Uusi Predator saa ensi-iltansa kesäkuussa Disney+ -palvelussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Predator saa ensi-iltansa kesäkuussa Disney+ -palvelussa

– uusi animoitu toimintaseikkailu -universumissa – saa ensi-iltansa 6. kesäkuuta 2025 yksinoikeudella Disney+:ssa, kertoo 20th Century Studios. Elokuvan ensimmäinen traileri ja juliste on julkaistu.

Tarina seuraa kolmea historian kovinta soturia: viikinkinaista, joka johdattaa poikaansa verisellä kostoretkellä, feodaaliajan japanilaista ninjaa, joka käy veljensä – samurain – kimppuun perimyssodassa, sekä toisen maailmansodan aikakautta edustavaa hävittäjälentäjää, joka kohtaa yliluonnollisen uhan taivaalla. Kaikki ovat omalla tavallaan tappajia, mutta heistä jokainen on silti vain saalista uudelle viholliselle: tappajien tappajalle.

Elokuvan ohjaa Dan Trachtenberg (tunnettu -elokuvasta), ja animaation parissa työskentelee -studio. Käsikirjoituksesta vastaavat Micho Robert Rutare sekä Trachtenberg ja Rutare, ja se pohjautuu Jim ja John Thomasin luomiin hahmoihin.

Predator: Killer of Killers tuo uniikin, animoidun näkökulman legendaariseen scifi-toimintasarjaan ja jatkaa Predatorin tarinaa uusilla, historiallisilla sävyillä.

Sarjan trailerin voit ottaa haltuun alta:

Kesäkuun katsotuimmat leffat ja sarjat: Jännitystä, tieteisseikkailuja ja pelottavan tuttuja tulevaisuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun katsotuimmat leffat ja sarjat: Jännitystä, tieteisseikkailuja ja pelottavan tuttuja tulevaisuuksia

28 Years Later

Kesäkuu toi mukanaan hurjan määrän katsottavaa – eikä suomalaiset jääneet laakereilleen lepäämään. Striimauspalveluissa ahmittiin sekä uusia julkaisuja että vanhoja suosikkeja, ja erityisesti trillerit, scifi ja toiminta näyttivät pitävän pintansa. Tässä katsaus kuukauden puhutuimpiin nimikkeisiin!

Kesäkuun elokuvasuosikit: Paluuta menneisyyteen ja kurkistuksia tulevaan

Kesän alussa listojen kärkeen nousi 28 viikkoa myöhemmin, jatko-osa legendaariselle zombileffalle 28 päivää myöhemmin. Leffasarjan juuri ilmestynyt uusin osa 28 vuotta myöhemmin on selkeästi herättänyt kiinnostuksen myös aiempiin osiin.

Toinen isosti puhuttanut tapaus oli Minecraft-elokuva, joka onnistui kääntämään ikonisen pelin visuaalisen tyylin viihdyttäväksi koko perheen seikkailuksi. Leffa jakoi mielipiteitä, mutta sai silti hurjasti katselukertoja.

Myös toimintaa kaivattiin. toi mukanaan salaisuuksia ja salamurhaajia, kun taas Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One muistutti siitä, ettei Tom Cruisen vetovoima ota laantuakseen, vaikka elokuva julkaistiin jo aiemmin.

Scifin ystäviä hemmoteltiin kunnolla: , Mickey 17 ja : Killer of Killers veivät katsojat aivan toisiin maailmoihin. Myös Ridley Scottin eeppinen jatko-osa keräsi runsaasti uteliaita silmäpareja.

Hieman kevyemmästä päästä löytyi Deep Cover, joka yhdisti rikosdraamaa ja tyylikästä 90-luvun estetiikkaa, kun taas veti mystiikallaan puoleensa etenkin draaman ystäviä.

Kesäkuun top 10 kiinnostavinta elokuvaa:

  1. 28 Viikkoa myöhemmin
  2. Minecraft
  3. The Accountant 2
  4. The Substance
  5. Conclave
  6. Mickey 17
  7. Gladiator II
  8. Predator: Killer of Killers
  9. Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  10. Deep Cover

Sarjapuolella synkkyyttä, selviytymistä ja sarkasmia

Kesäkuun sarjakatselu oli kaikkea muuta kuin kevyttä puuhastelua. Synkät rikokset, karut tulevaisuudet ja moraaliset pulmat olivat selvästi kansan mieleen.

