Uusi kotimainen mobiilipeli vie suomalaista saunakulttuuria maailmalle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi kotimainen mobiilipeli vie suomalaista saunakulttuuria maailmalle

Mikäpä olisikaan suomalaisempaa, kuin halonhakkuu ja saunan lämmittäminen? Tuore kotimainen Sauna Pro -mobiilipeli haastaa pelaajan lämmittämään saunan täydelliseen lämpötilaan.

Kirves käteen ja saunapuita pienimään. Yksinkertaisesta pelimekaniikasta huolimatta puiden hakkaaminen on haastavampaa, kuin miltä näyttää. Samaan aikaan on huolehdittava siitä, ettei kiukaassa tuli pääse sammumaan. Klapit palavat pesässä nopeasti, joten uusia puita tulee hakata yllättävän ripeästi. Kun kiusakivet hehkuvat tarpeeksi punaisena, voi saunomisen aloittaa. Kiukaan kohdelämpötila on sattumanvaraisesti 70 ja 120 asteen välillä.

Saunan ja pelin erikoisuus piilee siinä, ettei kyseessä ole ihan tavallinen puukiuas. Tässä Jounistudiosin kehittämässä saunasimulaattorissa lämmitetään perinteistä Aitokiuasta, jossa hormin pelti pitää muistaa avata ennen tulen sytyttämistä ja niin ikään laittaa kiinni ennen löylyjen heittämistä. Jos savua pääsee saunaan, niin damage-mittari värähtää. Juuri tämä erikoisuus on herättänyt ihmetystä ainakin Reddit-keskustelufoorumin kommenttien perusteella.

Tämä oli minulle ihan uutta tietoa, aina oppii uutta.

eräs käyttäjä kommentoi Redditissä

Mitään tarkkaa mittaria saunan lämpötilalle ei anneta, joten lämpötila tulee päätellä kivien hehkumisen perusteella. Kun luulet lämmittäneesi saunan täydellisesti, voit aloittaa löylyn heittämisen. Peli antaa suoran kommentin siitä, kuinka lämmitys onnistui.

Yksinkertaisesta pelimekaniikasta huolimatta Sauna Pro on koukuttava ja sopii lyhyeen ja antoisaan pelihetkeen. Peli sopii erityisesti hieman varttuneemmille saunanlämmittäjille, jotka eivät halua käyttää useita tunteja mobiilipelien parissa.

Sauna Pro -mobiilipelissä huokuu samanlainen retrotunnelma, kuin esimerkiksi Hoya Horrorin kehittämässä Sauna 2000 -videopelissä. Tästä saa kiittää pelin miellyttävää grafiikkaa ja taustamusiikkia, joka tuo mieleen 90-luvun lauantaisaunat. Pelimusiikin on luonut Son Sakari.

Apple-käyttäjät joutuvat nuolemaan näppejään, sillä Jounistudiosin kehittämä saunapeli on ladattavissa toistaiseksi ainoastaan Android -laitteille Google Play -kauppapaikasta. Pelin ikäraja on 7.

Jounistudios on kälviäläinen pieni pelipaja, joka on aiemmin julkaissut Keep The House Warm -indiepelin Steam-käyttäjille.

Sword of the Sea vie pelaajat aaltojen arvoituksiin Kommentit pois päältä artikkelissa Sword of the Sea vie pelaajat aaltojen arvoituksiin

Uusi pelielämys odottaa seikkailunhaluisia. Sword of the Sea on nyt saatavilla PlayStation 5:lle ja PC:lle Steamissä. Giant Squid -studion kehittämä peli yhdistää surffauksen, pulmapähkinät ja kauniit maisemat tavalla, joka tekee pelistä yhtä aikaa rentouttavan ja haastavan.

Pelin ytimessä on veden palauttaminen kuivuuteen joutuneeseen maailmaan. Pelaajat kulkevat laajassa avoimessa maailmassa, ratkaisevat pulmia ja hallitsevat temppuja matkallaan herättääkseen kuolleen meren eloon. Matka tarjoaa niin visuaalista ilotulitusta kuin aivojumppaa, ja jokainen aalto tuo mukanaan uuden yllätyksen.

Sword of the Sea on saanut jo kiitosta tunnelmastaan ja pelattavuudestaan, ja virallisella palkintotrailerilla pelin saavutukset nousevat esiin. Se tarjoaa niin rauhallisia hetkiä aaltojen keskellä kuin adrenaliinia pulmien ratkaisussa.

Pelin voi ladata nyt suoraan Steamistä tai PS5:n PlayStation Storesta. Tämä seikkailu sopii niille, jotka kaipaavat peliin sekä sydämen sykettä että silmien iloa.

Battlefield 6 herättää Labs-ohjelman henkiin Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 herättää Labs-ohjelman henkiin

Battlefield 6:n kehittäjät polkaisevat legendaarisen Battlefield Labs -testiohjelman takaisin käyntiin, ja tarkoitus on tarjota pelaajille suora väylä vaikuttaa pelin tulevaisuuteen. Ensimmäinen uusi testisessio järjestetään 2. joulukuuta, ja tällä kertaa pöydälle nostetaan erityisesti tulevan 9. joulukuuta päivityksen sisältöjä aina äänikorjauksista verkkoparannuksiin ja taistelumekaniikan hienosäätöihin.

Testit pidetään alkuun vain PC:llä EA Appin ja Steamin kautta, ja ne jaetaan kahteen aikavyöhykkeeseen. NA-palvelimilla pelataan klo 4–6 PST ja EU-palvelimilla klo 19–21 CET. Tarkoitus on kerätä nopeasti palautetta eri osa-alueista ennen kuin muutokset päätyvät varsinaiseen peliin. Tuttuun tapaan osallistujia muistutetaan siitä, että koko hommaa koskee salassapitosopimus. Ilmeisesti edelliskertojen vuotokarnevaalit ovat tuoreessa muistissa.

Kehittäjien mukaan Labs on nyt kehittynyt kokeilualustaksi, jossa voidaan testata myös kunnianhimoisempia ideoita: uusia karttaluonnoksia, pelin rytmitystä, tiimikokojen vaihtelua ja jopa ajoneuvokeskeisiä asetelmia. Karttojen koko ja tempo ovat olleet pelaajien ämpärillinen murheita jo pitkään, joten testit lupaavat olla tärkeä kanava siihen, miten pelin perusrakennetta tulevaisuudessa rukataan.

Labsissa voidaan jatkossa nähdä kaikkea prototyyppimekaniikoista ympäristömuutoksiin ja jopa tulevien kausien sisältöihin ennen niiden lukkoon lyömistä. Pelaajien tehtävä on antaa suoraa ja nopeaa palautetta, joskus suunnitelluissa testeissä, joskus pikaisissa ”drop-in” -sessioissa, jotka syntyvät kehitystiimin tarpeiden mukaan.

Battlefieldin kehityksessä Labsista on tulossa pysyvä ja tärkeä työkalu. Nyt jää vain nähtäväksi, kuinka paljon pelaajien ääni muovaa sarjan seuraavaa suurta askelta ja pysyvätkö näppärimmätkään vuotajat tällä kertaa nahoissaan.