Uudet kotimaiset pelit toukokuussa 2025 – avaruusammuskelua, kissakauhua ja moottorikelkkailua Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet kotimaiset pelit toukokuussa 2025 – avaruusammuskelua, kissakauhua ja moottorikelkkailua

Stratogun

Kevät ei tuonut pelkästään allergiaa ja grillikauden avausta, vaan myös kasan uusia ja päivitettyjä suomalaispelejä, jotka todistavat, että kotimainen peliala voi paremmin kuin koskaan. Toukokuu 2025 oli poikkeuksellisen monipuolinen: tarjolla oli kaikkea avaruusammuskeluista moottorikelkkailuun, jousiammuntagolfista visuaaliseen kauhuun, unohtamatta kissapelejä – sekä ihmisille että itse kissoille. Mukana on niin isoja studioita kuin yhden hengen indie-projekteja, ja yhteistä niille on omaperäisyys, kunnianhimo ja halu tarjota pelaajille jotain uutta ja kummallista.

Tässä siis parhaat palat toukokuun pelitarjonnasta – nappaa kahvi ja sukella sekaan.

Stratogun – Avaruuden arkade-klassikko uudessa kuosissa

Horsefly Gamesin on moderni tulkinta 80-luvun arcade-avaruusammuskeluista. Peli tarjoaa nopeatempoista toimintaa, jossa sekunnin murto-osat ratkaisevat elämän ja kuoleman välillä. Pelaajat voivat avata uusia aseita, aluksia ja kykyjä selviytyäkseen vihollislaumoista ja noustakseen tulostaulun kärkeen.

Stratogun on saatavilla :lle, Nintendo Switchille, PlayStation 5:lle ja |S:lle. Peli tarjoaa tiukkaa ohjausta ja palkitsevaa pelattavuutta, joka haastaa mutta koukuttaa.

Kaamos – Pimeyden palapeli

Pepperbox Studiosin on vuoropohjainen roguelike-pulmapeli, jossa pelaajat kohtaavat vihollisia yhdistämällä laattoja ruudukolla. Synkkään keskiaikaan sijoittuva peli kertoo maailmasta, jossa aurinko on kadonnut ja ihmiset taistelevat selviytyäkseen ikuisessa hämärässä.

Kaamos yhdistelee strategiaa ja kekseliästä pulmanratkontaa tavalla, joka tekee jokaisesta siirrosta tärkeän. Synkkä tunnelma ja nopeat pelikierrokset pitävät otteessaan.

Gunbot Diplomacy – Räjähdysherkkää robottitoimintaa

Sleepy Sentryn on ylhäältä kuvattu roguelite-ammuskelu, jossa rakennat oman taistelurobottisi yhdistämällä erilaisia moduuleja ja aseita. Jokainen pelikerta on erilainen, mikä tekee kokemuksesta alati muuttuvan ja uudelleenpelattavan.

Pelissä yhdistyvät kaoottinen toiminta, musta huumori ja yllättävän taktinen lähestymistapa. Potki ydinpalloja, sammuttele tulipaloja liekinheittimellä – kaikkea tätä ja vähän hullumpaakin.

Cats With Standards – Kissojen kauhunovelli

Jestercraftin on visuaalinen kauhunovelli, jossa kissat elävät dystooppisessa maailmassa. Ne etsivät luita, valehtelevat peilikuvilleen ja joutuvat valintojen eteen, jotka vaikuttavat tarinan suuntaan.

Pelin demo antaa esimakua sen synkästä, hämmentävästä ja hienovaraisen vinosta maailmasta. Vahva tunnelma ja omalaatuinen kerronta tekevät siitä erottuvan kokemuksen.

Sledders – Moottorikelkkailun mestariteos

Bonus Stage Publishingin Sledders on realistinen moottorikelkkasimulaattori, jossa vapaalasku, fysiikka ja moninpeli yhdistyvät saumattomasti. Peli kutsuu lumisiin maisemiin – joko yksin tai kaverien kanssa.

Ajotuntuma on tarkka, maisemat kauniita ja kilpailu hurjaa. Jos kaipaat talvista adrenaliinia sohvalta käsin, Sledders on sinun pelisi.

Squad Busters – Sankarit saapuvat

Supercellin Squad Busters sai toukokuussa ison päivityksen, joka toi mukanaan uusia sankareita, kykyjä ja tehtäviä. Pelaajat voivat nyt valita joukkueelleen johtajan ja räätälöidä strategiansa tarkemmin.

Uudistukset tuovat peliin lisää syvyyttä ja vaihtelua – juuri sitä, mitä aktiiviset pelaajat ovat kaivanneet.

Without a Dawn – Psykologinen kauhunovelli

Jesse Makkosen on synkkä visuaalinen kauhutarina, joka leikittelee ihmismielen rajamailla. Peli käyttää pseudo-ASCII-taidetta luodakseen aavemaisen ja omaperäisen visuaalisen ilmeen.

Tarina on filosofinen ja tunnelma kouraiseva. Jos kaipaat kauhua ilman verikekkereitä mutta täynnä eksistentiaalista painetta, tämä on sinulle.

Cat Cha Cha – Kissojen oma peli

Carillon Gamesin on suunniteltu viihdyttämään kissoja – kyllä, niitä oikeita. Mobiilipeli muuttaa tabletin tai puhelimen tassumaiseksi leikkikentäksi, jossa kissat voivat jahdata liikkuvia kohteita.