Brittisarja on ollut suuri hitti Suomessa – jäätävän tehokas rikosdekkari vetää mukaansa heti ensi minuuteista alkaen. Samalla linjalla jatkoi , jonka jokainen kausi onnistuu pureutumaan eri tavalla ihmismielen pimeyteen.

Scifin puolella jatkoi vahvana – sarja on vakiinnuttanut asemansa yhtenä viime vuosien parhaista pelisovituksista. Tähtiportti (eli Stargate) puolestaan houkutteli uudelleenkatseluun nostalgian nälkäisiä.

Yksi yllättäjistä oli Mobland, intensiivinen rikosdraama, joka sai erityisesti toiminnan ja gangstertarinoiden ystävät innostumaan. Myös Murhabotin päiväkirjat (Murderbot), joka yhdistää mustaa huumoria ja synkkää tulevaisuusvisiointia, on saanut hiljalleen jalansijaa.

Samaan aikaan The Bear tarjosi keittiökaaosta ja tunteiden vuoristorataa, ja jatkoi tasaista suosiotaan kevyemmän rikosdraaman ystävien keskuudessa.

Maininnan ansaitsevat vielä ja The Survivors – erityisesti jälkimmäinen tuntuu puhuttelevan monia ajankohtaisine selviytymisteemoineen.

Kesäkuun top 10 kiinnostavinta sarjaa:

  1. Mobland
  2. Dept. Q
  3. The Rookie
  4. Murderbot
  5. The Last of Us
  6. Stick
  7. Stargate
  8. The Bear
  9. The Survivors
  10. The Sinner

Lähde: JustWatch

Predator: Killer of Killers näyttää tietä uudelle Predator-sarjalle Kommentit pois päältä artikkelissa Predator: Killer of Killers näyttää tietä uudelle Predator-sarjalle

Vuosi 2025 on merkittävä -elokuvafranshiselle. Ohjaaja Dan Trachtenberg, joka tunnetaan elokuvista ja , on julkaissut kaksi uutta Predator-elokuvaa: ja juuri Disney+-palvelussa ilmestyneen . Tämä animoitu antologia koostuu kolmesta lyhyestä tarinasta, joissa Predator kohtaa ihmissotureita eri aikakausilta – viikinkejä, samuraita ja toisen maailmansodan lentäjiä. Tarinat yhdistyvät neljännessä näytöksessä avaruusplaneetalla, missä ihmiset yrittävät yhdessä selviytyä.

Alkuperäinen Predator (1987) erottui tuolloin toiminta- ja kauhuelokuvien joukosta tuomalla yllättävän ja häiritsevän ulkoavaruuden metsästäjän, joka murskaa ihmishahmot yksi kerrallaan. Tämä idea, että Predator on tunkeutuja, joka rikkoo tavanomaisen tarinankerronnan pelisäännöt, on säilynyt sarjan ytimessä. Kuitenkin monet jatko-osat ovat jääneet turhan turvallisiksi ja toistaneet samoja teemoja.

Predator: Killer of Killers vie tämän ajatuksen uudelle tasolle tuomalla Predatoreita erilaisiin historiallis-fiktiivisiin ympäristöihin. Vaikka kukin tarina on lyhyt, ne tuovat sarjaan uudenlaista syvyyttä ja mielenkiintoa. Viikingit, samurait ja toisen maailmansodan pilotti ovat vahvoja ja itsenäisiä hahmoja, joiden tarinat eivät pyöri pelkästään avaruusolennon ympärillä. Tämä muistuttaa siitä, että Predatorin kuuluisi olla tunkeutuja tarinoihin, jotka eivät alun perin ole hänen omiaan.

Trachtenbergin ohjaama Prey (2022) käynnisti tämän uuden suunnan, ja Killer of Killers vahvistaa sen. Tulevan Predator: Badlandsin odotetaan jatkavan tätä linjaa, mahdollisesti tuoden mukaan myös uutta -yhteistyötä. Jos sarjan halutaan elävän pitkään, on viisasta jatkaa Predatorin sijoittamista erilaisiin historiallisiin ja kulttuurisiin tilanteisiin – vaikkapa villiin länteen.