Uusi kuningas on saapunut – Realme GT 7 laittaa muut lippulaivat polvilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi kuningas on saapunut – Realme GT 7 laittaa muut lippulaivat polvilleen

Realme GT 7

Realme on taas vauhdissa – ja tällä kertaa se tähtää suoraan huipulle. Uusi Realme GT 7 ei tyydy olemaan yksi vaihtoehto muiden joukossa, vaan julistaa avoimesti: nyt mennään ohi oikealta. Tässä älypuhelimessa yhdistyvät huipputason suorituskyky, jättiakku ja supernopea lataus, eikä hinnasta ole vielä edes puhuttu.

Aloitetaan sydämestä – eli suorittimesta. GT 7 tuo Eurooppaan ensimmäisenä uuden sukupolven MediaTek Dimensity 9400e -huippupiirin, joka pyörittää raskaimmatkin pelit ja sovellukset silkkisen sulavasti. Tehosta kertoo jotain se, että puhelin paukuttaa AnTuTu-testissä yli 2,25 miljoonaa pistettä. Ei siis mikään sunnuntaikapula, vaan ihan kärkikastia Euroopan tehokkaimpien Android-puhelinten listalla.

Suorittimen teho ei tietenkään riitä yksin – pitää olla virtaa. Sitä löytyy, ja kunnolla: 7 000 milliampeeritunnin akku on lippulaivapuhelimissa harvinaisuus. Vielä harvinaisempaa on, että näin massiivinen akku latautuu 120 watin teholla täyteen vain 40 minuutissa. Käytännössä puoli akkua riittää koko päiväksi, joten huoli virran loppumisesta kuuluu menneisyyteen.

Perinteisesti isot akut ja nopeat lataukset eivät ole olleet kavereita – turvallisuussyistä. Mutta realme on ottanut tämänkin haasteen haltuun. TÜV Rheinlandin sertifioima tekniikka varmistaa, että akku ei ole vain tehokas, vaan myös turvallinen ja pitkäikäinen. Optimointi näkyy muun muassa kennorakenteessa ja älykkäässä energianhallinnassa, jotka mahdollistavat ennennäkemättömän yhdistelmän: nopeutta, kestävyyttä ja turvallisuutta samassa paketissa.

Tehoa riittää myös pelikäyttöön. GT 7 hyödyntää realmen omaa GT Boost -teknologiaa, joka nostaa pelien ruudunpäivitysnopeuden huikeaan 120 fps:ään. Tämä ei ole pelkkä myyntipuhe – puhelin pitää pintansa myös pitkillä pelisessioilla. Ja kun peli kuumenee, puhelin ei. Grafeenipohjainen IceSense-jäähdytys levittää lämpöä tasaisesti 360 asteen alueella, pitäen laitteen viileänä jopa intensiivisessä tehokäytössä.

Eikä tässä vielä kaikki. Lisää yksityiskohtia ja herkkuja on luvassa 27. toukokuuta Pariisissa, kun realme GT 7 esitellään virallisesti yleisölle. Mutta jo nyt on selvää: realme ei tähtää kakkossijalle – se tulee ottamaan kruunun.

Polar Loop tuo älykellon ominaisuudet ilman näyttöä ja tilausmaksua Kommentit pois päältä artikkelissa Polar Loop tuo älykellon ominaisuudet ilman näyttöä ja tilausmaksua

Polar laajentaa aktiivisuusrannekkeiden valikoimaansa uudella Polar Loop -laitteella, joka muistuttaa Whoopia mutta ilman erillistä tilausmaksua. Loop mittaa sydämen sykettä, unta, palautumista ja aktiivisuutta ympäri vuorokauden, ja kaikki tiedot synkronoituvat Polar Flow -sovellukseen Androidilla ja iOS:llä.

Ranneke on kevyt, vain 29 grammaa, ja siinä on teräksinen solki sekä Precision Prime -anturi. Alkuun Loop tulee kolmessa värissä, Greige Sand, Night Black ja Brown Copper, ja lisävärejä on tulossa myöhemmin. Akku kestää Polarien mukaan jopa kahdeksan päivää yhdellä latauksella.

Polar Loop maksaa 179,90 euroa, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä Polarin verkkosivuilla. Lähetykset alkavat 10. syyskuuta.

Samsung Galaxy F17 tulossa – tuttua tekniikkaa pelaajille ja somea varten Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy F17 tulossa – tuttua tekniikkaa pelaajille ja somea varten

Samsungin uusi Galaxy F17 on paljastumassa verkossa vuotaneiden tietojen myötä, ja se näyttää tarjoavan tutun yhdistelmän ominaisuuksia Galaxy A17:stä. Uutuuspuhelin saa 6,7-tuumaisen FHD+ Super AMOLED -näytön, jonka virkistystaajuus on 90 Hz ja pinta suojattu Gorilla Glass Victus -lasilla. Laite on ohut, vain 7,5 millimetriä, ja IP54-luokitus suojaa pölyltä ja roiskeilta.

F17 saa tehonsa Exynos 1330 -järjestelmäpiiriltä ja se tulee 4 tai 6 gigatavun RAM-muistilla sekä 128 gigatavun tallennustilalla. Takakamera koostuu 50 megapikselin pääkamerasta OIS-tuesta, 5 megapikselin ultralaajakulmasta ja 2 megapikselin makrokamerasta. Etukamerana toimii 13 megapikselin selfie-linssi.

Akun kapasiteetti on 5 000 mAh ja se tukee 25 watin langallista pikalatausta, mutta laturia ei tule pakkauksen mukana. F17:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 15 One UI 7 -käyttöliittymällä, ja Samsung lupaa kuusi suurta Android-päivitystä laitteen elinkaaren ajaksi.

Hintatietojen mukaan 4GB/128GB-versio maksaa Intiassa noin 14 499 rupiaa eli noin 180 euroa ja 6GB-versio noin 15 999 rupiaa eli noin 200 euroa. Suurin osa teknisistä ominaisuuksista on identtisiä Galaxy A17:n kanssa, joten kyse on pikemminkin tutusta ja turvallisesta päivityksestä kuin radikaalista uutuudesta.