Uusi Resident Evil -elokuva lupaa tuoreen näkökulman Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Resident Evil -elokuva lupaa tuoreen näkökulman

Zach Cregger, ohjaaja ja käsikirjoittaja elokuville ja , valmistautuu ohjaamaan seuraavan -elokuvan täysin uudella otteella. Hän myöntää, ettei ole koskaan nähnyt aiempia Resident Evil -elokuvia, ja uskoo, että se saattaa yllättää fanit, jotka odottavat jotain tuttua.

Cregger vakuuttaa, että elokuva pysyy uskollisena pelien maailmalle ja tunnelmalle.

Se seuraa yhtä päähenkilöä pisteestä A pisteeseen B samalla tavoin kuin pelaaja kokee pelit, syvemmälle ja syvemmälle helvettiin. – Cregger kertoo.

Elokuva mukailee etenkin :n sävyjä, vaikka tapahtumat sijoittuvat lähinnä ja 3:n maailmaan.

Tuotanto on Creggerin mukaan paljon suurempi kuin hänen aiemmat elokuvansa. Hän painottaa, että kyseessä on oma originaalinen tulkintansa, vaikka pohjautuu olemassa olevaan pelimaailmaan, ja että se eroaa aiemmista elokuvista niin tarinallisesti kuin visuaalisesti.

Uuden elokuvan kuvaukset alkavat lokakuussa Prahassa ja jatkuvat tammikuun loppuun saakka. on asettanut julkaisupäiväksi 18. syyskuuta 2026. Fanit voivat odottaa pelimäistä tunnelmaa ja uutta näkökulmaa Resi-universumiin, joka lupaa olla erilainen kuin kaikki aiemmat elokuvat.

Resident Evil -ääninäyttelijä saattaa siirtyä Tides of Annihilationin päärooliin Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -ääninäyttelijä saattaa siirtyä Tides of Annihilationin päärooliin

Requiemissä Grace Ashcroftia ääninäyttelevä Angela Sant’Albano saattaa olla seuraava Gwendolynin ääni tulevassa -toimintaroolipelissä. Huhut saivat vauhtia Shanghaissa esitellystä demosta, jossa pelin päähenkilön ulkonäön ja äänen kerrotaan muuttuneen Sant’Albanon aiemmasta roolista tutun kuuloiseksi.

Alun perin Gwendolynin äänenä piti kuulla ja tuttu Jennifer English. English kuitenkin jätti roolin viime kuussa. Sant’Albanon mahdollista kiinnitystä ei ole vielä virallisesti vahvistettu, mutta Gwendolynin liikkeenkaappausta esittävä Jennifer vaikuttaa vahvistaneen asian sosiaalisessa mediassa.

Prime heitti samalla pienen Resident Evil -vitsin toteamalla, että tällä kertaa ei tarvitsisi enää huutaa ”Leonia”. Pieni tarkennus kuitenkin tarvittiin, sillä Leonin perään huutaminen yhdistetään ehkä vielä vahvemmin Ashley Grahamiin. Toisaalta myös Grace ehtii Requiemissä huutaa Leonin nimeä useampaan otteeseen, joten täysin metsään kommentti ei mennyt.

ei ole vielä paljastanut uutta ääninäyttelijää nimeltä, mutta studio kertoo uuden esiintyjän tehneen vahvan vaikutuksen sekä Englishiin että muuhun tiimiin. Mielenkiintoista on myös se, että English itse auttoi yhdessä muun näyttelijäkaartin kanssa uuden Gwendolynin äänen löytämisessä. Jos huhut pitävät paikkansa, Tides of Annihilation saa siis varsin tutun uuden äänen Resident Evilin puolelta.

Spider-Man rikkoi lähes mahdottomana pidetyn ennätyksen – jäi vain kahden miljoonan päähän Endgamesta Kommentit pois päältä artikkelissa Spider-Man rikkoi lähes mahdottomana pidetyn ennätyksen – jäi vain kahden miljoonan päähän Endgamesta

Marvelin ja Sonyn uutuuselokuva on aloittanut teatteritaipaleensa poikkeuksellisen vahvasti. Elokuva keräsi avausviikonloppunaan Pohjois-Amerikassa arviolta 355 miljoonaa dollaria, mikä tekee siitä kaikkien aikojen toiseksi suurimman avauksen.

Edelle jäi ainoastaan vuoden 2019 Avengers: Endgame, jonka avausviikonlopun tulos oli 357 miljoonaa dollaria. Eroa jäi siis vain kaksi miljoonaa.

Myös maailmanlaajuisesti tulos on vakuuttava. Elokuva keräsi kansainvälisiltä markkinoilta vielä 572 miljoonaa dollaria, joista Kiinan osuus oli peräti 121 miljoonaa. Kokonaisuudessaan Brand New Dayn maailmanlaajuinen avaus nousi näin 927 miljoonaan dollariin.

Torstai antoi jo esimakua

Elokuvan menestys näkyi heti ensi-illan yhteydessä. Torstain ennakkonäytökset rikkoivat odotuksia, ja perjantaina lipputuloja kertyi jo 169,3 miljoonaa dollaria. Lauantaina kassaan kilahti vielä 101,5 miljoonaa, ja sunnuntain arvioitu 84 miljoonan dollarin tuotto nosti kokonaispotin historiallisiin lukemiin.

Kyseessä on vasta toinen Hollywood-elokuva, joka on ylittänyt 300 miljoonan dollarin rajan kotimaan avausviikonloppunaan.

Elokuvateatterit saivat kaipaamansa piristysruiskeen

Alan analyytikoiden mukaan Spider-Manin menestys on erittäin tärkeä koko elokuvateatterialalle.

Rentrakin markkina-analyytikko Paul Dergarabedian arvioi, että elokuvan jättimenestys voi nostaa koko kesäkauden lipputulot korkeimmalle tasolle sitten vuoden 2019. Samalla neljän miljardin dollarin raja saattaa rikkoutua ensimmäistä kertaa vuosiin.

Yhdysvalloissa ja Kanadassa elokuvan arvioidaan houkutelleen viikonlopun aikana noin 24,1 miljoonaa katsojaa. Noin viidennes lipuista myytiin premium-saleihin, kuten Dolby Cinema-, ScreenX- ja 4DX-näytöksiin, jotka tekivät samalla omia avausviikonlopun ennätyksiään.