Uusi Battlefield panostaa täysillä tuhoon – räjähdysten keskellä syntyy uusia pelitapoja Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Battlefield panostaa täysillä tuhoon – räjähdysten keskellä syntyy uusia pelitapoja

-sarjan tunnusmerkki – massiivinen ympäristön tuhoutuminen – on saamassa uuden, entistä kunnianhimoisemman ulottuvuuden seuraavassa pelissä. esitteli tuoreessa Battlefield Labs Community Update –julkaisussa ja ennakkovideolla, miten pelaajat voivat muovata taistelukenttää kirjaimellisesti omien räjähteidensä voimalla.

Pre-alfa-videolla nähdään, kuinka rakennuksen seinä romahtaa räjähdyksen voimasta ja paljastaa uuden kulkureitin. Pelaajat voivat murtaa seiniä, ampua tiensä esteiden läpi ja käyttää syntynyttä raunioita suojanaan. Tarkoituksena on antaa pelaajalle vapaus luoda, tuhota – ja ennen kaikkea yllättää vastustaja.

DICE kertoo rakentavansa tuhoutumista selkeän visuaalisen ja äänellisen kielen varaan, jotta pelaajat tietävät, mitä voi hajottaa ja miten. Räjähteet, mutta myös luodit, jättävät jälkensä rakenteisiin, ja pelimaailma reagoi dynaamisesti tekoihin.

Rakennamme tuhosta keskeisen osan Battlefield-kokemusta. Tavoitteenamme on luoda intuitiivinen, hauska ja palkitseva peliympäristö, jossa voit todella muokata ympäristöäsi. – DICE kertoo.

Tämä ”” -lempinimellä kulkeva peli sijoittuu nykyaikaiseen ympäristöön, ja sen julkaisua odotetaan :n tilikauden 2026 aikana – eli huhtikuun 2025 ja maaliskuun 2026 välillä. Tarkka päivämäärä ei ole vielä tiedossa, mutta yksi asia on varmaa: DICE panostaa tällä kertaa kunnolla tuhon estetiikkaan ja pelimekaniikkaan.

Phantom Blade Zero myynyt neljä miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero myynyt neljä miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä

Toimintaroolipeli on saanut lentävän lähdön. Pelin kehittäjä ja julkaisija kertoo, että peliä on myyty jo yli neljä miljoonaa kappaletta vain kolmen ensimmäisen päivän aikana. Myös -pelaajien määrä on noussut huippulukemiin, mikä kertoo selvästi, että kiinalaistyyliselle miekkatoiminnalle riittää kysyntää.

Steamissa peli keräsi parhaimmillaan peräti 822 361 samanaikaista pelaajaa. Lukema nostaa Phantom Blade Zeron muun muassa 6:n ja Marvel Rivalsin kaikkien aikojen pelaajahuippujen edelle. Julkaisun jälkeen peliä pelasi Steamissa parhaimmillaan lähes 400 000 ihmistä samanaikaisesti.

S-Game kiitti pelaajia menestyksestä sosiaalisessa mediassa. Yhtiön jakamassa julkaisukuvassa nostettiin esiin myös pelin arvosanat: Metacriticissä keskiarvo on 88 pistettä ja Steamissa käyttäjäarvosana on 89 prosenttia.

Phantom Blade Zero ammentaa inspiraatiota kiinalaisesta wuxia-perinteestä, jossa taistelulajit ja fantasia yhdistyvät. Pelaaja ohjaa Soul-nimistä salamurhaajaa, joka joutuu selvittämään nimensä murhasyytösten jälkeen. Näyttävän miekkataistelun ja historiallisen fantasiamaailman lisäksi pelissä on mukana myös kamppailulajilegenda Donnie Yen.

Neljä miljoonaa myytyä kappaletta kolmessa päivässä on melkoinen saavutus. Näyttää siltä, että pelaajat ovat löytäneet uuden suosikin, eikä pelkkä näyttävä miekkailu ole jäänyt markkinointipuheiden varaan.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu.  6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.