Uusi Mortal Kombat -elokuva on nyt kuvattu Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Mortal Kombat -elokuva on nyt kuvattu

Mortal Kombat

Warner Bros. on julkaisemassa uutta Mortal Kombat -elokuvaa, joka on jatkoa vuoden 2021 HBO Maxille julkaistulle rebootille. Mortal Kombat 2:n tuottaja Todd Garner vahvistaa, että jatko-osan kuvaukset ovat nyt purkissa.

Näyttää siltä, että jatko-osaan on selvästi sujunut nopeasti ja tuotteliaasti. Kuvausten pääosin aloittua marraskuussa 2023, elokuva on edennyt ripeästi, ottaen huomioon Hollywoodin laajat viivästykset suoranaisina seurauksina WGA:n ja SAG-AFTRA:n lakkojen aikana. Ohjaaja Simon McQuoid palasi ohjaamaan jatko-osaa yhdessä Moon Knight -käsikirjoittajan Jeremy Slaterin kanssa. Alkuperäinen elokuva osoittautui jonkinlaiseksi pettymykseksi, mutta The Boys -sarjan tähti Karl Urbanin liittyminen mukaan legendaarisen Johnny Cagen roolissa on antanut faneille enemmän toivoa siitä, että tällä kertaa asiat voisivat olla paremmin.

Hiroyuki Sanada palaa jatko-osassa Scorpionin rooliin, vaikka hän aluksi epäröi vahvistaa osallistumistaan. Kuitenkin viime kuussa julkaistu vilauksen antoi viitteitä siitä, että legendaarinen japanilainen tähti todellakin näyttelee jälleen roolinsa. Mukana ovat myös Shao Khan (Martyn Ford), prinsessa Kitana (Adeline Rudolph) ja fanien suureksi iloksi Quan Chi (Damon Herriman). Lisääntyneet rakastettujen hahmojen määrä vihjaa siitä, että elokuvan tiimi pyrkii tarjoamaan katsojille enemmän siitä, mitä nämä haluaisivat nähdä tällä kertaa.

Edellinen Mortal Kombat elokuva ilmestyi elokuvateattereihin ja HBO Maxiin 16. huhtikuuta 2021.

Netflix haluaisi lyhentää elokuvien teatterikierroksen jopa 17 päivään Warner Bros. -kaupan jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix haluaisi lyhentää elokuvien teatterikierroksen jopa 17 päivään Warner Bros. -kaupan jälkeen

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflixin ja Warner Brosin jättikauppa herättää huolta Hollywoodissa. Deadline-lehden mukaan Netflix ajaa mallia, jossa elokuvat olisivat teattereissa vain 17 päivää ennen siirtymistä suoratoistoon. Elokuvateatteriketjut, kuten AMC, pitävät kiinni noin 45 päivän yksinoikeusikkunasta.

Jos Netflix saa tahtonsa läpi, muutos koskisi tulevia suurtuotantoja, kuten DC-elokuvia, The Batman: Part 2:ta ja The Lord of the Rings: The Hunt for Gollumia. Ohjaajat ja teatterit pelkäävät lyhyen teatterilevityksen heikentävän elokuvakokemusta ja lipputuloja.

Kauppa on arvoltaan noin 82,7 miljardia dollaria ja on jo herättänyt vastustusta poliitikkojen ja kilpailuviranomaisten taholta. Netflixin mukaan mikään ei muutu heti, mutta yhtiö myöntää teatteri-ikkunoiden todennäköisesti lyhenevän tulevaisuudessa.

Netflix vähätteli Warnerin pelistudioita Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix vähätteli Warnerin pelistudioita

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflixin jättiostos Warner Bros. Discoverysta sai tällä viikolla erikoisen sävyn, kun yhtiön johto kommentoi, ettei kaupan pelipuolelle annettu käytännössä lainkaan arvoa. Summa oli lähes 83 miljardia euroa, ja siihen sisältyy valtava määrä viihdeomaisuutta: elokuva- ja TV-studiot, HBO ja HBO Max, koko DC-universumi, sekä Warnerin jäljellä olevat pelistudiot. Mutta Netflixille? Ne ovat kuulemma vain pieni sivujuonne.

Sijoittajapuhelussa Netflixin toimitusjohtaja Gregory Petersilta kysyttiin, parantaako kauppa yhtiön hiipuneita peliambitioita. Vastaus kirpaisi.

Emme itse asiassa antaneet pelistudioille mitään arvoa alun perinkään, koska ne ovat kokonaisuudessa suhteellisen pieniä. – Peters vastasi.

Petersin mukaan studiot ovat toki tehneet hyvää työtä, ja esimerkiksi valtava hitti Hogwarts Legacy mainittiin positiivisena esimerkkinä. Silti Netflixin kauppalaskelmissa pelit eivät painaneet juuri mitään.

Warnerin pelipuoli on viime vuosina ollut vuoristoradassa. Hogwarts Legacy rikkoi kassaennätyksiä, ja jatko-osa julistettiin studion tärkeimpien hankkeiden joukkoon. Mutta katastrofaalinen Suicide Squad: Kill the Justice League ja flopannut Multiversus ajoivat WB Gamesin rajuihin leikkauksiin, joissa suljettiin studioita ja peruttiin projekteja, kuten myös huhuttu Hogwarts Legacyn laajennus sai kirveestä.

Lisäksi kaupan ympärillä leijuu epävarmuus. Vaikka Netflix voitti tarjouskilvan, Paramount on nyt käynnistänyt vihamielisen vastatarjouksen, mikä voi sekoittaa koko pakkaa. Jos Warner joutuu vielä uuteen oman kohtalonsa käänteeseen, kukaan ei tiedä, mitä pelitaustalle tapahtuu tai miten Netflix aikoo lopulta hyödyntää ostoksensa.

Toistaiseksi ainakin on selvää, että Warnerin pelistudioiden tulevaisuus ei ole Netflixin prioriteettilistalla kovin korkealla.