Uusi pelikonsoli Mad Box kaahaa lähivuosina haastamaan Xboxin, Nintendon ja PlayStationin Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi pelikonsoli Mad Box kaahaa lähivuosina haastamaan Xboxin, Nintendon ja PlayStationin

-yhtiön toimitusjohtaja Ian Bell on paljastanut, että yritys on parhaillaan kehittämässä itsenäistä pelikonsolia. Tarkempia tietoja laitteistoista ja ohjelmistosta ei ole julkistettu, mutta Bell tarjoaa muutaman tiedon käynnissä olevasta projektista.

Bell paljasti uutisesta ensimmäisenä Twitter-tilinsä kautta kirjoittamalla yksinkertaisesti ” on tulossa”. Variety-lehdelle Bell kertoi, että Mad Box ilmestyy todennäköisesti kolmen vuoden kuluessa, ja se tukee 120 kuva/sekunti -tasoista virtuaalitodellisuuspelejä. Konsoli tukee suurinta osaa olemassa olevaa sekä tulevaa virtuaalitodellisuuskuulokkeita, ja lisäksi sen tekniset ominaisuudet vastaavat erittäin nopeaa, kahden vuoden päästä käytettäviä PC:itä.

Slighty Mad Studiosilla on yksityiskohtaiset mallit toteutettuina, mutta niistä ei voi paljastaa enempää. Bell sanoo, että keskustelut komponenttivalmistajien kanssa ovat vasta aikaisessa vaiheessa, ja Slighty Mad Studios aikoo huomioida kaikki varteenotettavat laitteistotoimittajat.

Bellin mielestä peliala on hieman liian monopolinen tai mikro-oligopolinen. Niinpä Mad Boxin tavoitteena on tuoda tervettä kilpailua konsolien maailmaan, joka tällä hetkellä on kolminottelua Microsoftin Xboxin, Sonyn PlayStationin sekä Nintendon laitteistojen välillä.

Bell kertoo, että ensimmäiset Mad Boxin mallit paljastetaan neljän tai kuuden viikon kuluessa. Mad Box tullaan julkaisemaan maailmanlaajuisesti kilpailukykyiseen hintaan, jolloin se pärjää tulevien konsolien vertailussa.

Yhtiöllä on lisäksi useita sijoittajia, jotka ovat valmiita tarjoamaan vaadittavaa rahoitusta, jotta tuote saadaan valmiiksi. Slightly Mad Studios on kuitenkin vielä alkutaipaleella, ja se pohtii parhaimmat tarjoukset.

Slighty Mad Studios on tunnettu kisa- ja autosimulaatioista, ja yrityksen julkaisuja ovat – sekä -pelit.

Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville

on julkaissut yli viiden minuutin esittelyvideon tulevasta -tasohyppelypelistä. Vuoden 2013 Rayman Legendsin uudistettu versio tuo tutun vauhdikkaan pelattavuuden rinnalle kokonaan uudistetun 3D-grafiikan, elokuvallisemman tarinankerronnan ja täysin ääninäytellyt välianimaatiot.

Rayman, Globox, Barbara, Grand Minimus ja Murphy lähtevät palauttamaan rauhaa Glade of Dreamsiin, kun salaperäinen vihollinen kylvää kaaosta eri valtakuntiin. Mukana on tuttujen kenttien lisäksi uusi tutkittava valtakunta, uusia salaisuuksia ja haasteita sekä lohikäärmelentoja. Musiikkikenttiäkin saadaan neljä uutta, ja Kung Foot Evo -pelimuoto palaa uudistettuna. Seikkailun voi pelata yksin tai enintään neljän pelaajan paikallisena yhteistyönä.

Erityisesti saavutettavuuteen on panostettu. Pelissä voi säätää useita ominaisuuksia yksittäin, ja asetukset toimivat myös yhteistyöpelissä. Esimerkiksi Fairy Blessing antaa lentokyvyn ja vahingoittumattomuuden, Golden Hear lisää kestävyyttä vaikeissa kohdissa ja lohikäärmelentojen automaattinen ampuminen helpottaa ohjaamista. Lisäksi mukana on muun muassa korkean kontrastin tila, korostettavat pelielementit, muokattavat tekstitykset, painikkeiden uudelleenmäärittely sekä tila, jolla hämähäkit voi poistaa pelistä.

Pakettiin kuuluu myös Rayman Origins: Enhanced Edition. Vuoden 2011 tasohyppelyseikkailu saa teknisiä ja pelattavuutta parantavia uudistuksia, joten samalla paketilla pääsee palaamaan myös Raymanin juuriin. Rayman Legends Retold julkaistaan 3. joulukuuta 2026 5:lle, Series X|S:lle, Switch 2:lle ja :lle.

Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla

Pelialan työelämä tarjosi jälleen melkoisen juonenkäänteen. Studiosin elokuvaohjaajana työskennellyt Josh Daniels kertoo, että hänet ylennettiin maanantaina, mutta jo seuraavana päivänä hän joutui Xboxin viimeisimpien irtisanomisten kohteeksi.

Daniels kertoi tilanteesta sosiaalisessa mediassa ja kuvaili ylennyksen ja irtisanomisen osumista samalle viikolle melko villiksi. Hän ilmoitti myös etsivänsä uusia tehtäviä elokuvaohjauksen ja tuotannon parista. Daniels oli työskennellyt Halo Studiosilla vuodesta 2024 lähtien ja sitä ennen :llä -sarjan parissa vuodesta 2015.

ilmoitti samalla, että seuraavaa Halo-peliä kehitetään Activisionin alaisuudessa. Muutos johtaa irtisanomisiin Halo Studiosilla, mutta yhtiön tulevaisuudesta ei ole kerrottu tarkemmin. On epäselvää, jatkaako studio nykyisessä muodossaan vai muuttuuko sen rooli osana Xboxin peliorganisaatiota.

Raporttien mukaan Activisionin kehittämä seuraava Halo saattaa olla täysimittainen pääsarjan peli, ja huhujen mukaan siitä on jo olemassa prototyyppi. ei kuitenkaan ole vahvistanut näitä tietoja. Sillä välin Danielsille jäänee ainakin yksi tarina kerrottavaksi työhaastatteluissa, sillä harva pääsee sanomaan, että sai ylennyksen ja potkut käytännössä peräkkäisinä päivinä.