Uusi patentti antaa Microsoftille luvan luoda chatbotteja jopa fiktiivisistä hahmoista tai kuolleista henkilöistä Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi patentti antaa Microsoftille luvan luoda chatbotteja jopa fiktiivisistä hahmoista tai kuolleista henkilöistä

Kotakun mukaan Microsoft on saanut patentin teknologialleen, jonka avulla he voivat saatavilla olevan personoidun datan avulla luoda kenestä tahansa keskusteluun soveltuvan chatbotin.

Patentissa kuvaillaan kuinka yhtiö voi jopa fiktiivisestä tai kuolleesta henkilöstä luoda jutustelevan ohjelman perustuen kuviin, äänitiedostoihin ja sähköisin viesteihin. Samassa patentissa määritellään myös ehdot omasta itsestään tehdyn chatbotin kouluttamiselle.

Microsoft ei ole toistaiseksi kertonut tarkempaa suunnitelmaa teknologian käytölle. Kotaku ja Independent kuitenkin huomauttavat, että tällaista on nähty viimeksi Black Mirror -draamasarjan jaksossa Be Right Back. Kyseisen ohjelman jaksossa nuori nainen luo menehtyneen kumppaninsa datan hippusista itselleen chatbotin ja myöhemmin oman robotin.

Kun tekoäly alkaa v*tuttamaan – näin ihmiset palaavat analogiseen elämään Kommentit pois päältä artikkelissa Kun tekoäly alkaa v*tuttamaan – näin ihmiset palaavat analogiseen elämään

Kun tekoäly hiipii koteihin, taskuihin ja työpäiviin, osa ihmisistä tekee täyskäännöksen: ruudut kiinni ja kädet saveen, lankaan tai kirjaan. Ilmiötä kutsutaan analogiseksi elämäntyyliksi, eikä kyse ole pikaisesta digipaastosta vaan tietoisesta hidastamisesta maailmassa, jossa algoritmi ajattelee puolestamme.

Trendin kasvua on vaikea mitata tarkasti, mutta merkit ovat selviä. Yhdysvaltalaisen askarteluketju Michael’sin mukaan “analogisiin harrastuksiin” liittyvät haut ovat kasvaneet puolessa vuodessa 136 prosenttia. Ohjatut askartelupaketit myivät vuonna 2025 peräti 86 prosenttia enemmän, ja erityisesti niin sanotut mummoharrastukset, kuten neulominen, ovat räjähtäneet suosioon. Lankapaketit nousivat haussa huimat 1 200 prosenttia yhdessä vuodessa.

Monille analogisuus on vastalääke doomscrollaukselle ja tekoälyn tuottamalle sisällölle, joka tuntuu toistavalta ja sieluttomalta. 25-vuotias Shaughnessy Barker Kanadasta on vienyt ajatuksen pitkälle: hänellä on lankapuhelin, kasettikokoelma ja käsin kirjoitettuja kirjeitä. “Internetissä kaikki on nykyään tehty voittoa varten, ei iloksi”, Barker tiivistää ja kutsuu itseään suoraan tekoälyn vastustajaksi.

Myös CNN:n toimittaja Ramishah Maruf testasi analogista elämää palaamalla kahdeksi päiväksi 1990-luvulle: ei älypuhelimia, ei Alexaa, ei tekoälyä. Tilalle tulivat kirjat, neulominen ja filmikamera. Kokemus paljasti, ettei analogisuus tarkoita teknologian vihaamista, vaan sen rajaamista – päätöstä siitä, kuka kerää tietoa kenestä ja milloin.

Analoginen trendi ei todennäköisesti syrjäytä tekoälyä, mutta se muistuttaa yhdestä asiasta: joskus merkityksellisintä ei ole tehokkuus tai älykkyys, vaan se, että saa tehdä jotain hitaasti, käsin ja ilman kirkkaan sinistä ruutua.

Microsoft ykkösenä tietojenkalastelun suosikkibrändinä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft ykkösenä tietojenkalastelun suosikkibrändinä

Microsoft on ollut vuoden 2025 lopulla tietojenkalastelun eli niin sanotun phishingin suosituin brändi. Check Point Researchin Brand Phishing -raportin mukaan rikolliset jäljittelivät Microsoftia 22 prosentissa kaikista havaitusta huijausyrityksistä. Google ja Amazon seuraavat listoilla 13 ja 9 prosentin osuudella, ja myös Facebook (Meta) on palannut viidenneksi suosituimpien joukkoon.

Huijarit eivät ainoastaan yritä napata aikuisten salasanoja, vaan myös lapset ovat kohteena. Esimerkiksi Roblox-pelin nimissä levitettiin väärennettyjä sivuja, joilla tarjottiin muka-uusia pelejä kuten ”SKIBIDI Steal a Brainrot”. Sivut näyttivät aidolta, mutta taustalla kerättiin käyttäjätunnuksia, ilman että uhrilla oli aavistustakaan vaarasta.

Myös Netflixiä ja Facebookia jäljittelevät sivustot ovat olleet aktiivisia. Tavoitteena on kerätä sähköpostiosoitteita, salasanoja ja puhelinnumeroita, joita voidaan käyttää tilien kaappaamiseen, myymiseen tai jatkohuijauksiin. Huijauksissa hyödynnetään esimerkiksi verkkotunnusten pieniä kirjainmuutoksia ja aitoja näyttäviä sivuja, jotka saavat käyttäjän luottamaan sisältöön.

Asiantuntijat korostavat ennaltaehkäisyn merkitystä. Tekoälypohjainen havainnointi, vahvat tunnistautumiset ja jatkuva tietoturvakoulutus ovat keinoja suojautua. Check Point Researchin mukaan huijarit sopeutuvat nopeasti uusiin alustoihin ja käyttävät tunnettuja brändejä hyväkseen vetoamalla kiireeseen, palkintoihin ja tuttuuteen.

Raportti muistuttaa, että tutut digipalvelut voivat olla sekä arkea helpottavia työkaluja että houkutuksia rikollisille, joten valppaana kannattaa pysyä niin työssä kuin peleissäkin.