Uusi Resident Evil -elokuva lupailee täysin oman tarinansa ilman Leonia Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Resident Evil -elokuva lupailee täysin oman tarinansa ilman Leonia

-pelien maailmaan sijoittuva uusi elokuva ei kerro tutusta Leon S. Kennedyn tarinaa, vakuuttaa elokuvan aseohjaajana toimiva Zach Cregger. Sen sijaan luvassa on täysin uusi kertomus, joka pysyy uskollisena pelien maailmalle, mutta esittelee kokonaan uusia hahmoja. Eli älä odota tutun kasvojen, kuten Leonin, Weskerin tai Chris Redfieldin seikkailuja.

Cregger on itse suuri Resident Evil -fani, mutta hän haluaa jättää suosikkihahmojen tarinat peleille, sillä niissä ne on jo kerrottu parhaimmillaan.

Tämä elokuva ei riko pelien sääntöjä, vaan on rakkauskirje pelisarjalle, erilainen tarina, mutta pelimaailman sisällä. – Cregger kertoi haastattelussa.

Tämä lähestymistapa erottuu aiemmista Resident Evil -elokuvista, joista ensimmäinen, vuonna 2001 julkaistu Welcome to Raccoon City, sai ristiriitaisen vastaanoton. Nyt Picturesin alaisuudessa tehtävä elokuva toimii eräänlaisena uudelleenlämmittelynä, jonka pääosassa nähdään muun muassa - ja -sarjoistakin tuttu .

Cregger kuvailee elokuvaa pelien tunnelman mukaan rakennettuna, siinä on yksi päähenkilö, joka kulkee pimeän käytävän läpi, terveys vähissä ja takana uhkaava vaara.

Resident Evil -pelien jännitys, jossa pakko kulkea läpi pimeyden, on elokuvassani keskiössä. – Cregger lupaa.

Elokuva julkaistaan Suomessa 18. syyskuuta 2026, ja odotukset ovat korkealla, nyt päästään tutustumaan pelimaailmaan ihan uudesta näkökulmasta.

Sony juhlii vahvaa suosiota PlayStation 5:n ylitettyä uuden myyntirajansa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony juhlii vahvaa suosiota PlayStation 5:n ylitettyä uuden myyntirajansa

Sony

on ilmoittanut, että -konsoleita on nyt lähetetty maailmalle yhteensä yli 80,3 miljoonaa kappaletta. Tämä luku kattaa kesäkuun 2025 loppuun mennessä toimitetut laitteet, ja viimeisen kolmen kuukauden aikana myynti kasvoi 2,5 miljoonalla, hiukan enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.

:n menestys näkyy myös PlayStation Networkin käyttäjämäärissä, jotka ovat kasvaneet seitsemällä miljoonalla viime vuodesta, nousten jo 123 miljoonaan. Pelimyynti on vahvassa vedossa: PS5- ja -pelejä myytiin viime kvartaalilla lähes 66 miljoonaa kappaletta, josta Sonyn omien pelien osuus oli 6,9 miljoonaa.

Viisi vuotta markkinoilla olleen PS5:n myynti lähestyy nyt :n ja :n kokonaislukuja, vaikka matkaa kaikkien aikojen suurimpiin myyntimenestyksiin vielä on. Esimerkiksi kaikkien aikojen myydyin konsoli on edelleen , josta on myyty huimat 160 miljoonaa kappaletta.

Seuraava iso kysymys on, kuinka kauan PS5:n menestys jatkuu ennen :n julkaisua, jonka huhutaan olevan tulossa jo vuonna 2027. Sony näyttää kuitenkin olevan vahvoilla tällä konsolisukupolvella.

Sony haastoi Tencentin oikeuteen – syyttää Horizon-kopiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony haastoi Tencentin oikeuteen – syyttää Horizon-kopiosta

ei katsonut hyvällä kiinalaisjätti Tencentin uutta peliä , ja onkin nyt vienyt asian oikeuteen. Sony väittää, että peli on suora kopio Horizon-pelisarjasta, ja hakee korvauksia sekä pelin julkaisun estämistä.

Kaliforniassa 25. heinäkuuta jätetyssä haasteessa Sony syyttää Tencentin alaisuudessa toimivaa Polaris Quest -studiota tekijänoikeus- ja tavaramerkkirikkomuksista. Yhtiö kuvailee Light of Motiramia orjalliseksi kopioksi Horizonista ja vaatii asiaa käsiteltäväksi valamiehistön edessä.

Sony kertoo, että oli aiemmin lähestynyt sitä Horizon-pelisarjan lisensointitarjouksella, mutta sai kieltävän vastauksen. Pian tämän jälkeen Tencent aloitti oman peliprojektinsa, joka Sonyn mukaan muistuttaa liiankin paljon alkuperäistä, jopa päähenkilö on rip-off Horizonin Aloy-hahmosta.

Sony vaatii jopa 150 000 dollarin (n. 138 000 euron) vahingonkorvauksia jokaisesta Horizon-sarjan pelistä, jota se katsoo rikotun. Lisäksi se haluaa Tencentin toimittavan kaikki markkinointimateriaalit ja pelituotteet, joissa väitetyt loukkaavat elementit esiintyvät, jotta ne voidaan tuhota.

Light of Motiram on edelleen lisättävissä toivelistalle Steamissa, mutta virallista julkaisupäivää ei ole ilmoitettu. Oikeustaistelu voi siis viivästyttää, tai jopa estää sen ilmestymisen kokonaan.

Tapaus herättää jälleen kysymyksiä pelialan immateriaalioikeuksista ja siitä, missä menee inspiraation ja kopioinnin raja.