Uusi vuoropohjainen Star Wars -taktiikkapeli julkistetaan Star Wars Celebration 2025 -tapahtumassa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi vuoropohjainen Star Wars -taktiikkapeli julkistetaan Star Wars Celebration 2025 -tapahtumassa

EA:n uusi, vielä nimeämätön -strategiapeli julkistetaan Star Wars Celebration 2025 -tapahtumassa.

Pelin kehittäjä on Bit Reactor, studio, joka koostuu Firaxis Gamesin veteraaneista, jotka tunnetaan parhaiten työstään XCOM-pelisarjan parissa. Bit Reactor on tehnyt tiivistä yhteistyötä Star Wars Jedi -pelien kehittäjän Respawn Entertainmentin kanssa tässä uudessa projektissa, ja nyt peli on vihdoin valmis esiteltäväksi.

Ensimmäinen katsaus peliin nähdään 19. huhtikuuta suorassa paneelissa, jossa esiintyvät Bit Reactorin, Respawn Entertainmentin ja Gamesin johtavat kehittäjät. Tämä paljastettiin virallisessa Star Wars Celebration 2025 -aikataulussa.

Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan

ja ovat virallisesti ilmoittaneet, että : Episode IV – A New Hope palaa elokuvateattereihin huhtikuussa 2027 juhlistamaan elokuvan 50-vuotisjuhlaa. Klassikko saa ensi-iltansa juhlakierroksellaan 30. huhtikuuta, ja palaa myös valkokankaalle May the 4th -päivän kunniaksi.

Toistaiseksi ei ole vahvistettu, nähdäänkö valkokankaalla vuoden 1977 alkuperäisversio vai jokin myöhempi, digitaalisesti muokattu versio. Lucasfilmin johtaja Kathleen Kennedy on aiemmin rauhoitellut faneja, ettei alkuperäisen version esittäminen ole laitonta – joten toivo elää.

Disney kertoo, että elokuva on teattereissa vain rajoitetun ajan, joten jos haluat matkustaa takaisin Tatooinelle ja Kuolemantähden varjoon, kannattaa varautua ajoissa. Liput juhlanäytöksiin tulevat myyntiin todennäköisesti loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027.

James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta” Kommentit pois päältä artikkelissa James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta”

Ohjaaja ja DC Studiosin johtaja James Gunn avasi suunsa Marvelin viime vuosien kompuroinnista ja syytti suoraan ä siitä, että Studios joutui uhraamaan laatunsa massatuotannon vuoksi. Gunnin mukaan Disney pilasi Marvelin vaatimalla valtavaa määrää sisältöä Disney+:aan, eikä Marvelilla ollut tilanteeseen paljoa sanottavaa.

Gunn kertoi haastattelussa, että Disneyn sisällönsyöttöstrategia oli epäreilu ja tappoi Marvelin tuolloin, vaikka myöhemmin hän täsmensi, ettei tarkoittanut Marvelin olevan kuollut lopullisesti.

He selvisivät siitä, mikä on hyvä asia. – Gunn totesi somessa.

Hänen mukaansa koko viihdeteollisuutta riivannut streaming-kausi pakotti yhtiöt julkaisutahtiin, jota ei yksinkertaisesti voitu ylläpitää laadukkaasti.

Marvelin ongelmat Avengers: Endgamen (2019) jälkeen ovat olleet laajalti esillä: leffojen ja sarjojen määrä kasvoi, mutta katsojien into laantui. Vaikka ja olivat menestyksiä, monet muut julkaisut jäivät vaisuiksi niin kriitikoiden kuin yleisön silmissä.

Vuonna 2025 Marvel aikoo julkaista enää kolme elokuvaa: , ja . Vuodelle 2026 on tiedossa toistaiseksi vain kaksi MCU-leffaa. Disney onkin nyt kääntämässä suuntaa kohti vähemmän on enemmän strategiaa.

Samaan aikaan Gunn vakuuttaa, ettei ole vastaavanlaisen paineen alla. Hänen mukaansa DC:n julkaisut etenevät vain, kun käsikirjoitukset ovat kunnossa ja laatu korkealla. Uusi DC-universumi käynnistyy heinäkuussa -elokuvalla, ja jatkoa seuraa muun muassa Peacemakerin toisella kaudella sekä -elokuvalla ensi vuonna.

Gunnin mukaan kiire ei ole enää pelin henki ja se voi olla juuri sitä, mitä supersankarielokuvat nyt tarvitsevat.