Uusi Dead Space -peli ilmestyy alustavasti ensi vuoden lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Dead Space -peli ilmestyy alustavasti ensi vuoden lopulla

Dead Space

EA on parhaillaan kehittämässä uutta -peliä, joka ilmestyy aikaisintaan ensi vuoden alussa. Peli on vuoden 2008 alkuperäisen Dead Space -pelin uusinto ja sen on tarkoitus käynnistää pelisarja uudelleen.

Peli on luotu täysin uudelleen Frostbite -pelimoottorin ylle ja se tulee ilmestymään uuden sukupolven 5 ja sekä S -konsoleille ja :lle. Kehittäjä lupailee pelin tekevän kunniaa alkuperäiselle, mutta joitain toimimattomia osia tullaan jättämään pelistä pois.

Alustavasti kehittäjän odotetaan julkaisevan lisätietoja ennen tämän vuoden loppua. Tuloillaan saattaa olla ensimmäinen pelin tai tarkempi julkaisuajankohta.

Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion

Vuoden 1988 kolikkopeliklassikko tekee näyttävän paluun. on nyt julkaistu :lle Steamissa, ja peliä myydään lanseerausalennuksella noin 16,50 eurolla. Julkaisijana ja kehittäjänä toimii , ja alkuperäisen pelin takana oli .

Alkuperäinen nousi kulttimaineeseen omalaatuisella maailmallaan ja kekseliäällä kenttäsuunnittelullaan. Uusintaversio pyrkii säilyttämään saman tunnelman, mutta tuo mukaan modernit päivitykset. Luvassa on muun muassa kokonaan uudistettu karttarakenne, uusi elinjärjestelmä sekä muita tuoreita pelimekaniikkoja, jotka on suunniteltu nimenomaan tätä versiota varten.

ei kuitenkaan tyydy pelkkään pintaremonttiin. Mukana on täysin uusi viides maailma, joka on saanut inspiraationsa Uuden-Seelannin Kaikouran alueesta. Alue sisältää neljä kenttää ja uuden pomovastuksen, massiivisen WORMAGEDDONin, joka on suunniteltu erityisesti tätä uusintaversiota varten.

Pelaajat seuraavat jälleen TIKI-kiivin matkaa halki rehevien metsien, karujen rannikoiden ja mystisten luolastojen pelastaakseen ystävänsä ja rakkaansa PHEE-PHEEn. Bitobit kertoo haluavansa kunnioittaa Taiton perintöä ja tuoda klassikon uuden sukupolven ulottuville, samalla kun vanhat fanit pääsevät kokemaan nostalgian uudelleen, tällä kertaa ilman kolikkopelin jonotusjonoa.

Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa

Xbox on ilmoittanut maaliskuun uutuuslisäyksistä Xbox Game Passiin, ja tarjolla on pelejä niin konsoleille, PC:lle, pilveen kuin käsikonsolille. Mukana on useita Euroopassa kehitettyjä pelejä, kuten tšekkiläisen Warhorse Studiosin Kingdom Come: Deliverance II, brittiläisen Codemastersin Sports , ruotsalaisen Wishfullyn Planet of Lana II: Children of the Leaf sekä puolalaisen REDin Cyberpunk 2077.

Kuukauden alussa, viikolla 2. maaliskuuta, Game Passiin saapuvat muun muassa Final Fantasy III (3.3.), Kingdom Come: Deliverance II (3.3.), to a T (4.3.), F1 25 (4.3.) ja Planet of Lana II: Children of the Leaf (5.3.). Pelejä voi pelata pilvestä, Xbox Series |S:llä, käsikonsolilla ja PC:llä riippuen julkaisusta.

Viikolla 9. maaliskuuta nähdään Construction Simulator (10.3.), Cyberpunk 2077 (10.3.) sekä : (12.3.), joista Hollow Knight laajentaa saatavuutta myös käsikonsolille. Viikolla 16. maaliskuuta Game Passiin liittyy Gabby’s Dollhouse: Ready to Party (17.3.).

Lisäksi on nyt saatavilla -tilaajille, ja peli tukee myös pilvipelaamista.

Xbox Game Pass tarjoaa näin entistä laajemman valikoiman pelejä, joista löytyy seikkailua, kilpa-ajoa, roolipelejä ja jopa lasten sisältöä, eli jokaiselle jotakin ilman lisähintaa.