Uudet mutantit tulossa! Marvelin X-Men saa nuorekkaan rebootin Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet mutantit tulossa! Marvelin X-Men saa nuorekkaan rebootin

Studios on virallisesti käynnistänyt uuden -elokuvan suunnittelun ja tällä kertaa luvassa on raikkaampi, nuorekkaampi ja aivan selvästi uuden sukupolven mutanttijengi.

Marvel-pomo Kevin Feige ja ohjaajaksi valittu Jake Schreier kertoivat, että uusi X-Men-elokuva tulee keskittymään vahvasti nuoriin hahmoihin ja heidän keskinäisiin suhteisiinsa. Tavoitteena on heijastaa sarjakuvien alkuperäistä henkeä, jossa mutantit edustavat nuorten ulkopuolisuutta, erilaisuutta ja kasvukipuja, supersankarikriiseillä höystettynä, tietenkin.

Käsikirjoittajana toimii Michael Lesslie, jonka kynästä syntyi myös Nälkäpelien uusimman elokuvan käsikirjoitus. Kyseessä ei siis ole pelkkä räiskintäfestivaali, vaan luvassa on myös tunne-elämän mutkia ja identiteettipohdintaa ja kaikki Marvelin mittakaavalla.

Uusi X-Men-elokuva nähdään vasta vuonna 2028, Avengers: Secret Warsin jälkeen. Mutta spekulaatiot käyvät kuumina, voisiko uusia mutantteja vilahtaa jo multiversumin sekoiluissa vuoden 2027 jättileffassa? Marvel ei sulje mahdollisuutta pois.

Sillä välin mutanttifanit saavat vielä kerran nähdä vanhan kaartin valkokankaalla: Patrick Stewart, Ian McKellen ja mahdollisesti Hugh Jackman tekevät paluun -elokuvassa. Mutta pian on aika siirtyä seuraavaan sukupolveen ja antaa uusien sankarien loistaa.

Avengers: Doomsday -traileri säväytti CinemaConissa Kommentit pois päältä artikkelissa Avengers: Doomsday -traileri säväytti CinemaConissa

ja ovat räjäyttäneet pankin CinemaCon 2026 -tapahtumassa esittelemällä ensimmäisen virallisen trailerin odotetusta -elokuvasta. Vaikka traileria ei ole vielä julkaistu verkossa, paikan päällä ollut kansainvälisempi media IGN on raportoinut sen järisyttävästä sisällöstä.

Traileri vahvistaa, että :n uusi suurkonna on Robert Downey Jr:n esittämä Doctor Doom. Materiaali alkaa näkymällä Xavierin instituutista ja Doomin pahaenteisellä monologilla: ”Jotain on tulossa, jotain mitä emme ehkä pysty estämään.”

Shokeeraava loppu: Kapteeni Amerikka palaa

Trailerin loppu on saanut yleisön haukkomaan henkeään. Kun Thor (Chris Hemsworth) toteaa heidän tarvitsevan ihmeen Doomin voittamiseksi, varjoista kuuluu tuttu ääni: ”Hey pal.”

Ruutuun astuu Chris Evansin esittämä Steve Rogers. Hän näyttää rähjäisemmältä kuin koskaan, hiukset pitkinä ja partaisena. Suurin yllätys koetaan, kun Rogers kutsuu Mjolnir-vasaran Thorin kädestä omaansa. Tämä vahvistaa fanien pitkäaikaisen toiveen alkuperäisen Kapteeni Amerikan paluusta.

Milloin traileri julkaistaan verkossa?

Studios ei ole vielä vahvistanut verkkojulkaisun ajankohtaa. Arvaukset viittaavat siihen, että se saatetaan nähdä toukokuun lopussa The Mandalorian and Grogu -elokuvan teatteriensi-illan yhteydessä.

Elokuva on parhaillaan jälkituotannossa, ja sen jatko-osa on jo esituotantovaiheessa.

Martin Scorsese piipahtaa Star Warsissa – Ohjaajalegenda esiintyy The Mandalorian and Grogu -elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Martin Scorsese piipahtaa Star Warsissa – Ohjaajalegenda esiintyy The Mandalorian and Grogu -elokuvassa

Uusi traileri elokuvalle The Mandalorian and Grogu tarjoaa vilauksen galaksin ehkä yllättävimmästä vierailijasta: ohjaajalegenda Martin Scorsesestä. 83-vuotias mestari kuullaan elokuvassa ardennialaisena kauppiaana, jolla on tietoa huttiklaanista. Mukanaolo on vahvistettu Lucasfilmin ja Disneyn toimesta.

Scorsesen cameo ei ole ensimmäinen laatuaan arvostetuilta auteur-ohjaajilta, kun muistetaan, että myös on nähty -maailmassa. Silti Scorsesen hyppy mukaan tuntuu erityisen kutkuttavalta, kun ottaa huomioon hänen kuuluisat kommenttinsa -elokuvista. Vuonna 2019 The Irishman -kiertueella hän totesi, etteivät Marvel-filmit ole “cinemaa”, mikä sytytti vuosia kestäneen nettiväännön.

Scorsese on sittemmin tarkentanut, ettei hän vähättele tekijöiden osaamista, vaan kyse on hänen mukaansa taiteellisesta riskistä ja ilmaisunvapaudesta, joita franchise-koneisto harvoin sallii. Silti nyt hän astuu osaksi yhtä elokuvahistorian suurimmista franchiseista, Star Warsia. Ironia? Ehkä. Sovinnon ele? Mahdollisesti.

Elokuvan ohjaa Jon Favreau, joka on aiemminkin osoittanut arvostavansa Scorsesen perintöä. Ja jos elokuvahistoriaa katsoo pidemmälle, yhteys ei ole täysin uusi. George Lucas on vuosien varrella tukenut Scorsesen projekteja ja elokuvakoulutusta. Galaksit eivät siis ole niin kaukana toisistaan kuin voisi luulla.

The Mandalorian and Grogu saa ensi-iltansa 22. toukokuuta ja keskustelu Scorsesesta, sekä Star Warsista käy kuumana jo ennen kuin valomiekat ehtivät syttyä.