Mortal Kombat -elokuvasarjan seuraava osa on saanut virallisen julkaisuajankohdan. Leffa saapuu teattereihin maaliskuun 5. päivä 2021.
Australiassa kuvattavan elokuvan julkaisee Warner Bros. ja sen ohjaajana toimii Simon McQuoid. Käsikirjoituksesta vastaa Greg Russo, jonka työpöydällä on myös Resident Evil -rebootti sekä Saints Row -elokuva.
Uusi Mortal Kombat -elokuva käynnistää vuonna 1995 alkaneen leffasarjan uudelleen. Järjestyksessään toinen Mortal Kombat: Annihilation -elokuva ilmestyi vuonna 1997.
Lähes 30 vuotta viimeisen elokuvan jälkeen Lethal Weapon 5 on edelleen tekeillä. Mel Gibson on paljastanut ensimmäisiä tietoja elokuvan juonesta ja samalla vahvistanut toimivansa sekä elokuvan ohjaajana että Martin Riggsin roolissa. Danny Glover puolestaan palaa Roger Murtaugh’ksi.
Uusi elokuva ei kuitenkaan näyttäisi yrittävän kilpailla aiempien osien räjähdysmäisyyden kanssa. Tarina sijoittuu nykypäivään, ja sekä Riggs että Murtaugh ovat ikääntyneet. Toinen on jo eläkkeellä ja toinen työskentelee poliisissa pöytähommissa, eikä Riggsin vyötärökään ilmeisesti ole entisensä. Kaksikko joutuu kuitenkin jälleen keskelle tapausta, joka vetää heidät takaisin toimintaan.
Gibsonin mukaan elokuva on aiempia osia maanläheisempi ja keskittyy enemmän hahmoihin kuin suuriin räjähdyksiin ja näyttäviin erikoistehosteisiin. Hän kuvailee käsikirjoitusta jopa koko sarjan parhaaksi. Elokuvan kehitystä aloitti alun perin vuonna 2021 kuollut Richard Donner, ja Gibson viimeisteli käsikirjoituksen yhdessä käsikirjoittaja Richard Wenkin kanssa Donnerin alkuperäisiä ajatuksia kunnioittaen.
Valitettavasti fanien ei vielä kannata kaivaa popcorn-konetta esiin. Käsikirjoitus on valmis, mutta tuotanto on jäänyt Warner Bros.:n sisäisten ongelmien vuoksi jumittamaan paikalleen. Gibson kuitenkin toivoo, että studion ja Paramount Skydancen mahdolliset järjestelyt voisivat avata projektille tien tuotantoon seuraavan vuoden aikana. Jos näin käy, Riggs ja Murtaugh saattavat todella saada viimeisen ja ehkä hieman rauhallisemman keikkansa.
San Diego Comic-Con 2026 on jälleen paketissa, ja tapahtuma tarjosi elokuva- ja sarjafaneille pitkän listan odotettuja trailereita. Suurimman huomion keräsi Avengers: Doomsday, jonka ensimmäinen virallinen traileri esitteli Robert Downey Jr:n esittämän Doctor Doomin voimia sekä vilauksen useista Marvel-hahmoista, kuten X-Menistä, Fantastisesta Nelikosta ja uudesta Captain Americasta.
Myös DC:n tulevat tuotannot nousivat vahvasti esille. Kauhuhenkinen Clayface sai uuden trailerin ennen lokakuun ensi-iltaansa, ja HBO Maxin Lanterns -sarja tarjosi tähän asti kattavimman katsauksen Hal Jordanin ja John Stewartin seikkailuihin. Pelifaneja puolestaan ilahdutti uusi traileri Resident Evil -elokuvasta, joka sisältää runsaasti viittauksia Capcomin pelisarjaan.
Fantasian ystäville nähtiin uutta materiaalia The Lord Of The Rings: The Rings Of Power -sarjan kolmannesta kaudesta. Traileri vihjaa Sauronin takovan Yhden sormuksen, esittelee uusia hahmoja ja paljastaa muun muassa Simon Peggin antavan äänensä Balrogille. Lisäksi ensivilkaisun saivat muun muassa Blade Runner 2099, Avatar: Seven Havens, Carrie, Neuromancer ja Percy Jackson and the Olympiansin kolmas kausi.
Comic-Con vahvisti jälleen asemansa yhtenä viihdevuoden tärkeimmistä tapahtumista. Marvelin, DC:n, Prime Videon, Apple TV+:n ja Disney+:n tulevat julkaisut pitävät huolen siitä, että loppuvuoden 2026 ja vuoden 2027 tarjonta näyttää poikkeuksellisen vahvalta niin supersankarien, scifin kuin fantasian ystävillekin.