Uusi Space Marine 2 -esittelyvideo vie syvälle Warhammer-maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Space Marine 2 -esittelyvideo vie syvälle Warhammer-maailmaan

Warhammer 40 000: Space Marine 2

PAN Vision Finlandin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema Warhammer 40.000: Space Marine 2 on saanut muuden esittelyvideon, joka tarjoaa syvällisen katsauksen pelin toimintaan. Kuuden minuutin mittaisessa videossa pelin luova johtaja Oliver Hollis-Leick esittelee muun muassa pelin pääkampanjaa, moninpelitiloja ja etenemismekaniikkaa.

Yleisöä viihdytetään vauhdikkaalla toiminnalla

Esittelyvideossa nähdään paljon räiskintää ja taistelua, kun avaruusjalkaväen eliittisotilaat kohtaavat armottomia vihollisia. Luvassa on intensiivistä ja hurmeista taistelua, joka pitää varmasti pelaajat otteessaan.

Monipuolinen pelikokemus

Space Marine 2 tarjoaa sekä yksinpeli- että moninpelikokemuksen. Yksinpelikampanjassa pelaajat ohjaavat avaruusjalkaväen luutnantti Titusta, jota ääninäyttelee Clive Standen. Moninpelissä pelaajat voivat muodostaa joukkueita ja taistella yhdessä vihollisia vastaan.

Säännöllisiä päivityksiä ja lisäsisältöä

Pelin julkaisun jälkeen kaikki pelaajat saavat uusia tehtäviä ja PvP-karttoja, uusia vihollisia sekä uusia aseita säännöllisten ilmaispäivitysten kautta. Lisäasusteita ja tarvikkeita on saatavilla myös osana kausikorttia, joka ei sisällä mikromaksuja.

Space Marine 2 julkaistaan 9. syyskuuta 2024 PlayStation 5, Xbox Series X ja S -pelikonsoleille sekä PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Sid Meier’s Civilization VII sai ilmaisen Tides of Power -lisäosan Kommentit pois päältä artikkelissa Sid Meier’s Civilization VII sai ilmaisen Tides of Power -lisäosan

Civilization VII Tides of Power

Sid Meier’s Civilization VII on laajentunut uuden Tides of Power Collection -lisäosan myötä, jonka voi nyt lunastaa täysin ilmaiseksi Steamissa. Tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan, joten nyt on hyvä hetki palata pelilaudan ääreen ja kasvattaa imperiumia uusilla voimilla.

Mitä uutta lisäosa tuo?

Tides of Power -kokoelma on Civilization VII:n ensimmäinen suurempi lisä, joka laajentaa peliä neljällä uudella sivilisaatiolla: Tonga, Islanti, Ottomaanit ja Republic of Pirates. Mukana on myös kaksi uutta johtajaa, Edward Teach eli Mustaparta ja Sayyida al Hurra, sekä neljä uutta ihmettä: Great Lighthouse, Nan Madol, Great Blue Hole ja Mapu’a Vaea Blowholes.

Uudet johtajat ja kansat tuovat mukanaan omat vahvuutensa ja pelityylinsä, jotka voivat muuttaa pelikierrosten dynamiikkaa merkittävästi. Lisäksi uudet ihmeet tarjoavat strategisia mahdollisuuksia sekä visuaalista vaihtelua maailmanrakennukseen.

Miksi lisäosa kannattaa ladata?

Se on erinomainen tapa laajentaa Civilization VII:n sisältöä ilman lisäkustannuksia. Uudet johtajat, kansat ja ihmeet tarjoavat syvyyttä sekä veteraaneille että uusille pelaajille. Tarjousaika on rajallinen, joten lisä kannattaa napata heti, jos peli löytyy jo valmiiksi kirjastosta.

Civilization VII on saanut julkaisunsa jälkeen useita päivityksiä, jotka ovat parantaneet suorituskykyä ja tasapainoa. Lisäosa jatkaa tätä kehitystä tuomalla peliin lisää vaihtoehtoja ja uudelleenpelattavuutta.

Näin lunastat ilmaisen paketin

Lisäosa on ladattavissa maksutta kaikille Civilization VII -pelin Steamissä omistaville. Tarjous on voimassa 4. marraskuuta 2025 alkaen ja päättyy 5. tammikuuta 2026, jonka jälkeen paketti muuttuu maksulliseksi.

Lisäosa toimii vain, jos omistat peruspelin. Lunastaminen onnistuu helposti kirjautumalla Steam-tilille ja lisäämällä paketti omaan kirjastoon ennen kampanjan päättymistä.

Kannattaako pelin pariin palata?

Jos edellinen kierros Civilizationissa on jäänyt kesken, nyt on hyvä hetki palata. Uudet meriaiheiset elementit ja johtajat tuovat peliin tuoreen kulman, ja ilmaisen lisäosan avulla kynnys on matala.

Tides of Power on saatavilla PC:lle ja lisättävissä ilmaiseksi Civilization VII:n omistajille 5. tammikuuta 2026 saakka.

Marvel ja Insomniac aikovat pysyä supersankarikumppaneina vielä pitkään – Wolverine vasta alkua Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel ja Insomniac aikovat pysyä supersankarikumppaneina vielä pitkään – Wolverine vasta alkua

Marvel Games ei ole valmis päästämään irti Spider-Manin ja tulevan Wolverine-pelin kehittäjästä, Insomniac Gamesista. Yhtiön mukaan yhteistyö jatkuu vielä monien vuosien ajan, eikä Wolverine jää viimeiseksi yhteiseksi supersankariseikkailuksi.

Insomniac on jo tehnyt kolme Marvel-hittiä: Marvel’s Spider-Man, Miles Morales ja Spider-Man 2, jotka ovat keränneet kehuja sekä pelaajilta että kriitikoilta. Neljäs peli, Marvel’s Wolverine, julkaistaan PlayStation 5:lle syksyllä 2026, ja Marvel Gamesin johtaja Haluk Mentes vihjasi, että lisää on luvassa.

Mentesin mukaan Marvel ja Insomniac jakavat saman luovan hengen ja pitkän historian, joka tekee yhteistyöstä lähes perhettä.

Kun teemme pelin yhdessä, heistä tulee osa Marvelia. – Mentes totesi haastattelussa.

Kulissien takana huhutaan jo, että Wolverine-pelin jälkeen Insomniac saattaisi tarttua Venomin omaan peliin. Spider-Man 2:n Venom-osuudet herättivät fanit spekuloimaan spinoffista ja nyt näyttää siltä, että Marvelin ja Insomniacin yhteinen supersankaritarina on vasta pääsemässä vauhtiin.