Vaarallisilla vesillä ohjelma muuntui videopeliksi – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Vaarallisilla vesillä ohjelma muuntui videopeliksi – katso julkaisuvideo

Deadliest Catch: The Game

Discovery -kanavan suosittu Deadliest Catch eli tutummin Vaarallisilla vesillä sarja on saanut oman videopelin. -nimellä kulkevassa pelissä pelaajat pääsevät kokeilemaan miltä ravustus tuntuu Beringinmerellä.

Tarkoituksesi on kerätä mahdollisimman paljon rapuja, mutta haasteenasi on aika, kalastuskiintiöt, rapujen muutto ja tietenkin vaarallisin elementti, itse Beringinmeri.

Aluksesi on varustettu oikeiden ravustusalusten tapaan nosturilla, vinsseillä ja kelauslaitteilla. Haastetta lisää myös se, että joudut hallitsemaan sekä alusta ja sen laitteita itse ensimmäisen persoonan kuvakulmasta. Joudut myös tunnistamaan mitkä ravut kelpaavat myytäviksi. Realistiset mallinnukset kertovat onko saaliisi uros vai suojeltu naaras tai poikanen.

Deadliest Catch: The Game on parhaillaan saatavilla :lle sekä , että Nintendo -konsoleille.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.