Hauskaa ja stimuloivaa ajanvietettä lemmikille – ja yhtä paljon hupia myös omistajalle. Peli on saatavilla iOS-laitteille.

Bow Course – Jousiammuntagolfia VR:ssä

Korpi Gamesin Bow Course – tuo golfia ja jousiammuntaa yhteen VR-maailmassa. -laitteille julkaistu peli tarjoaa realistista nuolifysiikkaa ja yhdeksän erilaista haastetta.

Tuloksena on koukuttava yhdistelmä urheilua, tarkkuutta ja kevyttä kisailua kavereiden kanssa.

The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista

The Division: Resurgence

on julkaissut Tom Clancy’s -toimintapelin myös :lle. Aiemmin – ja -laitteilla nähty free-to-play-peli on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista sekä Ubisoft Connectista.

Resurgence sijoittuu samaan lähitulevaisuuden New Yorkiin kuin sarjan aiemmat osat, mutta kertoo täysin uuden tarinan uusien hahmojen ja vihollisryhmittymien kautta. Pelaaminen yhdistelee kolmannen persoonan toimintaa, roolipelielementtejä ja looter shooter -mekaniikkoja, joissa varusteiden kerääminen ja hahmon kehittäminen ovat keskeisessä roolissa.

Pelin avoimeen maailmaan voi lähteä yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa. Tarjolla on sekä tekoälyä vastaan käytäviä tehtäviä että PvP-kohtaamisia.

PC-versio on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten kaikkea tulevaa sisältöä ei ole vielä mukana. Ubisoft aikoo laajentaa peliä säännöllisesti uusilla pelikausilla. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, ja jokainen kausi jakautuu kuuden viikon sisältöpäivityksiin.

PC-vaatimukset

Pelin minimivaatimuksiin kuuluvat Intel Core i5-8400- tai AMD Ryzen 5 3400G -suoritin, 8 gigatavua RAM-muistia sekä Intel UHD 630 -näytönohjain. Suositeltu kokoonpano sisältää vähintään Intel Core i7-8700K- tai AMD Ryzen 5 3600 -prosessorin sekä GeForce GTX 1660 Ti- tai Radeon RX 5600 XT -näytönohjaimen. Ubisoftin mukaan näillä laitteistoilla peli kykenee parhaimmillaan 4K-resoluutioon 60 kuvan sekuntinopeudella.

The Division Resurgence on nyt pelattavissa ilmaiseksi PC:llä, iOS:llä ja Androidilla. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus

Suomalaisen pelialan kuukausittainen Good Game News from Finland -uutiskirje on julkaistu. Heinäkuu oli alan osalta poikkeuksellisen hiljainen lomakauden vuoksi, mutta täysin uutisitta kuukausi ei jäänyt.

Kuukauden merkittävimpiin uutisiin lukeutuu Nitro Gamesin noin 2,1 miljoonan euron kehityspalvelusopimus nimeämättömän eurooppalaisen pelijulkaisijan kanssa. Sopimus koskee vielä julkistamatonta mobiiliräiskintäpeliä, ja aiempien tilausten kanssa yhteistyön kokonaisarvo nousee noin 4,1 miljoonaan euroon.

Samalla Nitro Games kertoi siirtäneensä Autogun Heroes -pelin mobiiliversion kehitys- ja julkaisuvastuun tamperelaiselle Hyperkanille. Nitro säilyttää pelin immateriaalioikeudet, mutta voi järjestelyn ansiosta keskittää resurssejaan uusiin mobiiliprojekteihin.

Uusia suomalaispelejä Steamissa

Heinäkuussa nähtiin myös useita suomalaisia pelijulkaisuja ja päivityksiä.

Steamissa julkaistiin muun muassa:

  • Warena, jonka taustalla on alkuperäisen Angry Birdsin kehittäjiin kuuluva Tuomas Erikoinen.
  • Taival, Bonobo Softwaren avoimen maailman toimintaroolipeli, joka saapui varhaiseen julkaisuun.
  • Forsaken Realms: Vahrin’s Call, Titan Rocin ensimmäinen peli.

Lisäksi taktinen rikkoi jo puolen miljoonan pelaajan rajan ja sai uutta lisäsisältöä.

Elokuun lopulla Steamin Early Accessiin puolestaan saapuu DIRTNAP, joka yhdistää Wormsin hengessä täysin tuhoutuvat kentät reaaliaikaiseen moninpelitoimintaan.

Suomalaispelit näkyvästi esillä Gamescomissa

Suomalaispelit ovat jälleen vahvasti mukana Gamescom 2026 -messuilla Kölnissä.

Neogames järjestää tuttuun tapaan Nordic All Stars -yhteisosaston, jossa nähdään useita suomalaisia studioita ja pelialan organisaatioita. Mukana ovat esimerkiksi Dreamloop Games, VRKiwi, Kokoon Games, Simucube, Neon Cocoa, ja useita muita kotimaisia toimijoita.

Messuilla nähdään myös poikkeuksellisen korkean tason suomalaisedustus, sillä Euroopan komission johtava varapuheenjohtaja Henna Virkkunen osallistuu tapahtumaan ensimmäistä kertaa ja pitää puheenvuoron EU:n pelialastrategiasta.

Vaikka heinäkuu oli uutisrintamalla tavallista rauhallisempi, suomalainen peliala jatkaa syksyä kohti vahvassa vireessä niin uusien julkaisujen, kansainvälisten messujen kuin merkittävien liiketoimintasopimustenkin siivittämänä.