Uudet prototyypit klassisista PlayStation 1 -peleistä Spyro: The Year of the Dragon ja Crash Bash paljastettu Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet prototyypit klassisista PlayStation 1 -peleistä Spyro: The Year of the Dragon ja Crash Bash paljastettu

Crash Bandicoot

Kaksi aiemmin julkaisematonta prototyyppiä klassisista PlayStation 1 -peleistä, Spyro: The Year of the Dragon ja Crash Bash, on löydetty verkosta.

Nämä prototyypit, jotka löydettiin Spyro-sisällöntuottaja Hwd405:n toimesta, tarjoavat kiehtovan katsauksen näiden rakastettujen pelien kehitysprosessiin.

Erityisen mielenkiintoinen on Spyro: The Year of the Dragonin prototyyppi, joka on peräisin 4. syyskuuta 2000. Vain 10 päivää ennen lopullista versiota prototyypissä on edelleen huomattavia eroja verrattuna vähittäiskauppaversioon. Näihin eroihin kuuluvat täysin erilainen ääniraita, puuttuvat äänitehosteet, muutetut objektien sijoittelut ja muutokset välivideoihin. Prototyypissä on myös tietoja aikaisemmista versioista, mukaan lukien testitaso kenguruhahmo Sheilalle, näyttäen hänen alkuperäisen konseptitaiteensa sarvineen.

Mikäli upotus ei näy, voit tarkastaa sen täältä.

Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun

PlayStation Plus

PlayStation Plus -jäsenet saavat helmikuussa neljä uutta peliä pelattavaksi 3. helmikuuta alkaen aina maaliskuun 2. päivään asti. Valikoima on monipuolinen ja sisältää nyrkkeilyä, selviytymistä, scifiä ja lentokoneiden hurjaa lentelyä.

Undisputed vie pelaajan nyrkkeilykehään PS5:llä. Tässä realistisessa nyrkkeilysimulaattorissa voi rakentaa oman hahmon, säätää tyylin ja ominaisuudet 70+ lisensoidulla nyrkkeilijällä ja nousta amatööristä maailmanmestaruuteen Career Modessa. Kehässä riittää jännitystä ja kolhuja!

Subnautica: Below Zero sukeltaa arktisen planeetan kylmiin vesiin PS5:llä ja PS4:llä. Pelaajan tehtävä on selviytyä, tutkia ja rakentaa, kun hän yrittää selvittää, mitä tapahtui hänen siskolleen. Vaarallisia otuksia ja jäätäviä yllätyksiä riittää, joten tarkkaavaisuus on pakollista.

Ultros yhdistää tieteisfiktiota, omaperäistä taidetta ja rauhoittavaa puutarhanhoitoa. Lähitaistelu avaruusolioita vastaan yhdistyy kasvien hoitoon ja uusien reittien avaamiseen tarinan eri vaiheissa. PS4 ja PS5 saavat nauttia tästä eklektisestä kokemuksesta.

Ace Combat 7: Skies Unknown antaa PS4-pelaajille mahdollisuuden hypätä lentokoneen ohjaimiin ja taistella taivaalla henkeäsalpaavissa dogfight-taisteluissa. Valitse moderni tai futuristinen hävittäjä ja koe adrenaliinia täynnä oleva lentoseikkailu, jossa taito ratkaisee.

Helmikuu tarjoaa siis PlayStation Plus -jäsenille monipuolisen paketin niin nyrkkeilyn, seikkailun, scifin kuin lentopelien ystäville kotisohvalta.

Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin

IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.

Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.

Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.

Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.

Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.