. Pelaajat voivat nyt valita joukkueelleen johtajan ja räätälöidä strategiansa tarkemmin.

Uudistukset tuovat peliin lisää syvyyttä ja vaihtelua – juuri sitä, mitä aktiiviset pelaajat ovat kaivanneet.

Without a Dawn – Psykologinen kauhunovelli

Jesse Makkosen on synkkä visuaalinen kauhutarina, joka leikittelee ihmismielen rajamailla. Peli käyttää pseudo-ASCII-taidetta luodakseen aavemaisen ja omaperäisen visuaalisen ilmeen.

Tarina on filosofinen ja tunnelma kouraiseva. Jos kaipaat kauhua ilman verikekkereitä mutta täynnä eksistentiaalista painetta, tämä on sinulle.

Cat Cha Cha – Kissojen oma peli

Carillon Gamesin on suunniteltu viihdyttämään kissoja – kyllä, niitä oikeita. Mobiilipeli muuttaa tabletin tai puhelimen tassumaiseksi leikkikentäksi, jossa kissat voivat jahdata liikkuvia kohteita.

Hauskaa ja stimuloivaa ajanvietettä lemmikille – ja yhtä paljon hupia myös omistajalle. Peli on saatavilla iOS-laitteille.

Bow Course – Jousiammuntagolfia VR:ssä

Korpi Gamesin Bow Course – tuo golfia ja jousiammuntaa yhteen VR-maailmassa. -laitteille julkaistu peli tarjoaa realistista nuolifysiikkaa ja yhdeksän erilaista haastetta.

Tuloksena on koukuttava yhdistelmä urheilua, tarkkuutta ja kevyttä kisailua kavereiden kanssa.

The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan

The Division 2: Survivors

nosti Gamescomissa suurimman huomion -lisäosalle, joka tuo peliin uudenlaisen selviytymis- ja extraction-kokemuksen. Yhteisön toiveet ovat ohjanneet kehitystä alusta alkaen, ja Ubisoft lupaa avoimuutta sekä tiivistä yhteistyötä pelaajien kanssa projektin jokaisessa vaiheessa.

Kehityksessä mukana tuttuja nimiä

: Survivors on vasta varhaisessa kehitysvaiheessa, mutta sitä luotsaa kokenut Magnus Jansén, joka oli mukana jo alkuperäisen Divisionin luomisessa. Executive Producer Julian Gerightyn mukaan Survivors on yhtä lailla pelaajien kuin tekijöiden oma projekti, ja palautteen kerääminen nähdään sen kulmakivenä. Ubisoft esitteli myös logon ja ensimmäiset konseptitaideteokset, jotka antavat esimakua tunnelmasta.

The Division Resurgence täydentää kokonaisuutta

Vaikka pääpaino oli Survivorsissa, lavalla nähtiin myös , maksuton mobiili-RPG-shooter MMO. Se vie pelaajat takaisin Manhattanin kaduille aikaan heti ensimmäisen Divisionin tapahtumien jälkeen ja sitoo yhteen 1:n ja 2:n tarinat. Syyskuussa käynnistyvä suljettu testivaihe iOS- ja Android-laitteilla antaa pelaajille mahdollisuuden päästä mukaan kehitykseen.

Elite Task Force antaa pelaajille äänen

Ubisoft ilmoitti lisäksi uudistavansa Elite Task Force -ohjelman, joka tarjoaa sarjan omistautuneimmille faneille mahdollisuuden tehdä tiivistä yhteistyötä kehitystiimin kanssa. Hakemukset ohjelmaan ovat nyt auki.

The Division 2: Survivors on vielä alkutekijöissään, mutta Ubisoftin viesti on selvä: tämä on yhteisön ja kehittäjien yhteinen matka kohti jotain uutta.

Cartoon Survivor -seikkailupeli ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Cartoon Survivor -seikkailupeli ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Cartoon Survivor

Seikkailupelaajat, huomio! Steamissa on parhaillaan tarjolla -peli täysin ilmaiseksi – mutta vain rajoitetun ajan. Pelin voi lisätä omaan kirjastoonsa maksutta, ja kun sen on kerran lunastanut, se jää pysyvästi omaksi. Ilmaisversio sisältää ensimmäiset kaksi maailmaa ja yhteensä 15 tasoa. Tarjous on voimassa 28. elokuuta 2025 asti, jonka jälkeen peli muuttuu maksulliseksi.

Värikäs selviytymisseikkailu

Cartoon Survivor on kolmiulotteinen seikkailupeli, jossa pelaaja ohjaa sympaattista dodoa, jonka selässä tikittää räjähdysherkkä dynamiittitikku. Peli yhdistää sarjakuvamaisen visuaalisen ilmeen, nopeatempoisen juoksutoiminnan ja haastavat kentät. Tavoitteena on selvitä dinosauruslaumojen, mammuttien, tiikerien ja muiden vaarojen keskellä, samalla keräten kolikoita, pokaaleja ja tähtiä. Kontrollit ovat yksinkertaiset, mutta vaativat tarkkuutta – virhe voi tarkoittaa paluuta alkuun.

Kerättävää ja avattavaa sisältöä

Pelissä ei keskitytä pelkkään selviytymiseen, vaan mukana on myös runsaasti avattavaa sisältöä. Rahalla voi hankkia yli 40 erilaista kostyymiä ja kypärää. Osa niistä on puhtaasti kosmeettisia, kun taas toiset tarjoavat pelillisiä etuja, kuten näkymättömyyden tai nopeusbuustin. Tämä lisää syvyyttä ja antaa syyn palata kenttiin yhä uudelleen.

Positiivista palautetta

Cartoon Survivor on saanut kehuja sen värikkäästä grafiikasta, humoristisesta otteesta ja lyhyisiin pelisessioihin sopivasta rakenteesta. Se tarjoaa kevyttä mutta haastavaa hupia, joka palkitsee tarkkuudesta ja nopeista reaktioista. Jos kaipaat jotain pirteää ja koukuttavaa pelattavaa, tämä on oiva tilaisuus napata peli talteen ilmaiseksi.