Uusi Doom-elokuva saapuu tänä syksynä – ei kuitenkaan elokuvateattereihin asti Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Doom-elokuva saapuu tänä syksynä – ei kuitenkaan elokuvateattereihin asti

-saaga on saamassa uuden elokuvan kun ilmestyy myöhemmin tänä syksynä. Elokuvateattereihin se ei kuitenkaan saavu lainkaan, vaan suoraan videolle. Elokuvan tuotannosta vastaa Universalin oma tuotantoyhtiö .

https://www.youtube.com/watch?v=DinN__0fBj0

Elokuvassa ryhmä sotilaita vastaa Marsin kuulta saapuvaan hätäkutsuun, mutta löytävätkin vain hirviöitä jotka uhkaavat maanpäällisellä helvetillä. Toimintapläjäyksen vastaavina tuottajina toimivat Lorenzo Di Bonaventura (Bumblebee, Doom) ja John Wells (Animal Kingdom). Käsikirjoituksesta ja ohjauksesta vastaa Tony Giglio (S.W.A.T.: Under Siege) ja sitä tähdittävät Amy Manson (Atlantis), Dominic Mafham (Ophelia), Luke Allen-Gale (Dominion), Nina Bergman (The Car: Road to Revenge).

Dwayne Johnsonin tähdittämä ensimmäinen Doom-elokuva ilmestyi vuonna 2005.

Doom pelataan nyt laatikosta – Limited Run Games julkaisee erikoispainoksen Kommentit pois päältä artikkelissa Doom pelataan nyt laatikosta – Limited Run Games julkaisee erikoispainoksen

Klassisen –pelisarjan ystäville on luvassa todellinen herkkupala. on ilmoittanut julkaisevansa useita fyysisiä versioita Doom + -kokoelmasta – mutta yksi niistä vie koko ilmiön uudelle tasolle.

Erikoisin julkaisu kantaa nimeä ”Will It Run Edition”, viitaten Doom-fanien ikoniseksi vitsiksi muodostuneeseen tapaan saada peli toimimaan mitä oudoimmilla laitteilla. Ja kyllä – tämä versio sisältää laatikon, joka voi oikeasti pyörittää Doomia.

Hintaa tällä helmiäisharvinaisuudella on 666,66 dollaria ja kappalemäärä on rajoitettu juuri 666:een – luonnollisesti.

Paketti sisältää:

  • Doom + Doom II -pelit kaikille alustoille (, , + -koodi)
  • Keräilykortteja
  • Kasettisoundtrackin
  • Cacodemon-patsaan
  • Käsikonsolin, joka toimii ja pyörittää Doomia
  • Sekä itse laatikon, joka myös kykenee pyörittämään peliä

Jos tämä kuulostaa liikaa hyvältä (tai hullulta) ollakseen totta – niin siltä se vähän vaikuttaakin. Rajoitettu määrä ja huima hinta tarkoittavat, että kokoelma myydään todennäköisesti loppuun välittömästi.

Ennakkotilaukset avautuvat perjantaina 18. huhtikuuta ja sulkeutuvat 18. toukokuuta.

DOOM ja DOOM II saivat uuden päivityksen – SIGIL II nyt virallisesti mukana Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM ja DOOM II saivat uuden päivityksen – SIGIL II nyt virallisesti mukana

Bethesdan ja Nightdive Studiosin julkaisema + -remasterointi on saanut kolmannen päivityksensä, ja mukana tulee kauan odotettu lisäys: John Romeron SIGIL II on nyt virallisesti osa pelipakettia.

Alkujaan elokuussa 2024 julkaistu uusittu versio toi klassiset DOOM-pelit uudelle sukupolvelle parannellulla grafiikalla, ristiinpelattavalla moninpelillä ja helpoilla modausmahdollisuuksilla. Uusin päivitys vie pakettia taas askeleen eteenpäin.

Päivitys 3 tuo mukanaan:

  • SIGIL II: John Romeron uusin DOOM-lisäosa sisältyy nyt virallisesti pelivalikkoon, eikä sitä tarvitse enää etsiä erillisenä modina.
  • Korjauksia useisiin kaatumis- ja ääniongelmiin, erityisesti modien yhteensopivuuteen liittyen.
  • PS4- ja -versiot saivat lisätilaa modien latauksille: PS4:lle nyt 5GB ja PS5:lle peräti 20GB.

On kuitenkin hyvä huomioida, että SIGIL II:n modiversion tallennukset eivät toimi uuden virallisen version kanssa. Modiversio pysyy kuitenkin edelleen saatavilla niille, jotka siihen ovat jo tarttuneet.

Päivitys on ladattavissa nyt kaikille alustoille, mukaan lukien , One, Xbox Series X|S, PS4, PS5 ja Nintendo .